Efekt surowego drewna - megatrend wnętrzarski

Podłoga z surowego drewnaPopularny od kilku lat styl skandynawski kojarzony jest przede wszystkim z jasnymi kolorami i drewnem. Światło, naturalne materiały, proste kształty wiodą tu prym. Na kanwie tego trendu pojawił się kolejny, tym razem dotyczący samych podłóg.

Niczym nieobrobiona deska

Niezwykłą popularnością od kilku sezonów, cieszą się podłogi wykończone tak, by wyglądały na... niewykończone. Choć brzmi to dość kuriozalnie, efekt ten cieszy się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów.

Podłoga wygląda tak, jakby nie została poddana obróbce w zakładzie produkcyjnym. Deski są jasne, pozbawione nasycenia, głębi kolorystycznej oraz połysku - wyglądają niczym świeżo ścięte drzewo. Mają chłodniejszy odcień, wyglądają jak naturalnie wybielone. Taka podłoga doskonale pasuje praktycznie do wszystkich aranżacji. Dzięki temu, że jest jasna, optycznie powiększa też pomieszczenie.

Trend ten nie dotyczy zresztą tylko podłóg - wyglądające na nieobrobione drewno znajduje swoich amatorów także jako element dekoracji ściennej czy mebel.

Jak wybrać taką podłogę?

Po pierwsze, wybierając drewno na podłogę, powinniśmy szukać gatunków jasnych - najpopularniejszy w całej Europie jest dąb. Drugim elementem, na który musimy zwrócić uwagę, jest selekcja drewna.

Podłoga z surowego drewna

Tym mianem określa się stosowany przez producentów podłóg drewnianych sposób doboru desek na konkretną podłogę. Jeśli zależy nam na parkiecie o bardziej jednolitym wybarwieniu, praktycznie pozbawionym widocznych sęków czy bieli powinniśmy wybrać wersję SELECT. Nazwy selekcji mogą się różnić w zależności od producentów, ale zazwyczaj wyróżniamy następujące podstawowe rodzaje: select, natur i rustic.

Pierwsza selekcja jest najdroższa. Wynika to z faktu, że jest ona najbardziej wymagająca dla producenta - podłogi z tej selekcji składają się z idealnych desek o zbliżonej barwie, a rysunek drewna jest bardzo delikatny. Jej przeciwieństwem jest rustic - selekcja, która dopuszcza właściwie wszystkie deski, które nie są uszkodzone - takie podłogi mają dużo sęków, drobnych pęknięć i kontrastów. Również ta selekcja ma jednak swoich wielbicieli - to rzecz gustu. Jeśli jednak zależy nam na "skandynawskim" wyglądzie podłogi, powinniśmy wybrać deski select.

Kluczem do efektu surowej deski jest właściwe wykończenie

Przy wyborze jasnej podłogi musimy mieć jednak świadomość, że mamy do czynienia z materiałem, który nie jest obojętny na wpływ promieniowania UV. Podłoga drewniana zmienia zatem kolor pod wpływem działania słońca.

Podłoga z surowego drewna

W pomieszczeniach wyjątkowo nasłonecznionych ten proces postępuje szybciej. Większość jasnych podłóg wybarwia się w kierunku cieplejszych, żółtawych odcieni. Na szczęście zmianę koloru można znacząco opóźnić i zapewnić sobie wymarzoną optykę podłogi na długie lata.

Aby zapobiec żółknięciu podłogi drewnianej, a co za tym idzie pomóc jej zatrzymać "nieobrobiony" design, powinniśmy zdecydować się na wykończenie matowym lakierem z domieszką białego pigmentu. Taki zabieg nada podłodze jasną, bardziej jednolitą kolorystykę, a przy tym dzięki matowemu wykończeniu, pokreśli jej naturalny charakter.

Co ciekawe, stosując ten środek przy renowacji - jesteśmy w stanie nadać efekt surowej deski także naszej starej, nierzadko już pożółkłej podłodze. Finalny wygląd takiej podłogi będzie zależał od ilości zastosowanych warstw lakieru. Warto jednak mieć na uwadze, że użycie takiego środka nie do końca sprawdzi się w przypadku ciemnych podłóg. Wykończony w ten sposób parkiet może stać się szarawy. Choć czasami taki efekt może być zamierzony - wszak szare podłogi drewniane to kolejny wnętrzarski trend...

Autor: www.pallmann.pl.

Komentarze