Floksy na skalniaki - 5 łatwych w uprawie gatunków

FloksyFloks to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych roślin ogrodowych. Kwiaty są łatwe w uprawie i obficie kwitną przez całe lato. Floksy są dostępne w kilku różnych gatunkach i w wielu ciekawych odmianach. Są wśród nich takie, które będą pasować na klasyczne rabaty i kwietniki oraz takie, które możemy wykorzystać do aranżacji ogródka skalnego.

Floksy na skalniaki to w większości odmiany niskie i płożące się, tworzące zwarte kwitnące kobierce. Kwiaty te są bardzo wytrzymałe i świetnie radzą sobie w trudnych warunkach oraz na kamienistym czy piaszczystym podłożu. Możemy zestawić ze sobą kilka różnych gatunków floksów i obsadzić nimi cały nasz skalniak lub zestawić je z innymi gatunkami typowymi dla ogródków skalnych jak na przykład rojnik, skalnice, macierzanka piaskowa czy szarotka. Dowiedz się, jakie floksy wybrać do ogródka skalnego.

Najpiękniejsze floksy na skalniaki

Floks (Phlox), znany także jako płomyk to roślina z rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). W naturze floksy występują na obszarze od Meksyku na północ. Większość z ponad 80 znanych gatunków można więc spotkać w Ameryce Północnej. Rosną one na terenach skalistych, na wilgotnych łąkach oraz w lasach. W Polsce floksy nie występują w naturze, ale są bardzo lubianymi roślinami ozdobnymi uprawianymi w ogródkach oraz w pojemnikach na balkonach i tarasach. Płomyki to też bardzo popularne rośliny na skalniaki. Jednak nie wszystkie ich gatunki będą się dobrze czuły na kamienistym i dosyć jałowym podłożu. Warto więc wiedzieć, jakie rośliny wybrać.

Floksy na skalniaki - 5 łatwych w uprawie gatunków

1. Floks Douglasa (Phlox douglasii)

Ten piękny gatunek płomyka osiąga do 15 cm wysokości i tworzy niezwykle dekoracyjne poduszkowate kępy, które w maju gęsto pokrywają się kwiatami. W zależności od odmiany mogą one mieć kolor biały, różowy lub karminowy. Lancetowate drobne liście tego gatunku są zimozielone. Floks Douglasa jest w pełni mrozoodporny, preferuje stanowiska słoneczne i lekkie, próchniczne, przepuszczalne podłoże.

Floks Douglasa
Floks Douglasa

2. Floks Drummonda (Phlox drummondii)

Płomyk Drummonda jest gatunkiem o średniej wysokości (dorasta do 40 cm). Jego ogromną zaletą jest bardzo długi okres kwitnienia. Rozpoczyna się ono wiosną i trwa nieprzerwanie aż do jesieni. Niewielkie, ale bardzo liczne kwiaty wyrastają na mocno rozgałęzionych pędach tworzących luźne kępy. Kolor kwiatów zależy od odmiany.

Mogą one być:

  • białe,
  • kremowe,
  • morelowe,
  • różowe,
  • czerwone,
  • fioletowe,
  • dwubarwne.

Ten gatunek floksa również najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych w przepuszczalnym lekkim podłożu, ale potrzebuje nieco więcej wilgoci niż floks Douglasa. Zwróćmy więc szczególną uwagę na regularne podlewanie roślin w okresie letnim.

3. Floks kanadyjski (Phlox divaricata)

Ten płomyk osiąga od 25 do 40 cm wysokości. Jego liście są drobne i mają lancetowaty kształt. Kwiaty pojawiają się licznie od kwietnia do czerwca i są naprawdę wyjątkowej urody - mają piękny błękitno-liliowy kolor. Wydzielają też delikatny przyjemny zapach. Ten gatunek floksa szczególnie upodobały sobie motyle, jeśli więc chcemy przyciągnąć je do swojego ogrodu, to warto posadzić floksy kanadyjskie. Rośliny są mało wymagające i odporne. Choć preferują stanowiska słoneczne, to bardzo dobrze radzą sobie także na tych półcienistych i zacienionych. Poradzą sobie także niemalże w każdej glebie, choć optymalne dla ich wzrostu i kwitnienia jest przepuszczalne, lekkie i umiarkowanie wilgotne podłoże.

Floks kanadyjski
Floks kanadyjski

4. Floks szydlasty (Phlox subulata)

Płomyk szydlasty to niziutka roślina darniowa dorastająca zaledwie do wysokości 10 cm. Jej cienkie, ale bardzo liczne i mocno rozgałęzione gałązki tworzą zwartą darń pięknie pokrywającą podłoże. Listki tego gatunku są małe, lancetowate i intensywnie zielone. Drobne promieniste kwiaty pojawiają się w kwietniu i w maju. W zależności od odmiany mogą one być białe, różowe lub fioletowe. Floks szydlasty jest bardzo łatwy w uprawie, szybko się rozrasta i dobrze radzi sobie praktycznie na każdym stanowisku i każdym podłożu. Jeśli to możliwe to jednak warto zapewnić mu optymalne warunki wzrostu, czyli słoneczne miejsce i lekkie przepuszczalne piaszczyste podłoże.

5. Floks wiechowaty (Phlox paniculata)

Choć floksy wiechowate są wysokie (80- 150 cm) to warto je wykorzystać w aranżacji ogródka skalnego. Są bardzo odporne i świetnie radzą sobie w trudnych warunkach. Będą one stanowić piękne tło dla innych niższych gatunków roślin. Płomyk wiechowaty ma ładny zwarty pokrój i długie soczyście zielone lancetowate liście. Kwiaty wyrastają na dużych wiechowatych kwiatostanach i mają delikatny słodki zapach. Mogą one mieć kolor biały, różowy, czerwony, liliowy lub niebieski. Rośliny kwitną nieprzerwanie od lipca aż do października. Gatunek ten jest bardzo lubiany przez pszczoły i motyle.

Floks wiechowaty
Floks wiechowaty

Floksy wiechowate lubią lekko wilgotne, lekkie i przepuszczalne piaszczysto-próchniczne gleby. Choć preferują stanowiska słoneczne, to świetnie poradzą sobie równie w półcieniu. Ze względu na dużą wysokość floksy kiepsko znoszą silne wiatry, dlatego warto posadzić je w miejscu, gdzie będą mieć naturalną podporę na przykład w postaci murku lub zaaranżowanej formacji kamienno-skalnej.

Floksy możemy wysiać z nasion lub kupić gotowe sadzonki. Najlepszym terminem zarówno na siew nasion, jak i na sadzenie młodych roślin jest maj, kiedy minie już ryzyko przygruntowych przymrozków, ponieważ młode niezahartowane rośliny mogłyby od nich ucierpieć. Pamiętajmy, że płomyki bardzo szybko i silnie się rozrastają, dlatego podczas sadzenia pomiędzy roślinami konieczne jest pozostawienie sporych odstępów - co najmniej 30 - centymetrowych. Nie martwmy się, że nasz ogródek skalny będzie się kiepsko prezentował - floksy w błyskawicznym tempie zapełnią puste powierzchnie gęstą zwartą darniową liści i kwiatów. Kiedy nasz floksy ładnie się rozkrzewią, wówczas możemy je zacząć rozmnażać poprzez podział. Dzielenie roślin wykonujemy wiosną lub jesienią.

Komentarze