Czy warto inwestować w lokal usługowy?

Lokal usługowyKupno mieszkania od dewelopera kojarzy się przede wszystkim ze swobodą wyposażenia wnętrz, dogodną lokalizacją i nowoczesnymi technologiami stosowanymi w procesie budowlanym. A co gdyby na lokalu deweloperskim dało się dodatkowo szybko zarobić? Właśnie tak uważają osoby, które decydują się na kupno pomieszczeń usługowych i wynajęcie ich zainteresowanym firmom. Czy to dobry pomysł?

Co to jest lokal użytkowy?

Pod pojęciem lokalu użytkowego rozumie się pomieszczenia przystosowane i przeznaczone do prowadzenia w nich działalności gospodarczej. W przeciwieństwie do lokali mieszkalnych te usługowe często wyróżniają się dodatkowymi elementami już na etapie projektowym. Może to być bardziej rozbudowana klimatyzacja, miejsce na witrynę (np. sklepową) lub przestronna hala sprzedażowa.

Lokal usługowy z założenia służy do tego, aby osoby prowadzące w nim biznes zarabiały pieniądze. Dlatego zawsze będzie to droższe rozwiązanie niż typowy lokal mieszkalny.

Jaka jest rentowność inwestycji w lokal usługowy?

Przyjmuje się, że stopa zwrotu w przypadku lokali mieszkalnych wynosi około 3 do 5%. Dodatkowo często pojawiają się problemy z krótkotrwałością najmu, a co za tym idzie - z brakiem stabilności pasywnego źródła dochodu.

W przypadku lokali usługowych stopa zwrotu najczęściej wynosi od 7 do 10%. Co więcej, wiele firm decydując się na wynajęcie od nas lokalu, przywiązuje się do niego na lata. Sprzyja to budowaniu świadomości marki oraz ewentualnym inwestycjom w prowadzoną działalność gospodarczą, a wynajmującemu zapewnia stały dopływ gotówki.

Czy jako wynajmujący muszę ponosić nakłady na lokal usługowy?

Oddanie mieszkania w wynajem często wiąże się z koniecznością poniesienia sporych wydatków już na początku, ponieważ większość osób chce wprowadzić się do wstępnie umeblowanego (a najlepiej w pełni wyposażonego) mieszkania.

W przypadku lokali przeznaczonych z założenia na prowadzenie działalności gospodarczej sprawa wygląda znacznie korzystniej. Wiele firm, które decydują się na wynajem, preferuje wprowadzenie się do pustego lokalu, ponieważ pozwala to na zupełną swobodę w dopasowaniu wykończenia i wystroju wnętrza i możliwość dopasowania miejsca do profilu prowadzonej działalności gospodarczej. W końcu innego wyposażenia potrzebuje kawiarnia, a innego zakład fryzjerski, prawda?

Korzystniejsza pozycja wynajmującego

Decydując się na wynajem lokalu mieszkalnego, najemcy mogą liczyć na szeroki zakres ochrony, obejmujący ograniczenia w zmianie wysokości czynszu czy dopuszczalności eksmisji. W przypadku lokali użytkowych strony mogą pomiędzy sobą dowolnie kształtować opłaty, jak również ustalić lub zmienić okres wypowiedzenia, po upływie którego możemy domagać się odszkodowania za bezumowne korzystania. Sporządzenie naprawdę dobrej umowy najmu nie jest jednak proste i wymaga pomocy wykwalifikowanego prawnika.

Kupno nieruchomości przeznaczonej do prowadzenia działalności gospodarczej może być naprawdę świetnym biznesem. Chcesz zacząć inwestować pieniądze i szukasz nowoczesnych lokali w centrum Warszawy? Zajrzyj na stronę https://www.dantex.pl/ i zapoznaj się z ofertą dewelopera.

Komentarze