Czym są koszulki termokurczliwe i w jakim celu się je stosuje?

Koszulki termokurczliweZabezpieczanie łączonych przewodów elektrycznych zwykle bazuje na koszulkach termokurczliwych. To profesjonalny zamiennik taśmy izolacyjnej, który ma nad nią sporą przewagę. Czym dokładnie są takie koszulki i po co się je stosuje? Przeczytaj o tym poniżej!

Co to jest koszulka termokurczliwa?

Jak najprościej scharakteryzować ten produkt? Koszulka termokurczliwa z klejem lub bez niego to akcesorium wykonane z polietylenu. Ich kształt przypomina cienką rurkę, która może mieć różne średnice w zależności od potrzeb. Koszulki te to inaczej rurki termokurczliwe lub potocznie „termokurczki”. Polietylen świetnie sprawdza się do produkcji koszulek termokurczliwych z bardzo prostej przyczyny - ma zdolność zapamiętywania swojego kształtu pod wpływem zmiany temperatury. To oznacza, że kurcząca się rurka nadal pozostaje rurką i szczelnie oplata elektryczne elementy łączone.

W jakich wariantach występują koszulki termokurczliwe?

Podstawowy typ omawianych akcesoriów to koszulki termokurczliwe bez kleju i z klejem. Wariant z dodatkowym klejem zapewnia większą szczelność i dopasowanie do elementów oplatanych przez koszulkę. Przypomina nieco izolację elektryczną, która też przecież ma cienką warstwę kleju. Poza tym koszulki termokurczliwe mogą być wykonane z różnych podtypów polietylenu. W zależności od zastosowanej mieszkanki łatwiej lub nieco trudniej poddają się kształtowaniu, mogą charakteryzować się większą wytrzymałością, czy odpornością na niższe temperatury.

Szczególnym rodzajem koszulek termokurczliwych z klejem lub bez niego są produkty dedykowane do konkretnych złączy. Mogą posiadać różne średnice wlotowe i wylotowe, a także wiele otworów. Często też są wewnątrz gwintowane, co pozwala na bardzo dokładne zabezpieczenie połączenia elementów elektrycznych. Wszystko to znajdziesz na stronie https://sklep.elus.pl/rury-z-klejem,2,548315.

W jakim celu stosuje się koszulki termokurczliwe?

Podstawowym zadaniem koszulek termokurczliwych z klejem i bez niego jest zabezpieczanie otwartych połączeń między elementami instalacji elektrycznych. Świetnie sprawdzają się w izolowaniu przewodów łączonych, zaprawianiu wtyczek, przyłączy i złączy. Koszulki chronią wrażliwe elementy instalacji przed pyłem i wilgocią, dlatego tak chętnie stosuje się je w różnych warunkach.

Kolejnym zadaniem koszulek termokurczliwych jest znakowanie przewodów. Zwłaszcza w instalacjach wielofazowych i rozbudowanych o mnóstwo kabli może istnieć potrzeba oznaczenia konkretnych jej elementów. Dlatego koszulki termokurczliwe produkowane są w różnych wariantach kolorystycznych odpowiadających izolacji przewodu elektrycznego. Dzięki temu można bez trudu rozpoznać dany obwód i przewód znajdujący się w nim.

Co uwzględnić przed zakupem koszulek termokurczliwych?

Podstawowy parametr to dopasowanie do średnicy przewodu. Koszulki muszą swobodnie nasunąć się na przewód bez przerywania. Poza tym ważny jest też poziom skurczu. Im mniejsza jest średnica kabla, tym bardziej elastyczne powinny być koszulki. Tylko dzięki temu możliwe będzie szczelne zaizolowanie połączenia. Weź pod uwagę również grubość ścianki.

Aby zapewnić sobie najwyższą jakość montażu instalacji elektrycznych, zawsze sięgaj po produkty od sprawdzonego dystrybutora.

Komentarze