Czym się kierować przy wyborze koloru elewacji budynku?

Elewacja budynkuElewacje budynku bywają różnorakie, zarówno w zakresie używanych materiałów jak i stylu. My skupimy się na jednym tylko aspekcie opatrzenia budynku elewacją - na jej kolorze.

Elewacja budynku

Pierwsze wytyczne dla koloru elewacji budynku, które musimy uwzględnić, to rodzaj budynku i jego otoczenie. Inną elewację otrzymają budynki przemysłowe, inną domy, inną znowu obiekty użyteczności publicznej.

Architekci dobrze znają te zasady. Dopasowują elewację budynku do już istniejącego otoczenia innych budowli, a także do środowiska naturalnego. Niekiedy przy tym będzie chodziło o wyróżnienie budynku poprzez zastosowanie stosownej elewacji, innym razem raczej o "wtopienie" go w istniejący wcześniej porządek architektoniczny.

Jaki kolor elewacji budynku?

Przede wszystkim musimy wiedzieć jaki cel ma spełniać budynek, po drugie należy kierować się niezawodnymi zasadami estetyki użytkowej. Czy budowla powstaje w mieście, w miejscu reprezentacyjnym? Czy też jest to prywatny dom położony z dala od terenów miejskich? Dalej: czy w pobliżu znajdują się inne budynki, czy też przestrzeń jest odsłonięta lub wkomponowana w otoczenie naturalne. Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór koloru elewacji.

Nie ma przy tym jednej recepty (z wyjątkiem sytuacji, kiedy jesteśmy poddani w wyborze koloru elewacji ścisłym wymogom przepisywanym przez instytucje nadzorujące wygląd przestrzeni publicznej). Dla przykładu: dom położony na terenach podmiejskich wśród innych tego typu zabudowań, może posiadać elewację właściwie w dowolnym kolorze. Należy przy tym dodać, że w warunkach polskich elewacje zwykle nie wyróżniają się kolorystycznie od swojego otoczenia jak np. w takich krajach jak Irlandia, Hiszpania czy Norwegia, gdzie stosuje się kolory bardzo jaskrawe i wyraziste.

Należy mieć tylko na uwadze fakt, że kolor elewacji będzie nadawał styl budynkowi, będzie niejako zewnętrzną wizytówką tego, co może czekać na gości wewnątrz. Klasyczne kolory elewacji to biel, szarość, brąz (np. przy zastosowaniu drewna), ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby budowli nadać bardziej intensywne zabarwienie. Z pewnością jednak należy przestrzegać zasady decorum i nie wpływać przez kolor elewacji na otoczenie w sposób dysonansowy.

Aspekty dodatkowe przy wyborze koloru elewacji

Sprawą podstawową jest więc estetyka przestrzeni publicznej, która na równi dotyczy użytkowników budynku i osób postronnych. Elewacje zwykle są kładzione przez zastosowanie drabin dostawnych. Najlepszy sprzęt tego rodzaju możemy znaleźć np. tutaj: drabiny-krause.dmn.pl. Robotnicy wykorzystują drabiny i rusztowania nie tylko do malowania elewacji, ale również do innych prac wykończeniowych, które ostatecznie kształtują estetyczny charakter budynku.

A więc jaka elewacja?

Pamiętajmy, że w architekturze istnieją sprawdzone kanony i style. Nikt nie odważy się przecież na jaskrawo-czerwoną elewację budynku należącego do władz miejskich w miejscu reprezentacyjnym miasta. Ale taką elewację można już położyć na fasadzie domu usytuowanego na niewielkim osiedlu tuż za granicami miasta. Elewacja zwykle towarzyszy budynkowi przez lata, jest tym elementem architektury, który raz wybrany pozostanie niezmienny przez długi czas. Przemyślmy zatem dokładnie wszystkie wyżej wymienione aspekty doboru kolorystyki elewacji.

Komentarze