Dodatki i domieszki do betonu

BetonBeton jest materiałem niezwykle trwałym i choć technologia budowlana ciągle się zmienia, to jednak trudno sobie wyobrazić niewykorzystywanie betonu. Producenci oferują swoim klientom różnego rodzaju dodatki i domieszki do betonu, dzięki którym można dokonać renowacji jego powierzchni. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej i poznać najlepsze produkty.

Dodatki i domieszki do betonu - co warto wiedzieć?

Dodatki i domieszki do betonu pełnią bardzo ważną funkcję. Przede wszystkim służą do napraw, ale też zabezpieczeń, a nawet renowacji budynków, kostki brukowej, ale też płyt betonowych, brukowych, pustaków, rur czy palisad z betonu. Odbiorcami takich produktów są najczęściej producenci betonów wibroprasowanych. Jeżeli szukacie najlepiej jakości dodatków i domieszek do betonów, to znajdziecie je w ofercie Schomburg.

Domieszki do betonu - czym są?

Wśród doskonałej jakości produktów o szerokim spektrum zastosowania możemy wymienić domieszki do betonu. Są to substancje, które dodaje się podczas wykonywania mieszanki betonowej, przy czym ilość takiego produktu nie może być większa niż 5%, biorąc pod uwagę stosunek masy cementu. Takie dodatki klasyfikuje się ze względu na cel modyfikacji jakiej poddajemy beton. Domieszka do betonu może posiadać więcej niż jedną właściwość. Wtedy taki produkt uznawany jest za w pełni kompleksowy. Rzeczywiście dobrym wyborem są dodatki mineralne, które poprawiają właściwości betonu. Do takich preparatów zalicza się produkty, które uplastyczniają czy upłynniają beton, ale dostępne są też takie, które przyspieszają wiązanie czy też mają działanie uszczelniające. Ciekawym wyborem jest choćby superplastyfikator. Jest to rodzaj domieszki do betonu, który powoduje powstawanie podwójnej warstwy jonowej. W ten sposób uzyskuje się jeszcze bardziej intensywną dyspersję zaczynu cementowego. Takie ulepszacze mogą też pełnić inne funkcje, choćby podwyższenia wytrzymałości końcowej. Mogą zwiększać przy tym mrozoodporność betonu, który uzyskuje w ten sposób lepsze właściwości techniczne, ale też zmniejszać wodożądność. Kolejną zaletą domieszek betonowych jest poprawa wyglądu betonu, co w realny sposób wpływa na estetykę całej architektury.

Na jakie produkty warto jeszcze postawić?

Na uwagę zasługują też domieszki upłynniające. Są to modyfikatory. Stanowią nieodłączny element technologii betonu. Dzięki nim można dostosować ten materiał do wymagań danych obiektów. Tutaj doskonale sprawdzają się domieszki uplastyczniające czy upłynniające. Trzeba wybierać takie produkty, które nie wpływają na konsystencję mieszanki betonowej. Do uszczelnienia struktury betonu stosuje się natomiast domieszki o działaniu krystalicznym i uszczelniającym. Ich stosowanie jest obowiązkowe w miejscach, gdzie niezbędne jest uzyskanie jeszcze lepszej izolacji przeciwwilgociowej czy przeciwwodnej. Działanie domieszek polega przede wszystkim na zamykaniu rys w betonie, zmniejszaniu absorpcji kapilarnej, ale też ograniczeniu migracji chlorków. Natomiast środki antyadhezyjne zapobiegają przywieraniu betonu do powierzchni deskowania. Umożliwiają uzyskanie gładkiej i elastycznej powierzchni betonowej, która nie posiada uszkodzeń czy przebarwień. Podczas szalowania są więc niezbędne. Wśród dodatków i domieszek do betonu wyróżniamy też impregnaty, które poprawiają estetykę i zapobiegają uszkodzeniu struktury betonowej. Za sprawą domieszek do zapraw i jastrychów można uzyskać większą twardość materiału, ale też zapobiegać pękaniu betonu. Ciekawym wyborem są też środki do czyszczenia powierzchni betonowych. Dzięki nim można uzyskać czystą strukturę betonu.

Komentarze