Dlaczego warto garażować samochód?

GarażPytanie tylko z pozoru jest banalne, a odpowiedź oczywista. Wielu kierowców uważa, że koszt wynajęcia garażu lub wybudowanie własnego, znacznie przekracza ewentualne zyski. Może jest w tym trochę racji, ale tak naprawdę nikt tego dokładnie nie policzył. Poza tym są także korzyści, których nie da się przeliczyć na pieniądze, jak czas i komfort.

Po co nam garaż?

Większość właścicieli samochodów uważa, że garaż potrzebny jest głównie w zimie, kiedy pada śnieg i temperatury spadają znacznie poniżej zera. To myślenie stereotypowe, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę ocieplenie klimatu. Śniegu jak na lekarstwo, a temperatura spada zaledwie do minus 5-10 stopni Celsjusza. Teraz garaż potrzebny jest bardziej w lecie niż zimą.

Jaki garaż wybrać?

Aby garaż skutecznie chronił auto, nie musi spełniać jakiś specjalnych warunków. Nie musi być murowany ani ogrzewany. Do garażowania samochodu wystarczy garaż blaszany, który ochroni auto przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Największą zaletą garaży blaszanych jest ich niska cena i możliwość montażu w ciągu zaledwie kilku godzin. Szeroka oferta producentów umożliwia dopasowanie garażu blaszanego do aranżacji całej posesji.

Garaż dwustanowiskowy

Korzyści z garażowania samochodu

Bez wątpienia garażowany samochód znacznie łatwiej jest sprzedać i osiągnąć za niego wyższą cenę. Dotyczy to zarówno samochodów kilkuletnich, jak i tych starszych. Wystarczy tylko dodać w ogłoszeniu "samochód garażowany", a osób zainteresowanych będzie znacznie więcej. Zdają sobie sprawę, że samochód garażowany jest w znacznie lepszym stanie, niż auto stojące "pod chmurką".

Korzyści materialne

Poza możliwością uzyskania wyższej ceny w przypadku auta garażowanego, ważne są również korzyści wynikające z jego bieżącej eksploatacji.

Auto stojące w garażu nie jest narażone na działanie promieni słonecznych, zwłaszcza UV. Promienie słoneczne bardzo niekorzystnie wpływają na lakier, powodują jego blaknięcie i matowienie. Dzięki temu można uniknąć kosztownego malowania auta przed jego sprzedażą. Zdecydowanie lepiej prezentuje się także tapicerka wewnątrz samochodu.

Garażowanie samochodu to także dłuższa żywotność wszystkich elementów gumowych, guma wolniej parcieje i nie traci swoich właściwości. Rzadziej trzeba wymieniać wycieraczki i dłużej można jeździć na oponach.

Mało kto wie, że warto garażować samochód także ze względu na niższą składkę ubezpieczeniową. Ubezpieczyciele chętnie zaproponują atrakcyjne rabaty. Auto stojące w garażu jest mniej narażone na kradzież, szkody wyrządzone przez niekorzystne warunki pogodowe (grad, gwałtowne ulewy) lub złamane gałęzie.

Samochody stojące w garażu znacznie mniej się brudzą, nie osiada na nich kurz, pył z kwiatów oraz liście. Najgorszy jest jednak osadzający się w zimie smog. Kiedy auto używane jest codziennie, nie jest on tak widoczny. Wystarczy jednak zostawić go na ulicy na 3-4 dni, by pokrył się lepką brązową mazią, szkodliwą nie tylko dla naszych płuc, ale także dla lakieru i opon.

Korzyści niematerialne

Garażowanie samochodu to przede wszystkim komfort dla właściciela i znaczna oszczędność czasu. Kto choć raz skrobał szyby zimą, wie ile czasu to zajmuje. Do tego dodatkowo należy doliczyć czas na odśnieżenie i otwarcie zamarzniętych zamków, oznacza to, że do pracy trzeba wyjść dużo wcześniej.

Z pewnością znacznie lepiej jest wsiąść do samochodu, odpalić silnik i szybko wyjechać z garażu, szczególnie w zimie. Akumulator zastartuje za pierwszym przekręceniem kluczyka i co ważne, temperatura w samochodzie będzie dodatnia.

Garaż ma także inne zalety. Zawsze znajdzie się w nim miejsce na przechowywanie opon z poprzedniego sezonu, płyny eksploatacyjne oraz podstawowe narzędzia, nie trzeba ich za każdym razem przynosić z domu, a potem odnosić.

Samochody warto także garażować latem. Przede wszystkim dach garażu skutecznie chroni wnętrze auta przed nadmiernym nagrzaniem. Nie musimy go wcześniej chłodzić i wchodzić jak do sauny. Wystarczy kilkanaście minut, by temperatura we wnętrzu przekroczyła 50 stopni Celsjusza.

Jak prawidłowo garażować samochód?

Wiele osób uważa, że do garażu wystarczy wjechać i wyjechać, by auto było wystarczająco zabezpieczone. Niestety nie do końca jest to prawda. Największy wpływ na stan karoserii ma wysoka temperatura i wilgoć. Z tego względu warto zwrócić uwagę na temperaturę panującą w garażu, dotyczy to przede wszystkim garaży ocieplanych.

Garaż powinien być często wietrzony, by odprowadzić z niego nadmiar wilgoci. Dobrym rozwiązaniem są kanały odprowadzające wodę, zapewniają odprowadzanie wody z opon, która w zimie zawiera bardzo szkodliwą dla nich wodę.

Po przyjeździe na stanowisko garażowania warto na kilka chwil zostawić otwarte drzwi, zgromadzona we wnętrzu wilgoć szybciej odparowuje, w tym czasie można wyciągnąć z samochodu zrobione zakupy. Innym sposobem jest pozostawienie uchylonych lekko szyb.

Garażowanie ma nie tylko wiele zalet, ale także bezpośredni wpływ na stan samochodu, zarówno techniczny, jak i na wygląd zewnętrzny. To sprawi, że można się nim dłużej cieszyć lub lepiej go sprzedać.

Źródło: www.garazeinterstal.pl.