Elastomery - powłoki termoizolacyjne i hydroizolacyjne

ElastomeryElastomery już od kilkunastu lat dostępne są na terenie naszego kraju. Dzięki ich wykorzystywaniu możliwe jest uzyskanie powłok termoizolacyjnych i hydroizolacyjnych najwyższej jakości.

Metody tradycyjne, w tym malowanie farbami czy powlekanie powierzchni żywicą nie dają tak doskonałych efektów.

Czym są jednak elastomery i na czym polega ich fenomen?

Elastomerami nazywamy chemoutwardzalne, dwuskładnikowe materiały, które utwardzają się po zmieszaniu w czasie kilku sekund. Dzięki temu prawie natychmiast po nałożeniu warstwy elastomerów po danej powierzchni można nie tylko chodzić, ale również jeździć ciężkim sprzętem, co znacznie skraca czas ewentualnej budowy.

Natrysk, wykonany z użyciem elastomerów to wytrzymała i odporna na działanie wszelkich czynników powłoka, nie tracąca swych właściwości nawet w skrajnie ekstremalnych warunkach.

Cechy elastomerów

Elastomery natryskowe posiadają kilka ważnych cech, przekładających się na nich niewiarygodną skuteczność. Pierwszą z nich jest, wspomniany już wcześniej, krótki czas reakcji, wynoszący do 10 sekund. Kolejną jest bardzo duża sprężystość i elastyczność tego materiału, co jednocześnie niweluje ryzyko pęknięć gotowej już powłoki. Z drugiej strony warstwa jest bardzo rozciągliwa i wodoodporna - znakomicie nadaje się na hydroizolację. Przy wahaniach temperatury nie obserwuje się zmian w jej właściwościach, nawet przy skrajnie różnych parametrach termicznych. Elastomery składają się w całości z materiałów stałych, nie zawierają substancji lotnych ani rozpuszczalników. Wymienione zalety tego surowca pozwalają na zastosowanie elastomerów do tworzenia powłok w kanałach, rurach, tunelach, nasypach, studzienkach, basenach oraz innych miejscach o zwiększonej wilgotności.

Zastosowanie elastomerów

Stosuje się je również na pokryciach dachowych. Możliwe jest także zastosowanie elastomerów w pojazdach, takich jak wywrotki czy samochody specjalne, przystosowane do transportowania węgla, zboża czy nawozów. Można ich używać również na statkach. Znakomicie sprawdzają się w przypadku zabezpieczania obiektów przemysłowych, hal sportowych, centrów handlowych, parkingów, posadzek w fabrykach. W przypadku elastomerów nie można zapomnieć również o ich działaniu antykorozyjnym, co sprawia, że znajdują zastosowanie przy zabezpieczaniu przed działaniem rdzy mostów, rur, słupów czy zbiorników stalowych. Elastomery znajdują też zastosowanie w przemyśle energetycznym i transporcie.

Komentarze