Deski tarasowe - o czym musisz wiedzieć, by wybrać najlepsze?

Deski tarasowePochwal się pięknym tarasem, który przez wiele lat zachowa nie tylko atrakcyjny wygląd, ale też dużą trwałość. Niech taras będzie jedną z wizytówek Twojej posesji, na której przyjemnie spędzisz czas z rodziną lub przyjaciółmi. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru desek tarasowych, by nie musieć wymieniać tarasu co kilka lat.

Postaw na dobre drewno

Obecnie najpopularniejsze deski tarasowe wykonuje się z drewna iglastego lub gatunków egzotycznych. Prawidłowa impregnacja zagwarantuje mu trwałość na bardzo długi czas, a regularna pielęgnacja i konserwacja jeszcze bardziej pogłębi efekt jakości i atrakcyjnego wyglądu. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, czy drewno nie posiad takich mankamentów, jak:

  • sęki,
  • rysy,
  • rdzenie,
  • skręcenia włókien,
  • pleśń,
  • wybarwienia,
  • uszkodzenia spowodowane przez insekty lub w czasie produkcji.

Jak powinno być zaimpregnowane drewno na deski tarasowe?

Pierwszym krokiem do tego, by nadać drewnu odpowiednią jakość, a także wytrzymałość, jest osuszenie go do optymalnego poziomu wilgotności. 17% wilgotności to wartość, która pozwala na zastosowanie w dalszej kolejności impregnacji ciśnieniowej. Pod dużym ciśnieniem w głąb drewna wtłaczany jest specjalistyczny preparat, który zabezpiecza drewno przed działaniem czynników biologicznych, takich jak pleśń, grzyby czy insekty. Oprócz tego drewno staje się również odporne na warunki atmosferyczne, m.in. promieniowanie UV, opady czy zmiany temperatury.

Deski tarasowe ryflowane

Na rynku dostępne są deski tarasowe gładkie oraz ryflowane. Deski ryflowane charakteryzują się jeszcze lepsza jakością. Na czym to polega?

Ryflowanie to wycinanie wzdłuż desek podłużnych rowków. Ich zadaniem jest stabilizacja deski oraz zapobieganie odkształceniom. Ponadto odprowadzają również wody opadowe, dzięki czemu dodatkowo chronią deski tarasowe przed nadmiernym zawilgoceniem. Ryflowaniu deska zawdzięcza również właściwości antypoślizgowe oraz lepsze walory estetyczne.

Pielęgnacja - sposób na utrzymanie jakości tarasu

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów oraz olejów przeznaczonych do konkretnego rodzaju drewna. Należy stosować je raz lub dwa razy do roku. Jednak wcześniej taras musi być dokładnie oczyszczony. W tym celu najpierw dokładnie zamieć deski (szczególnie dokładnie deski ryflowane), a następnie umyj szlauchem lub myjką ciśnieniową.

Kompozytowe deski na taras

Deski kompozytowe wykonane są z pyłu drzewnego, który wzmocniony jest dodatkowo tworzywami sztucznymi. Ich cechą jest bardzo wysoka trwałość oraz odporność na czynniki biologiczne i atmosferyczne. Niezwykle istotną cechą dla osób, które nie mają wystarczająco dużo czasu, by pielęgnować drewno, jest to, że deska kompozytowa na balkon lub taras nie wymaga żadnej dodatkowej konserwacji. Kompozyt jest również materiałem nieszkodliwym dla środowiska naturalnego. Jego produkcja odbywa się zgodnie z normami, które tworzone są z myślą o produkcji jak mniejszej liczby szkodliwych odpadów.

Brak ewentualnych drzazg oraz delikatna faktura sprawiają, że po deskach kompozytowych bezpiecznie i przyjemnie chodzi się boso. Deski kompozytowe znajdziesz w sklepie Andrewex.

Komentarze