Elewacje domów - funkcje, rodzaje, materiały, kolory

Nowoczesna elewacja domu z kamienia naturalnegoO tym, że elewacja jest wizytówką domu, nie trzeba nikogo przekonywać. Ciekawie wykończone ściany sprawiają, że dom przyciąga uwagę przechodniów oraz odwiedzających gości. Zewnętrzna okładzina akcentuje jego styl i pozwala przewidzieć, jaka rodzaj aranżacji pojawi się we wnętrzu. Dopasowana do formy budynku i poszczególnych elementów wykończeniowych sprawia, że stylistyka domu jest spójna i sprawia wrażenie skrupulatnie zaplanowanej.

Elewacja domu pełni także funkcję praktyczną. Zadaniem materiału, jaki pojawia się na zewnętrznych ścianach jest przede wszystkim izolacja cieplna oraz akustyczna. Wysokiej jakości surowce z jednej strony utrzymują temperaturę panującą we wnętrzu domu, z drugiej sprawiają, że ściany mogą oddychać. W ten sposób zabezpieczają przez rozwojem pleśni oraz grzybów i sprzyjają tworzeniu się w domu odpowiedniego mikroklimatu. Co ważne, tworzywa stosowane na elewacjach powinny także opierać się niekorzystnemu działaniu warunków zewnętrznych tak, aby przez wiele lat mogły cieszyć domowników swoim urokiem i funkcjonalnością. Zmienne temperatury oraz wilgotność powietrza, działanie promieniowania UV czy inwazja mikroorganizmów to tylko niektóre z czynników, z którymi powinna poradzić sobie nowoczesna elewacja.

Jeśli więc szukacie materiałów, jakie mogą pojawić się na zewnętrznych ścianach domu, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi wskazówkami.

Rodzaje elewacji domów, materiały elewacyjne

Elewacja z tynku cienkowarstwowego

Zdecydowanie najpopularniejszym materiałem, jaki pojawia się na elewacji jest tynk cienkowarstwowy, czyli taki o grubości nie większej niż 3 mm. Jego bezsprzecznym atutem jest fakt, że świetnie sprawdza się na każdym rodzaju podłoża. Może być stosowany zarówno na nowych, świeżo postawionych budynkach, jak i na domach, które przechodzą gruntowny remont. Lekki i wyróżniający się odpowiednimi właściwościami fizyko-chemicznymi sprawdzi się nawet na zabytkowych budowlach podlegających renowacji. Występuje pod postacią gotowej mieszanki lub suchej masy, która po połączeniu z wodą może być kładziona na ścianę lub elementy dociepleniowe budynku.

Tynki cienkowarstwowe różnią się między sobą strukturą. Te, które zawierają duże ziarna kruszywa w wyniku zacierania pacą tworzą dekoracyjną fakturę elewacji, przez co nadają budynkom oryginalny design. Występują przy tym w rozmaitych wariantach kolorystycznych. Chłodne barwy świetnie sprawdzają się w nowoczesnych domach, podczas gdy ciepłe, delikatne odcienie idealnie współgrają z rustykalną stylistyką. Dobrze komponują się także z innymi materiałami wykończeniowymi takimi jak szkło, drewno czy klinkier. Atutem tynków cienkowarstwowych jest przede wszystkim odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. W zależności od rodzaju spoiwa występującego w mieszance, wyróżniamy tynki mineralne, akrylowe, silikonowe i silikatowe. Bazą dla tych pierwszych jest cement oraz wapno. Czasami można znaleźć także domieszki polimerów, które poprawiają przyczepność masy i zwiększają jej elastyczność. Tynki mineralne posiadają wysokie pH, dzięki czemu są odporne na inwazję grzybów, glonów i porostów. Niestety są dość nasiąkliwe i przez to słaboodporne na zabrudzenia. Wadą jest też niewielka paleta kolorów - biel i odcienie pastelowe. Do zalet natomiast możemy zaliczyć niską cenę oraz łatwość montażu.

Innym rodzajem tynków cienkowarstwowych są dyspersyjne tynki akrylowe. Tym, co je wyróżnia jest zdecydowanie mniejsza nasiąkliwość, przez co skutecznie opierają się zanieczyszczeniom. Odpowiedni skład masy chroni elewację przed korozją biologiczną. Są dostępne w bogatej gamie kolorów, które nie płowieją pod wpływem działania promieni słonecznych. Tynki te są jednak stosunkowo słabo przepuszczalne, co sprawia, że nadają się jedynie do dobrze wentylowanych budynków. Nie są też obojętne elektrostatycznie, co sprawia, że przyciągają drobiny kurzu.

Ich alternatywą są tynki silikonowe. Dobrze napigmentowane gwarantują duży wybór i trwałość koloru. Są elastyczne, odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, dobrze przepuszczalne i nienasiąkliwe, dzięki czemu z jednej strony zapewniają właściwy obieg powietrza w budynku, z drugiej - chronią elewację przed zabrudzeniami. Zanieczyszczenia oraz kurz z łatwością zmywają się z nich podczas deszczowej pogody.

Jeszcze bardziej odporne na zabrudzenia są tynki silikatowe, które polecane są wszędzie tam, gdzie panuje duże zanieczyszczenie powietrza. Niestety w tym przypadku paleta kolorów ogranicza się wyłącznie do pastelowych tonacji.

Elewacja domu z kamienia naturalnego

Doskonałą alternatywą dla tynków cienkowarstwowych jest kamień. Ten w stu procentach naturalny surowiec od wielu lat inspiruje najbardziej uznanych designerów na całym świecie. Skutecznie opiera się działaniu czasu. Uznaje się, że z biegiem lat kamień zyskuje jeszcze piękniejszy wizerunek, ukazujący wieloletnią historię budynku. Jeszcze do niedawna uznawany był za materiał luksusowy i trudno dostępny. Dziś coraz częściej spotykany jest nie tylko na budynkach użyteczności publicznej, ale także na ścianach zewnętrznych domów jednorodzinnych. Bogactwo gatunków pozwala odpowiednio dopasować surowiec do warunków, z jakimi przyjdzie mu się zmierzyć w przyszłości oraz do ogólnego designu budowli. Najczęściej wykorzystywany jest granit, sjenit, piaskowiec oraz wapień. Dwa pierwsze rodzaje kamieni wyróżniają się wyjątkową trwałością, co sprawia, że przez wiele lat cieszą swoim urokiem oraz praktycznością. Wapienie i piaskowce z kolei posiadają porowatą strukturę, co sprawia, że wymagają przeprowadzenia co pewien czas impregnacji. Warto natomiast pamiętać, że odpowiednio zabezpieczony kamień świetnie radzi sobie z warunkami panującymi na zewnątrz. Jest w zasadzie nienasiąkliwy, przez co wszelkie zanieczyszczenia usuwane są z jego powierzchni wraz z deszczem. Kamienie naturalne nie blakną pod wpływem promieniowania UV i są odporne na korozję biologiczną. W przypadku powstania uszkodzeń, czy zarysowań, można bez problemu wypolerować ich powierzchnię i przywrócić pierwotne piękno. Okładziny kamienne o polerowanej lustrzanej strukturze idealnie sprawdzają się na elewacjach nowoczesnych i modernistycznych budynków. Z kolei te o strukturze chropowatej, satynowanej czy szczotkowanej lub młotkowanej są bezkonkurencyjne w przypadku domów rustykalnych oraz nawiązujących do ponadczasowej klasyki.

Elewacja drewniana

Miłośnicy ciepłych i przytulnych aranżacji, nie przejdą z kolei obojętnie obok drewna. Surowiec ten jest najczęściej spotykany na domach z bali, gdzie stanowi ich konstrukcję. Dostępny jest także drewniany siding w postaci paneli elewacyjnych stosowanych jako okładzina na cały budynek, bądź wykańczający jedynie poszczególne jego fragmenty. Warto jednak pamiętać o tym, że surowe drewno nie jest odporne na działanie czynników zewnętrznych, dlatego też wymaga odpowiedniej impregnacji. Zanim pojawi się na ścianie powinno być dobrze wysuszone i zabezpieczone preparatami chroniącymi przed rozwojem pleśni, grzybów, glonów porostów oraz przed inwazją owadów. Specyfiki te najlepiej aplikować metodą ciśnieniową, która gwarantuje ich dogłębne i równomierne przenikanie przez bale drewna.

Drewno na elewacji powinno być okresowo impregnowane. Jeśli chcecie zachować jego naturalny rysunek, z pomocą przyjdą Wam specjalistyczne bezbarwne lakiery i lakierobejce przeznaczone do użytku na zewnątrz budynku. Podpowiadamy, że najtrwalsze i najmocniejsze są egzotyczne gatunki drewna, które świetnie opierają się działaniu wilgoci i promieni słonecznych. Niestety ze względu na bardzo wysoką cenę, w Polsce najczęściej sięga się po rodzime gatunki. Prym wiodą wśród nich wytrzymały dąb oraz modrzew. Tańsze i zarazem wymagające większej uwagi w przyszłości są okładziny wykonane ze świerku czy sosny. Drewniane ściany zewnętrze najlepiej sprawdzą się w rustykalnych budynkach. Są bezkonkurencyjne dla miłośników górskiego designu i osób ceniących przytulność wiejskiego stylu.

Elewacja metalowa

O ile drewno świetnie sprawdza się w klasycznym budownictwie, o tyle nowoczesne domy o finezyjnej bryle, w których nie brakuje przeszkleń często wykańcza się metalem. Połyskujące płyty perfekcyjnie współgrają z bardzo modną ostatnio industrialną aranżacją panującą wewnątrz budynku. Metalowe panele elewacyjne są najczęściej wykonane ze stali lub lżejszego od niej aluminium. Dość duża paleta kolorów, zróżnicowane kształty oraz zastosowanie poziomych i pionowych powierzchni inspirują do tworzenia ciekawych motywów stanowiących świetną dekorację domu. Metalowe panele charakteryzują się ogromną wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych. Niestraszna jest im duża wilgotność oraz znaczne nasłonecznienie. Gładka, surowa powierzchnia nie przyciąga kurzu oraz zanieczyszczeń, przez co jest w zasadzie samoczyszcząca. Nie powoduje także inwazji mikroorganizmów - grzybów, glonów oraz porostów. Panele z metalu są też bardzo wytrzymałe na zarysowania i uszkodzenia mechanicznie. Jeśli jednak takowe się pojawią, bez problemu można wymienić jeden panel bez naruszenia konstrukcji pozostałych, ponieważ są one stosunkowo łatwe w montażu.

Elewacja z cegły klinkierowej lub licowej

Materiałem, który od wielu lat stosuje się na elewacjach jest ceramika dostępna pod postacią cegieł klinkierowych i licowych. Pierwsze z nich mają spieczone wszystkie boki, drugie - jedynie dwa. Różnica ta sprawia, że klinkier jest dużo bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne - uderzenia i zarysowania. Jest także praktycznie nienasiąkliwy. Oba typy cegieł mogą posiadać zarówno pełną jak i drążoną strukturę. Zróżnicowaniu może ulec też ich powierzchnia. Obok idealnie gładkiej faktury spotyka się także klinkier i licówkę angobowaną, ryflowaną, wytłaczaną lub szkliwioną. Wbrew powszechnej opinii materiał ten występuje w kilku wariantach kolorystycznych.

W ostatnich latach poważną konkurencją dla ponadczasowej czerwieni są odcienie brązu, oliwki, bieli, a także tonacje kremowe i piaskowe. Podpowiadamy Wam jednak, że decydując się na cegłę klinkierową lub licową warto zamawiać surowce pochodzące z jednej serii. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko różnicy odcieni, ponieważ materiał ten jest wykonywany z naturalnej gliny wypalanej w wysokich temperaturach. Proces produkcji sprawia, że wyróżnia się odpornością na wahania temperatur oraz jest niepodatny na korozję biologiczną. Zaletą klinkieru i licówek jest także łatwość montażu. Zaprawa o odpowiedniej gęstości gwarantuje doskonała przyczepność do ścian i bardzo długą żywotność cegieł. Co ważne, surowiec ten przyciąga uwagę stosunkowo niską ceną oraz nieograniczoną dostępnością. Idealnie prezentuje się samodzielnie lub w połączeniu z klasycznym tynkiem. Najlepiej sprawdza się na budynkach o rustykalnym oraz klasycznym designie, co nie zmienia faktu, że projektanci stosują go także jako okładzinę dla nowoczesnych domów.

Komentarze