Czym są śruby rzymskie i do czego służą?

Śruba rzymskaWśród szerokiej gamy elementów złącznych, które są wykorzystywane w bardzo różnych sytuacjach i warunkach, interesująco prezentują się śruby rzymskie, inaczej określane jako śruby napinające. Mają specyficzną konstrukcję - posiadają najczęściej bliźniacze gwinty po obu stronach, a używa się ich przede wszystkim w budownictwie i przy skręcaniu konstrukcji stalowych. Dowiedz się więcej!

Wśród szerokiej gamy elementów złącznych, które są wykorzystywane w bardzo różnych sytuacjach i warunkach, interesująco prezentują się śruby rzymskie, inaczej określane jako śruby napinające. Mają specyficzną konstrukcję - posiadają najczęściej bliźniacze gwinty po obu stronach, a używa się ich przede wszystkim w budownictwie i przy skręcaniu konstrukcji stalowych. W warunkach placu budowy służą do stężania wykonywanych elementów, jednakże w przeciwieństwie do innych złączy nie stosuje się względem nich norm przedmiotowych. Nie podlegają też one certyfikacji CE, jednakże wydano dla nich aprobaty techniczne.

Różne rodzaje śrub rzymskich

W zależności od potrzeb i specyfiki projektów dobiera się poszczególne warianty śrub napinających. Na rynku są dziś dostępne kombinacje hak-oko, oko-oko i hak-hak. Tyle standardu - oprócz wymienionych da się też spotkać śruby rzymskie z końcówkami do spawania, a także w układzie widełki-widełki. Ponadto wyróżnia się też łączniki otwarte oraz rurowe. Zazwyczaj śruby te są wytwarzane z niestopowej stali konstrukcyjnej i pokrywane fabrycznie warstwą ocynku o grubości 12 nm. Zabezpiecza to je przed korozją i negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. W sprzedaży dostępne są różne modele śrub o odmiennych rozmiarach - zarówno długości, jak i średnicy. Parametry te wpływają na maksymalne obciążenie, któremu mogą zostać poddane.

Praktyczne zastosowanie śrub rzymskich

Jak już nadmieniono, głównym obszarem, w którym korzysta się z tego typu złączy jest budownictwo. Za pomocą śrub napinających można na przykład montować siatki lub liny. Sprawdzają się przy pracach w zakresie stawiania hal namiotowych czy wykonywania zadaszeń podtrzymywanych przez liny stalowe, co jest dość często praktykowane w świecie nowoczesnej architektury. Znakomicie śruba rzymska nada się również przy naciąganiu linii trakcyjnych dla tramwajów, trolejbusów czy pociągów. Obie końcówki w śrubach są gwintowane, co pozwala na dodatkowe naciągnięcie elementów w zależności od potrzeb.

Gdzie kupić dobre śruby rzymskie?

Dość powszechnie rozwiązania te kupuje się dziś w internecie, co nie jest raczej zaskoczeniem. Asortyment sklepów online jest naprawdę szeroki, a jakość produktów jest wysoka i spełnia oczekiwania fachowców. Pełna gama śrub napinających czeka chociażby w e-hurtowni Muntech24.pl, która specjalizuje się między innymi w profesjonalnym osprzęcie do lin i łańcuchów. - Dysponujemy różnymi modelami śrub rzymskich. Poza tym sprzedajemy też oddzielnie puste korpusy, w których da się umieścić elementy gwintowane - wyjaśnia pan Szymon, specjalista ds. produktów.

Komentarze