Drewno rozbiórkowe, z odzysku

Drewno rozbiórkowe - z odzyskuDrewno z odzysku to nie tylko belki konstrukcyjne czy deski z drugiej ręki, ale również stare drzwi, okna, deski podłogowe, a nawet boazeria. Często materiały te są w bardzo dobrym stanie, a ponadto są niezwykle oryginalne i mają duszę. Niejednokrotnie także ich cena jest o wiele atrakcyjniejsza niż nowych elementów drewnianych.

Drewno rozbiórkowe znajdziemy zarówno w specjalnych komisach drewna, jak i w Internecie w ofertach osób prywatnych, które dysponują tego typu materiałami pochodzącymi z remontu ich własnego domu czy rozbiórki innego obiektu będącego ich własnością. Choć drewno takie bywa cenne i wyjątkowe, to jednak przy jego zakupie trzeba zachować ostrożność, aby nie nabyć bezwartościowego, a nawet szkodliwego dla zdrowia materiału.

Gdzie kupić drewno rozbiórkowe?

Ofert drewna z drugiej ręki jest mnóstwo. Obecnie rynek tego surowca przeżywa prawdziwy boom. Stare drewno stało się bowiem bardzo modne i pożądane. Do najpopularniejszych sposobów jego zakupu zaliczamy skorzystanie z takich opcji jak:

Aukcje internetowe
Jeśli szukamy drewna z drugiej ręki, warto śledzić na bieżąco kilka popularnych portali aukcyjnych i sprzedażowych. Od czasu do czasu pojawiają się tam bardzo atrakcyjne oferty osób prywatnych, które chcą sprzedać po bardzo okazyjnych cenach drewniane elementy pochodzące z remontu domu, mieszkania czy na przykład rozbiórki starej stodoły bądź szopy. Zdarza się, że sprzedający wystawia przedmioty na aukcję po niewiarygodnie niskich cenach, a bywa i tak, że chce je oddać za darmo na przykład w zamian za własnoręczne dokonanie demontażu. Pamiętajmy, że osób, które polują na takie oferty, jest sporo, dlatego, jeśli uda nam się w porę zauważyć coś interesującego, to nie zwlekajmy i jak najszybciej nawiążmy kontakt ze sprzedającym, zanim ktoś inny nas ubiegnie. Na tego typu okazje czekają nie tylko osoby prywatne, ale również specjalistyczne firmy zajmujące się skupem używanego drewna.

Antykwariaty budowlane
Tego rodzaju antykwariaty funkcjonują już od dawna na przykład w Europie Zachodniej, a w ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej jest ich również w naszym kraju. Znajdziemy tam takie perełki jak na przykład przedwojenne czy powojenne meble, drzwi lub okna, ale również wiekowe deski podłogowe i parkiety, boazerie i różnego rodzaju drewniane belki.

Specjalistyczne firmy zajmujące się rozbiórką obiektów i obróbką drewna z drugiej ręki
Jeśli zależy nam na zakupie większej ilości drewna rozbiórkowego, to poszukajmy specjalistycznej firmy zajmującej się rozbiórką starych stodół, szop, chałup i innych obiektów drewnianych. Bardzo często firmy te oferują od razu obróbkę czy renowację tego typu drewna i dopasowanie go do naszych potrzeb. Często taką działalność, w formie dodatkowej prowadzą na przykład tartaki i skupy drewna. Warto zainteresować się tym tematem.

Pamiętajmy, jednak, żeby zawsze przed podjęciem decyzji o zakupie, udać się do sprzedawcy i osobiście ocenić jakość oferowanego surowca. Niestety zdarza się, że rzeczywistość bywa inna, niż to, co widzimy w ofercie firmy na zdjęciach w Internecie. Dlatego warto upewnić się, czy drewno spełnia nasze oczekiwania, zwłaszcza wtedy, gdy planujemy zakup dużej ilości materiału.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drewna rozbiórkowego?

Choć często drewno rozbiórkowe jest naprawdę bardzo dobrej jakości, w dodatku elementy drewniane mają piękne i niepowtarzalne wzory, to jednak należy pamiętać, że jest to materiał wrażliwy na działanie czynników biologicznych oraz klimatycznych. Z tego względu należy dokładnie sprawdzić jakość materiału, przed dokonaniem jego zakupu.

Najczęstsze problemy z drewnem rozbiórkowym to:

Pleśń i grzyby
To niestety najpowszechniejszy problem z drewnem z drugiej ręki. Obejrzyjmy je dokładnie pod kątem obecności zarodników grzybów i pleśni. Nawet jeśli ich nie widać, to o ich obecności mogą świadczyć także zawilgocenia i podejrzane plamy na drewnie. Nie kupujmy drewna z oznakami zagrzybienia, ponieważ patogenów grzybowych bardzo trudno się pozbyć i oddziałują one niekorzystnie na zdrowie.

Szkodniki
W drewnie z odzysku mogą się znajdować larwy owadów. O ich obecności świadczą liczne małe dziurki widoczne na powierzchni drewna. Często sprzedający zapewnia, że są to stare uszkodzenia, a obecnie w drewnie nie ma żadnych szkodników, ponieważ zostało ono poddane dezynfekcji. Pomimo to kupowanie takich desek czy belek nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ wydrążone w drewnie przez owady kanaliki powodują jego osłabienie, przez co jest mniej trwałe i bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Uszkodzenia mechaniczne
Duże wyrwy, podejrzane pęknięcia wzdłuż desek, mocno przeschnięte wypaczone drewno, deski mocno poczerniałe w wyniku działania słońca- te wszystkie mankamenty mogą dotyczyć starego drewna. O ile pociemnienie drewna, czyli tak zwana patyna, może być przez niektórych klientów pożądana, to już duże pęknięcia i odkształcenia dyskwalifikują drewno, ponieważ sprawiają, że traci ono swoje właściwości mechaniczne i staje się o wiele słabsze i podatne na pękanie i łamanie się.

Impregnacja szkodliwymi substancjami
Drewno z odzysku może być surowe, bądź impregnowane. W tym drugim przypadku zwróćmy szczególną uwagę na sposób konserwacji starych elementów drewnianych. Niestety nie wszystkie stosowane niegdyś w tym celu preparaty są bezpieczne dla zdrowia. Przykładowo bardzo skuteczna substancja impregnacyjna starej generacji o nazwie Xylamit, którą niegdyś stosowano, jest niezwykle szkodliwa dla zdrowia. Podobnie ma się sprawa z kreozotem węglowym używanym do zabezpieczania podkładów kolejowych.

Pamiętajmy więc, żeby nie kupować drewna z odzysku zabezpieczonego nieznanymi chemikaliami. A jeśli już zakupimy impregnowane deski, to w żadnym razie nie używajmy ich w domu. Lepiej wykorzystać tego typu elementy do konstrukcji poza zamkniętymi budynkami na świeżym powietrzu na przykład budowy płotków czy małej architektury ogrodowej.

Zastosowanie drewno z odzysku

Możliwości wykorzystania drewna rozbiórkowego są praktycznie nieograniczone. Stare elementy w dobrym stanie takie jak na przykład piękne rzeźbione drzwi czy okna są bardzo często wykorzystywane jako normalne elementy funkcjonalne domu czy mieszkania.

Również materiały konstrukcyjne takie jak różnego rodzaju belki, jeśli są w dobrej kondycji, możemy wykorzystać w czasie remontu lub budowy domu. Z kolei, jeśli drewno jest podniszczone i już nie tak wytrzymałe, wówczas możemy je wykorzystać po prostu w celach dekoracyjnych, a nie konstrukcyjnych. Przykładowo stare belki zamocowane na ścianach czy sufitach mogą udawać elementy konstrukcyjne takie jak więźby dachowe.

Z desek, belek i paneli drewnianych w zależności od ich stanu można też wykonać elementy:

  • balustrady schodów,
  • obudowy kominka,
  • podłóg,
  • okładziny ściennej.

Świetnym pomysłem jest także zrobienie ze starych desek i belek oryginalnych mebli pokojowych czy ogrodowych w stylu antycznym. Tego typu pracami często zajmują się artyści rzeźbiarze i twórcy ludowi. Tak wykonane niezwykle piękne i niepowtarzalne meble osiągają na aukcjach Polskich i zagranicznych bardzo wysokie ceny.

Drewno rozbiórkowe - zalety

Drewno z rozbiórki ma liczne zalety. Przede wszystkim bardzo często można je znaleźć dosłownie za bezcen. W wielu przypadkach jest to materiał wysokiej jakości i w bardzo dobrym stanie. Ponadto wzornictwo takich drewnianych antyków bywa niezwykłe. Z pewnością stare bogato zdobione drzwi dodadzą niepowtarzalnego charakteru wnętrzu, a drewniane elementy kominka sprawią, że w salonie będzie panować przytulna atmosfera. Nie zapominajmy też o ekologicznym aspekcie wykorzystania drewna z drugiego obiegu. Korzystając z takich materiałów, przyczyniamy się do ograniczenia wycinki drzew.