Folia w płynie - czym jest i jak ją stosować?

Folia w płynieDobra hydroizolacja płytek podłogowych i ściennych to jedna z najważniejszych kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas remontu łazienki, czy kuchni. Same płytki nie chronią wystarczająco powierzchni podłogi i ścian przed wnikaniem wilgoci. Niestety woda może się pod nie dostać i spowodować zawilgocenie, co nieuchronnie doprowadzi do zagrzybienia.

Szkodliwe dla zdrowia pleśnie to jednak nie jest jedyny problem wynikający z tej sytuacji. Niestety woda po wniknięciu pod płytki może doprowadzić do ich uszkodzenia. Z czasem dochodzi do skruszenia fug oraz kleju, a w konsekwencji do odpadania płytek. Dlatego właśnie tak ważna jest ich hydroizolacja. Doskonałym materiałem do jej wykonania jest folia w płynie.

Czym jest folia w płynie?

Folia hydroizolacyjna w płynie jest preparatem jednoskładnikowym, który produkowany jest na bazie żywicy syntetycznej. Środek ten jest sprzedawany jako gotowy płyn, który można od razu użyć. Wystarczy jedynie dokładnie go wymieszać po otwarciu opakowania.

Zastosowanie folii w płynie

Folia w płynie służy do uszczelniania powierzchni i zabezpieczania ich przed wnikaniem wody. Jest to materiał wodoszczelny i elastyczny, który chroni powierzchnię ścian i podłóg przed pleśnią i uszkodzeniem. Hydroizolacja tego typu najczęściej stosowana jest w pomieszczeniach szczególnie narażonych na działanie wilgoci takich jak kuchnia, łazienka, toaleta, pralnia.

Folię w płynie możemy zastosować na powierzchniach:

  • betonowych,
  • z tynku cementowanego,
  • gipsowo-kartonowych,
  • z pustaków ceramicznych,
  • z betonu komórkowego,
  • z bloczków gipsowych,
  • z płyt wiórowych,
  • z drewna.

Przy czym pamiętajmy, że optymalną skuteczność hydroizolacji w przypadku powierzchni drewnianych, zapewnią nam tylko wysokiej jakości preparaty. Zwróćmy więc uwagę na to, co kupujemy.

Folia nie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Oznacza to, że nie może ona być stosowana jako podłoga. Jest to wyłącznie izolacja, na którą trzeba położyć właściwą podłogę przykładowo z płytek ceramicznych.

Folia w płynie - czy warto ją stosować?

Stosowanie folii hydroizolacyjnej ma wiele zalet. Należą do nich:

  • łatwe nakładanie,
  • duża dostępność preparatu,
  • ochrona podłogi i ścian przed zagrzybieniem niebezpiecznym dla zdrowia,
  • zmniejszenie ryzyka zalania sąsiadów piętro niżej w przypadku wylania się wody na podłogę,
  • zabezpieczenie ścian i podłogi przed erozją wodną.

Wadą folii w płynie jest jej niska wytrzymałość mechaniczna. Dlatego, nie można tego preparatu stosować jako samodzielny materiał wykończeniowy. Pamiętajmy, że stanowi on jedynie hydroizolację, na który trzeba położyć płytki lub inny materiał wykończeniowy. Nie sprawdzi się na przykład samo pomalowanie ściany pokrytej folią w płynie farbą.

Wybierając izolację w postaci tego preparatu, należy pamiętać, że nie każdy materiał można na nią położyć. Uważajmy więc przykładowo z tynkiem. Jeśli chcemy położyć płytki, wówczas użyjmy elastycznego kleju wodoodpornego i od razu połóżmy płytki. Jeżeli hydroizolację chcemy nałożyć na stare płytki, wtedy lepiej zastosować preparat dwuskładnikowy taki jak masa uszczelniająca lub zaprawa hydroizolacyjna. Są to preparaty o większej gęstości i lepszej przyczepności. Można je stosować nie tylko w przypadku remontu łazienki, czy kuchni, ale także tarasu, balkonu, a nawet zbiornika wodnego. Są one o wiele bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż folia w płynie. Jednak ich nakładanie jest trudniejsze i bardziej pracochłonne.

Folia w płynie - nakładanie

Nakładanie folii w płynie jest łatwe. Zrobisz to kilku prostych krokach:

1. Wybór odpowiedniego preparatu

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów folii w płynie. Aby uzyskać optymalne efekty, wybierz, taki który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Szczegółowe informacje dotyczące przeznaczenia produktu, znajdziesz na jego opakowaniu. Warto również zasięgnąć rady specjalisty w punkcie obsługi, który pomoże Ci wybrać najlepszy środek. Jeśli montujesz ogrzewanie podłogowe, poszukaj na opakowaniu informacji o tym, czy dany preparat można zastosować w takim przypadku.

Przed dokonaniem zakupu policz również, ile preparatu będzie Ci potrzebne. Przy nakładaniu dwóch warstw na 1 m² powierzchni będziesz potrzebować od 1 do 1,5 kilograma folii w płynie.

2. Przygotowanie podłoża

Jeśli podłoże, które chcesz poddać hydroizolacji, nie będzie odpowiednio przygotowane, wówczas preparat nie będzie tak skuteczny. Pamiętaj więc, że zanim przystąpisz do pracy, powinieneś usunąć z podłogi lub ściany pozostałości po starej farbie, płytkach oraz klejach. Usuń z powierzchni również pyły, a wszelkie szczeliny i nierówności uzupełnij produktami z żywicą epoksydową lub masą naprawczą. Niezwykle ważne jest także odtłuszczenie powierzchni.

3. Aplikacja folii w płynie

Folię nakładamy za pomocą pędzla lub wałka malarskiego. Zanim zaczniemy nakładać preparat, zabezpieczmy specjalnymi mankietami hydroizolacyjnymi okolic rur.

Folię nakładamy w dwóch warstwach o grubości 1 mm. W zależności od wybranego preparatu, po nałożeniu pierwszej warstwy, trzeba poczekać od 2 do 8 godzin i dopiero można kłaść drugą. Przy nakładaniu drugiej warstwy folii, pamiętajmy o kierowaniu pędzla lub wałka prostopadle w stosunku do warstwy pierwszej.

Folia w płynie to materiał dosyć kruchy i mało odporny na uszkodzenia mechaniczne - dlatego, jeśli zabezpieczamy nią zarówno ściany, jak i podłogę, należy najpierw nałożyć preparat na ściany, aby nie chodzić po świeżo izolowanej podłodze.

Hydroizolacja za pomocą płynnej folii to bardzo prosta, szybka i niedroga metoda. Dzięki jej zastosowaniu wzmocnisz powierzchnię ściany i podłogi i skutecznie zabezpieczysz je przed zgubnym działaniem wilgoci, co pozwoli Ci na uniknięcie wielu problemów w przyszłości i zapewni trwałość płytek na lata.

Komentarze