Folia bąbelkowa - zastosowanie

Folia bąbelkowaW połowie ubiegłego wieku wszedł na rynek niezwykły materiał, bez którego dziś trudno byłoby się obejść. Choć na pierwszy rzut oka wydawać się może bardzo niepozorny i prosty, jego właściwości sprawiły, że na stałe zagościł w naszym codziennym życiu. Stosowany dziś powszechnie w wielu branżach, a także na użytek prywatny, znacznie ułatwia wiele czynności. Nie tylko znalazł zastosowanie praktyczne, ale dostarcza też swoistej rozrywki, która jest niezwykle wciągająca i cieszy się ogromną popularnością. O czym mowa? Oczywiście o folii bąbelkowej, która tak bardzo zachwyciła ludzi, że postanowili ustanowić na jej cześć święto Bubble Wrap Appreciation Day (Dzień Uznania dla Folii Bąbelkowej).

W czym tkwi fenomen folii bąbelkowej, która zainspirowała ludzi do ustanowienia Bubble Wrap Appreciation Day? Z całą pewnością w znacznej części w jej właściwościach i licznych możliwościach zastosowania. Nie bez znaczenia jest też ciekawa forma rozrywki, której może dostarczyć. Któż z nas choć raz nie zgniatał małych pęcherzyków folii bąbelkowej, wsłuchując się w ich charakterystyczny trzask? Okazuje się, że amatorów takiej czynności jest całkiem sporo. Na dowód tego warto przytoczyć, że jednym z najchętniej bitych w ostatnich latach rekordów Guinnessa jest strzelanie z folii bąbelkowej przez możliwie największą ilość osób. Próby takie podejmowane są nawet kilka razy w roku.

Ten artykuł poświęcony jest jednak nie tyle rozrywce, jakiej może dostarczać folia pęcherzykowa, ile jej licznym zastosowaniom. Zanim jednak do nich przejdziemy, przyjrzyjmy się nieco bliżej samej folii.

Folia bąbelkowa - krótka charakterystyka

W języku polskim na określenie tego materiału używa się zamiennie dwóch wyrażeń: folia bąbelkowa lub folia pęcherzykowa. W innych językach tych określeń może być znacznie więcej. Dla przykładu, po angielsku folia bąbelkowa to między innymi: air bubble packing, bubble wrap, bubble wrapping, bubble paper, bubble pack. Ilość określeń, choć nie wskazują one jasno na konkretne zastosowania, może jednak sugerować, że jest ich dużo.

Struktura folii bąbelkowej nadaje jej właściwości, które dają szerokie możliwości zastosowania. Rozmieszczone w regularnych odstępach niewielkie pęcherzyki powietrza uwięzionego wewnątrz plastikowej folii to jej cecha charakterystyczna.

Folia bąbelkowa na rynku dostępna jest w różnych rozmiarach oraz kolorach. Najbardziej popularna jest jednak folia przezroczysta. Materiał jest elastyczny, miękki i z łatwością dostosowuje się kształtem do innych przedmiotów. Doskonale amortyzuje owinięte nim przedmioty podczas upadku, drgań oraz wstrząsów. Jest nieprzepuszczalny dla wody. Chroni też przed zabrudzeniem, kurzem, pyłem oraz wilgocią.

Liczne zastosowania folii pęcherzykowej

Niektóre z wymienionych niżej zastosowań są bardzo powszechne, inne mniej znane. Są i takie, które mogą zaskakiwać. Warto je poznać, by w razie potrzeby wiedzieć, w jakich okolicznościach można ją zastosować.

Folia do pakowania

Najpowszechniej folia bąbelkowa stosowana jest do pakowania i zabezpieczania przesyłek na czas transportu. Elastyczny i miękki materiał doskonale amortyzuje wszelkiego rodzaju drgania i wstrząsy, chroniąc tym samym transportowane przedmioty. Zabezpiecza też towar przed kurzem, pyłem i wilgocią.

Wypełniacz do paczek

Folia bąbelkowa nie zawsze stosowana jest do zabezpieczania towarów poprzez ich owijanie. Niekiedy zastępuje się nią wypełniacze do paczek. Zamiast chipsów i innych wypełniaczy, z powodzeniem można zastosować folię bąbelkową, która skutecznie wypełni wolne przestrzenie w paczce, zabezpieczy towar przed uszkodzeniem i zamortyzuje ewentualne wstrząsy w czasie transportu.

Koperty bąbelkowe

Zna je niemal każdy. Najbardziej doceniane są przez osoby, które na co dzień mają styczność z wysyłką niewielkich i delikatnych przedmiotów. Wyłożone wewnątrz folią bąbelkową koperty doskonale chronią przesyłany towar przed wstrząsami i uszkodzeniami mechanicznymi. Sprawdzają się do wysyłki biżuterii oraz elektroniki.

Przeprowadzki

Wszyscy wiemy, że podczas przeprowadzek często dochodzi do obtarć, zarysowań i innych uszkodzeń transportowanych przedmiotów. Skuteczne zabezpieczenie rzeczy codziennego użytku folią pęcherzykową pomoże ograniczyć straty.

Termoizolacja

Folia pęcherzykowa bywa też stosowana do cienkiej termoizolacji ścian i dachów. Wykorzystuje się wtedy duży opór cieplny materiału. Warstwa izolacyjna, w której skład wchodzi folia, nie pochłania energii, ale powoduje jej odbijanie.

Zabezpieczanie basenu

Przykrywanie w lecie ogrodowego basenu folią pęcherzykową to najtańsza metoda jego zabezpieczania przed nadmiernym wychłodzeniem wody oraz wpadającymi do niej zanieczyszczeniami. Rozłożona na basenie folia pęcherzykowa unosi się na jej powierzchni.

Zabezpieczanie roślin przed mrozem

Folia pęcherzykowa doskonale chroni rośliny ogrodowe przed mrozem. Warto jednak pamiętać, że jednocześnie znacząco ogranicza dostęp powietrza do rośliny. Dlatego zabezpieczając je, należy wykonać w folii otwory wentylacyjne, które umożliwią dopływ powietrza.

Kreatywne zabawy i relaks

Strzelanie z folii bąbelkowej przez wiele osób uważane jest za wyjątkowo odstresowujące i relaksujące. Być może dlatego właśnie znajduje tak wielu amatorów. Z pomocą folii można też organizować ciekawe zajęcia dla dzieci. Przykładem jest wypełnianie poszczególnych pęcherzyków zabarwioną na różne kolory wodą.

Nie są to jeszcze wszystkie możliwe zastosowania folii bąbelkowej. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej. To fenomenalny produkt, który doskonale sprawdza się w wielu sytuacjach. Być może dlatego zrzesza wokół siebie tak wielu miłośników, co widać choćby na poświęconych folii bąbelkowej fanpage’ach.

Autor: www.opakowania24.eu.

Komentarze

MP
Świetny wpis i dużo wiedzy, nie za dużo tekstu co zniechęca, tu jest ok.
https://materialypakowe.pl