Ewolucja kotłów zasypowych

Ewolucja kotłów zasypowychKotły zasypowe kojarzą się głównie z przestarzałą technologią, która jest niepraktyczna, mało wydajna i przede wszystkim szkodliwa dla środowiska. Na szczęście te czasy już minęły, a kotły przeszły dużą metamorfozę. Warto dowiedzieć się co się zmieniło i jak teraz działają nowoczesne, wydaje i bezpieczne dla środowiska kotły zasypowe na ekogroszek.

Czym są kotły zasypowe?

Kotły zasypowe to kotły, w których spalany jest węgiel lub inne paliwa stałe. Takim rodzajem kotła były właśnie tradycyjne piece zasilane węglem. Zwykle były to kotły dolnego spalania. Ich działanie polegało na tym, że żar i ogień znajdowały się na dole pieca i zostawały zasypywane węglem. Taki sposób ogrzewania powodował, że po pierwsze do powietrza dostawały się szkodliwe związki i niespalone części opału, a po drugie kocioł był wówczas mniej wydajny. Alternatywą dla tego typu rozwiązań są kotły górnego spalania. W przypadku tego pieca największy żar znajduje się w górnej części kotła. Pozwala to przede wszystkim na efektywne wykorzystanie opału, jego całkowite spalenie, a także minimalizację szkodliwych związków dostających się do atmosfery. Obecnie nie można korzystać z kotłów na węgiel i inne paliwa stałe które nie spełniających normy EcoDesign. Jedyną możliwością, z jakiej można skorzystać, są kotły automatyczne na ekogroszek lub zasypowe na inne określone paliwa, które spełniają wymogi EcoDesign. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które całkowicie eliminuje problem jakości spalania i problemy ekologii.

Kotły na ekogroszek 5 klasy - co to takiego?

Jak już wspomniano, automatyczny kocioł na ekogroszek klasy 5 to jedno z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych rozwiązań umożliwiających korzystanie z paliwa stałego. Taki kocioł zasypowy jest wyposażony w kilka dodatkowych elementów, których nie było w przypadku tradycyjnych pieców zasypowych. Należą do nich podajnik, zasobnik oraz sterownik. Dzięki nim kocioł jest bezpieczny i zautomatyzowany. Te elementy przynoszą następujące korzyści:

  • minimalizują udział czynnika ludzkiego w obsłudze pieca,
  • pozwalają na dokładne wypalenie się całego opału,
  • automatycznie podają odpowiednią ilość paliwa, kiedy jest to konieczne,
  • ograniczają ilość szkodliwych substancji dostających się do atmosfery,
  • są proste w obsłudze.

Kotły wyposażone w bufor ciepła

Obecnie na rynku można spotkać kotły 5 klasy, które muszą współpraować z buforami ciepła. Jest to rozwiązanie stosowane wszędzie tam, gdzie kocioł nie jest automatyczny. Spalanie jest równie czyste i wydajne jak korzystanie z kotła z podajnikiem. Bufor ciepła to warstwowy układ wodny, w którym magazynowana jest wytworzona w kotle energia cieplna. Bufor jest nagrzewany, a następnie magazynuje ciepło. Jest ono dostarczane do domu w "odpowiednich dawkach". W piecach współpracujących z buforem można spalać paliwa zgodne z typem kotła. Bufor może także pełnić funkcję bojlera CWU. Kocioł z buforem jest bezpieczny dla środowiska, wydajny i nie wymaga od domowników częstych wizyt w kotłowniach.

Podsumowując, tradycyjne kotły zasypowe odchodzą do lamusa - i słusznie. Ich miejsce zajmują nowe, wydajniejsze i przede wszystkim ekologiczne rozwiązania.

Komentarze