Czy warto oszczędzać na siatce elewacyjnej?

Siatka elewacyjnaSiatka elewacyjna to jeden z elementów systemu ocieplenia budynku. Obecnie stosuje się ją powszechnie w przypadku wszystkich rodzajów ociepleń. Warto jednak zauważyć, że na rynku dostępne są różnorodne siatki. Różnice dotyczą budowy, parametrów technicznych, a także ceny. Czy warto szukać najtańszej siatki dostępnej na rynku, czy może nie należy oszczędzać na tym produkcie?

Czym jest siatka elewacyjna?

Mowa o warstwie zbrojonej ocieplenia. Siatka elewacyjna zbudowana jest zwykle z włókna szklanego. Zatapia się ją w warstwie klejącej i umieszcza pomiędzy tynkiem a ociepleniem właściwym, czyli zwykle styropianem, czasami wełną mineralna. Siatka pełni szereg istotnych funkcji. Podstawową jest ochrona mechaniczna materiału ociepleniowego. Za sprawą montażu właściwej siatki styropian jest chroniony przed pęknięciami czy wykruszaniem, do których może dochodzić wskutek ruchów termicznych konstrukcji, uderzeń czy wpływu pogody.

Co więcej, siatka elewacyjna ma za zadanie przejmować naprężenia, stanowiąc w ten sposób również zabezpieczenie tynku. Stanowi zabezpieczenie przed powstawaniem pęknięć wskutek osadzania się budynku. Niemniej jednak do tego niezbędna jest siatka wysokiej jakości, której splot jest dostatecznie mocny.

Czym się różnią siatki elewacyjne?

Jak już wspomniano, dostępne są różnorodne siatki elewacyjne. Czym się między sobą różnią? Po pierwsze jest to zawartość włókna. Im więcej go w siatce, tym lepsze jej parametry wytrzymałościowe. Niestety przez większą ilość włókna wzrasta też waga. Ponadto różnica dotyczy wielkości oczek. Zbyt duże oczka mogą powodować utratę wysokich parametrów technicznych siatki. Warto także wskazać na różnorodność pod względem zastosowanego splotu. Najpowszechniej stosuje się splot raszlowy. Jest to najbardziej standardowe rozwiązanie. Jednak w niektórych sytuacjach niezbędne jest zastosowanie splotu gazejskiego. Dzieje się tak w sytuacji, gdy siatka ma zostać umieszczona na trudnym podłożu.

Tanie i drogie siatki elewacyjne

Nietrudno się domyślić, że zwykle jakość droższych siatek elewacyjnych jest lepsza. Nie oznacza to jednak, że dobra siatka elewacyjna https://styro24.pl/system-ocieplen-akcesoria-c-6/siatka-elewacyjna-c-12/ musi mocno nadszarpnąć budżet. Na rynku dostępne są produkty znanych marek, doceniane przez fachowców, jednocześnie sprzedawane w całkiem przystępnych cenach. Niemniej jednak ważne jest, aby nie oszczędzać na siatce, wybierając najwyższej klasy produkt. Tylko wtedy można mieć gwarancję, że będzie to produkt o dużej wytrzymałości, który skutecznie ochroni zarówno styropian, jak i tynk. Co więcej, tanie, niskiej jakości siatki często mogą sprawiać problem podczas montażu.

Niezbędna jest właściwa impregnacja włókna szklanego, aby współpracowało z każdym tynkiem i każdą farbą. Co więcej, celem powinno być znalezienie siatki, która będzie wytrzymała, a jednocześnie lekka, aby nie stanowiła zbędnego obciążenia dla elewacji. Siatka elewacyjna to element, na którym zdecydowanie nie warto oszczędzać. Zakup niskiej jakości produktu może wiązać się z koniecznością szybszej wymiany elementu.

Komentarze