Domy szkieletowe - technologia ocieplania

Dom szkieletowy - budowa, ocieplenieTermoizolacja to jeden z najważniejszych etapów wykończenia domu, szczególnie tego wykonanego z drewna. Bardzo ważną sprawą jest zarówno wybór odpowiedniego materiału, jak i profesjonalnie wykonanie prac związanych z ocieplaniem, tak by skutecznie ograniczyć straty ciepła, które mogą w przypadku takich budynków stanowić poważny problem.

Dodatkową sprawą jest palność, chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że dom drewniany jest o wiele bardziej narażony na zagrożenia ze strony ognia niż dom murowany. Jak więc ocieplić dom drewniany, aby rozwiązanie to było zarówno bezpieczne, jak i skuteczne?

Technologia ocieplania domów szkieletowych

Budynek wykonany w technologii szkieletu drewnianego montowany jest najczęściej na odpowiedniej płycie fundamentowej, na której później powstaje konstrukcja nośna budynku, a więc tzw. szkielet. Ściany takich budynków powstają poprzez obudowanie powstałego wcześniej szkieletu, zarówno od wewnątrz, jak i od wewnątrz. I to właśnie pomiędzy tymi warstwami umieszcza się termoizolację.

Analizując to dokładniej: od wewnątrz budynku najpierw mamy płytę kartonowo-gipsową, potem specjalną folię paroizolacyjną oraz granulat celulozowy lub wełnę. Jeżeli chodzi o ścianę zewnętrzną, to zakłada się na nią ocieplenie z wełny, do którego następnie montowane są płyty OSB i folia wiatroizolacyjna.

Kluczowa sprawa - odpowiedni dobór materiałów izolacyjnych

Domy drewniane o konstrukcji szkieletowej to specyficzny rodzaj obiektów, które szybko tracą ciepło, ale jednocześnie łatwo się nagrzewają. Ważną sprawą jest więc ich odpowiednia ochrona przed stratami ciepła, co znacznie ograniczy wydatki na ogrzewanie. Biorąc pod uwagę fakt, że około 40% strat ciepła z takiego budynku odbywa się przez ściany, to właśnie na nich należy skupić największą uwagę.

Według specjalistów odpowiednia grubość warstwy termoizolacyjnej dla ścian zewnętrznych powinna wynosić minimum 20 centymetrów, z kolei, jeżeli chodzi o ściany wewnętrzne, zalecana warstwa izolacyjna może mieć grubość od 6 do 8 centymetrów.

Najważniejszym elementem całego systemu izolacji ścian jest oczywiście warstwa termiczna, którą najczęściej jest wełna mineralna (wełna szklana lub wełna kamienna). Wykonanie izolacji z wykorzystaniem tych właśnie materiałów odbywa się poprzez nakładanie płyt lub mat jedna na drugą. Problem może pojawić się w przypadku łączenia poszczególnych elementów, ponieważ na ich skraju pojawić się mogą tzw. mostki termiczne. Decydując się ta tego typu izolację, należy więc pamiętać przede wszystkim o tym, że jej montażem zająć się powinni prawdziwi fachowcy, którzy mają już doświadczenie z tego typu problemami.

Wełna mineralna ma sporo zalet, wśród których wymienić można np. bardzo wysoką trwałość czy bardzo dobre zabezpieczanie przed rozprzestrzenianiem się ognia. Zalety wełny mineralnej obejmują również skuteczną izolację akustyczną oraz znaczny wpływ na zwiększenie efektywności energetycznej, co pozwala na spore oszczędności związane z wydatkami na energię. Wszystko zależy jednak od jej odpowiedniego montażu, stąd tak ważne jest, aby zdecydować się na naprawdę dobrych specjalistów.

Do izolacji domów szkieletowych z powodzeniem można również używać materiałów sypkich, do których zalicza się m. in. granulat celulozowy. Dobra izolacyjność cieplna zapewniona jest przede wszystkim przez dużą ilość powietrza w samych włóknach celulozy. Technologia wykonania izolacji tym sposobem obejmuje wdmuchiwanie do wolnych przestrzeni w ścianach włókien celulozy za pomocą specjalnych urządzeń zapewniających uzyskanie niezwykle szczelnej warstwy. Granulat celulozowy jest nie tylko stosunkowo prosty w montażu, ale ma również wiele innych zalet, wśród których wymienić można m. in. to, że jest całkowicie bezpieczny i nietoksyczny oraz znakomicie chroni przez pojawianiem się grzybów i pleśni. Podobnie jak wełna, pełni on nie tylko funkcje termoizolacyjne, ale również doskonale chroni przed hałasem z zewnątrz. Przez wielu fachowców celuloza nazywana jest materiałem do zadań specjalnych - można ją wdmuchiwać do miejsc trudno dostępnych, a więc tam, gdzie klasyczne materiały stosowane do ociepleń nie do końca spełniają swoje zadania.

Termoizolacja domów szkieletowych - postaw na fachowców tej dziedzinie

System ociepleniowy to kilka ułożonych w odpowiedniej kolejności warstw - ich grubość czy sposób ułożenia decydują o odpowiedniej termoizolacji budynku, która z kolei przekłada się konkretne wydatki związanej z ogrzewaniem domu. Biorąc pod uwagę ten fakt, prace związane z wykonaniem ocieplenia budynku naprawdę warto pozostawić specjalistom, bo choć ich praca kosztować będzie sporo, to na przestrzeni lat ta inwestycja z pewnością się nam opłaci. Koszt ogrzewania budynku to według szacunkowych obliczeń nawet 60% wszystkich wydatków, które związane są z jego utrzymaniem - inwestycja w dobre materiały i fachowców wydaje się więc być inwestycją w pełni opłacalną.

Komentarze

budynkowo.pl
Domy szkieletowe to świetne rozwiązanie! Tanie, stosunkowo ekologiczne, można zastosować również ekologiczne ogrzewanie w budynku np. solary. Fajnie :)
https://budynkowo.pl/