Drewniane listwy przypodłogowe - naturalny dodatek czy źródło problemów?

Drewniane listwy przypodłogoweDrewno to materiał, który niezwykle często gości w domach i mieszkaniach. Pozwala uzyskać naturalny, bardzo atrakcyjny efekt, zwłaszcza gdy zostanie sprytnie zestawione z innymi elementami wystroju. Czasem jednak może sprawiać pewne kłopoty, związane z podatnością na uszkodzenia. Tyczy się to także listew przypodłogowych. Wymusza to na klientach sklepów zakup produktów uznanych producentów.

Drewno w pokoju - nie tylko dla ekologów

Nie da się ukryć, że listwy przypodłogowe drewniane cieszą się popularnością głównie ze względu na swój naturalny wygląd. Decydują się na nie przede wszystkim osoby, które chcą położyć drewniany parkiet. Trudno bowiem wyobrazić sobie zestawienie takiej podłogi z listwami z PCV lub aluminium, prawda? Oczywiście nie oznacza to, że każda listwa przypodłogowa z drewna okaże się dobrym wyborem. Warto celować w produkty gwarantujące wytrzymałość na wiele lat. Znaleźć można je na przykład pod tym adresem - https://www.golddoor.pl/pl/menu/listwy-przypodlogowe-1360.html.

Najważniejszy w przypadku tego typu listew będzie się gatunek drewna, z którego zostały wykonane. Polecić można głównie twarde odmiany. Dobrym wyborem okażą się listwy przypodłogowe z drewna dębowego i bukowego. Najlepiej sprawdzą się natomiast gatunki egzotyczne (np. teaku). Problemem będą jednak ich bardzo wysokie ceny.

Listwy muszą zostać zabezpieczone. W przeciwnym wypadku po dość krótkim czasie ulegną uszkodzeniu. Negatywnie na ich kondycję wpływa wilgoć, zmienne temperatury oraz zabrudzenia. Listwy przypodłogowe drewniane to bardzo dobry wybór. Musisz jednak zwrócić szczególną uwagę na to, z czego dokładnie je wykonane i czy zostały należycie zabezpieczone.

Jeśli nie drewno, to co? Listwy z materiałów drewnopochodnych

Oczywiście nie każdy ma środki pieniężne na położenie w pełni drewnianej podłogi. Czasem trzeba sięgać po inne, tańsze rozwiązania. Nie znaczy to jednak, że muszą być one gorsze. Wszystko kręci się wokół wyboru odpowiedniej oferty.

W kategorii produktów wykonanych z materiałów drewnopochodnych od lat królują listwy przypodłogowe MDF. Trudno się temu dziwić. W końcu wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi. Listwy pokrywa się specjalnym izolatem, a także farbami podkładowymi i utwardzającymi. Dzięki temu stają się odporne na uszkodzenia mechaniczne (często bardziej niż naturalne, miękkie drewno) oraz wpływ wszelkich czynników szkodliwych. Właśnie z tego powodu, listwy przypodłogowe MDF doskonale sprawdzają się w łazienkach, kuchniach i korytarzach.

Oczywiście wytrzymałość to nie wszystko. Liczy się również ich wygląd. W końcu elementy drewniane cenione są właśnie za atrakcyjny design. Produkty z MDF w wielu przypadkach wcale nie odstają od swoich naturalnych odpowiedników. Materiał skutecznie imituje prawdziwe drewno, a listwy występują w wielu kolorach i zdobieniach.

Drewniane listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe niskie czy wysokie?

Po wybraniu materiału, należy zastanowić się nad optymalną konstrukcją listwy. Produkty dostępne na rynku podzielić można na dwie kategorie.

  • Listwy przypodłogowe niskie - warto korzystać z nich w pomieszczeniach, w których sufit zawieszony jest dość nisko. Listwy 6- i 8-centymetrowe nie będą rzucały się w oczy i nie pomniejszą optycznie pokoju. Co równie istotne, bardzo dobrze łączą się z jasnymi deskami.
  • Listwy przypodłogowe wysokie - ogólna zasada brzmi, że im wyższe jest pomieszczenie, tym wyższe mogą być listwy. Takie produkty szczególnie zaleca się wówczas, gdy podłoga ma zostać wyłożona ciemnymi bądź egzotycznymi deskami. Listwy wysokie nie tylko dobrze się z nimi połączą, ale również zapewnią lepszą ochronę ścian. Na rynku znajdziesz też listwy z ozdobnymi profilami.

Wyroby drewniane mają wiele zwolenników. Zwłaszcza wśród osób, którym zależy na uzyskaniu naturalnego efektu aranżacyjnego. Podczas ich zakupu należy jednak zwrócić uwagę na jakość wykonania desek. Ciekawą i tańszą alternatywą będą natomiast listwy wykonane z MDF. One także są w stanie spełnić wymagania nawet największych estetów.

Komentarze