Domy bliźniacze w pigułce

Domy bliźniaczeDomy bliźniacze, częściej określane jako bliźniaki to częsty widok szczególnie na obrzeżach dużych miast. Najczęściej wybierają go rodziny wielopokoleniowe, zżyci przyjaciele lub osoby, które na budowie domu chcą zyskać, poprzez odsprzedanie jednej z części komuś kogo się na razie nie zna.

 

Dla kogo dom bliźniaczy?

Bliźniaki są przede wszystkim dla tych, którzy są rodzinni lub otwarci na nowe znajomości! Należy pamiętać, że po wprowadzeniu się do domu bliźniaczego, za ścianą są sąsiedzi. Mogą przez nie przedostawać się hałasy, zarówno w jedną jak i drugą stronę. Oznacza to, że głośną imprezę będzie słyszał cały dom, nie tylko rodzina zajmująca jeden z segmentów. Świetnie odnajdą się w nim więc osoby, które całe swoje życie mieszkały w bloku. W domu wolnostojącym mogą czuć się nieswojo, bez poczucia, że inny człowiek jest tuż obok. Widać więc, że to co dla jednych jest wadą, dla innych staje się zaletą. Wspólna jest nie tylko jedna ściana, ale też ogródek. Często inwestorzy, którzy dzielą bliźniaka z rodziną decydują się nie robić ogrodzenia i mieć jedno większe podwórko. Jeśli inwestorzy wybierają mieszkanie z sąsiadami, których nie znają tak dobrze lub nawet wcale, mogą zainwestować w ogrodzenie, które zasłoni widok na parcelę. Bliźniak to złoty środek między domem wolnostojącym a zabudową szeregową. Posiada wiele cech podobnych do tych, które ma dom jednorodzinny wolnostojący, jednak dużo więcej prywatności niż szeregówka. Mogą być budowane na wąskich lub małych działkach. Domy w zabudowie bliźniaczej to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą czuć się bezpiecznie. W trakcie krótkich wyjazdów do sklepu, czy wakacji za granicą, jest pewność, że w budynku, w segmencie obok ktoś jest i pilnuje naszej posiadłości. Złodzieje prędzej wybiorą za swój cel dom jednorodzinny wolnostojący, niż tak strzeżony bliźniak.

Koszty budowy i utrzymania bliźniaka

Pierwsze co przychodzi na myśl to to, że koszty kupna działki są niższe w przeliczeniu na jedną rodzinę. Można kupić małą działkę i podzielić ją na pół (dokładnie o przepisach i wymiarach działki, którą można przeznaczyć pod budowę bliźniaka w kolejnym paragrafie). Koszty budowy kształtują się podobnie jak domu jednorodzinnego. Materiały są takie same, w końcu te dwa rodzaje domów różnią się od siebie tym, że jedną ścianę mają wspólną. Warto w nią zainwestować, aby była odpowiednio gruba i dźwiękoszczelna. Po budowie wszystkie koszy związane z przyłączami i ociepleniem budynków dzielą się na pół. Połączenie dwóch segmentów ogranicza straty ciepła, więc można zaoszczędzić na ogrzewaniu. Dodatkowo ściany która jest ich połączeniem nie trzeba ogrzewać. Szacunkowo koszt budowy bliźniaka to około 2 200 zł/metr kwadratowy (netto).

Dom bliźniaczy a przepisy

Niestety nie na każdej działce można zbudować dom w zabudowie bliźniaczej. Informacje o tym znajdują się w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Bliźniak może powstać na działce, która jest przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną pod warunkiem, że w przepisach nie zawężono tej grupy wyłącznie do domów wolnostojących. Można starać się o pozwolenie na budowę bliźniaka tuż przy granicy działki lub kupić jedną dużą, na której staną dwa segmenty tego domu. Wtedy po jej podziale może być ona mniejsza i węższa niż w przypadku domu wolnostojącego, ponieważ bliźniaka minimalne odległości pomiędzy ścianą bliźniaka a krawędzią działki zawarte w MPZP różnią się. Bliźniaki należy budować w odległości 3 metrów od granicy. Dzięki temu mogą być budowane na parcelach o szerokości zaledwie 16 metrów.

Dom w zabudowie bliźniaczej to szczególnie dobra propozycja dla rodziny, która chce być blisko siebie. Często decydują się na niego dobrzy przyjaciele, lub po prostu otwarte osoby. Ta cecha nie jest jednak warunkiem koniecznym i jeśli chcemy ograniczyć kontakty z sąsiadem jedynie do uprzejmego powitania w trakcie przypadkowego spotkania, również jest to możliwe. Warto przeanalizować wady i zalety takiego rozwiązania i na potrzeby swojej rodziny zdecydować, czy warto zdecydować się na przeprowadzkę do bliźniaka.

Komentarze