Folia grzewcza pod panele - jaka moc folii będzie odpowiednia?

Folia grzewcza pod paneleFolia grzewcza jest coraz częściej wykorzystywaną metodą ogrzewania domów, biur, a nawet kamperów! Co więcej, rozwiązanie to jest niedrogie, łatwo dostępne i proste w montażu. Folię grzewczą najczęściej wykorzystuje się jako typowe ogrzewanie podłogowe, choć niekiedy ogrzewa się nią również ściany oraz sufit. W obliczu drożejących surowców energetycznych wiele osób zachodzi w głowę, czy takie rozwiązanie jest rzeczywiście opłacalne i jaka moc folii będzie odpowiednia do utrzymania ciepła?

Folia grzewcza pod panele - wszystko, co musisz wiedzieć

Moc folii musi być dostosowana do rodzaju podłogi. Przyjmuje się, że pod podłogę z drewna należy kłaść folię o mocy 60 W, a w przypadku podłóg laminowanych o mocy 80 W. Na rynku znajdują się również folie grzewcze o mocach 140 W, 220 W lub nawet 400 W na m2. Niektórzy producenci wykonują również folie grzewcze na zlecenie, które mogą obsługiwać znacznie wyższą moc.

Folia grzewcza może być również stosowana w przypadku płytek ceramicznych, gresowych oraz tzw. podłogi warstwowej. Należy pamiętać, że montuje się ją głównie pod wylewką w zasadzie każdym pomieszczeniu (w przypadku chłodniejszych miejsc lepiej sprawdza się mata grzewcza). Folia grzewcza pod panele to przede wszystkim komfort codziennego funkcjonowania - ciepło rozchodzi się przyjemnie po całym mieszkaniu i nic więcej nie trzeba robić.

Jest to rozwiązanie znacznie skuteczniejsze i bardziej estetyczne niż typowe kaloryfery. Poza tym koszt zakupu i montażu jest skrajnie niski, a żywotność takiego systemu to nawet kilkadziesiąt lat. Temperaturę można zmieniać według uznania poprzez specjalny regulator - warto pamiętać, że nie powinna ona przekraczać 26 stopni Celsjusza w jadalni, salonie czy sypialni oraz 34 stopni Celsjusza w łazience.

Folia grzewcza pod panele to także prosty montaż i pełna automatyzacja. Do funkcjonowania takiego systemu nie jest potrzebny żaden piec czy kaloryfer. Co więcej, koszt eksploatacji jest niezwykle niski, co przekłada się na sporą oszczędność pieniędzy. Jest to również rozwiązanie bezpieczne dla domowników i odporne na uszkodzenia.

Folia grzewcza pod panele - ile to kosztuje?

Wszystko zależy od wyboru producenta, ale najczęściej mowa o kwotach do kilkuset złotych. Aby wykorzystać w pełni potencjał folii grzewczej, przyjmuje się, że powinna ona zajmować około 80% powierzchni mieszkania. Należy jednak pilnować, by nie znajdowała się bezpośrednio pod meblami. Po skończonym montażu w zasadzie od razu można korzystać z dobrodziejstw tej technologii i cieszyć się ciepłem w trakcie długich zimowych nocy.

Co więcej, wbrew powszechnej opinii zarówno folie, jak i maty grzewcze są w stanie ocieplić całe mieszkanie, zużywając znacznie mniej energii niż typowe piece grzewcze czy pompy ciepła. Jest to również rozwiązanie, które może wpływać pozytywnie na zdrowie domowników - folia grzewcza nie wysusza powietrza i nie powoduje unoszenia się kurzu. Z tego też powodu zaleca się ją osobom z alergiami.

Więcej informacji najdziesz na https://www.samurio.pl/oferta/elektryczne-folie-grzewcze-caleo.

Komentarze