Czy w piecu z podajnikiem na ekogroszek można palić pelletem?

Piec na ekogroszekSezon grzewczy 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące ceny opału sprawiają, że ludzie starają się palić wszystkim oprócz opon. Także posiadacze pieców na ekogroszek szukają informacji, czy w takich piecach można palić na przykład pelletem? Wszystko przez wysokie ceny węgla i jego brak. Sprawdź, co na ten temat mówią fachowcy.

Czy w piecu na ekogroszek można palić pelletem?

Na pytanie: Czy w piecu na ekogroszek można palić pelletem? Odpowiadają już producenci najnowszych modeli. One są przystosowane zarówno pod jedno jak i drugie paliwo. Co jednak, gdy masz sprzęt trochę starszy?

Eksperci twierdzą, że jest to możliwe jednak należy dokonać odpowiednich ustawień. Piec na ekogroszek i piec na pellet różnią się ustawieniami i od nich należy zacząć, chcąc odpowiednio wykorzystać możliwości grzewcze swojego sprzętu. Warto spojrzeć na klasę kotła, którą posiadasz bo ona także wpłynie na możliwości optymalnej zmiany opału z ekogroszku na pellet.

W ustawieniach ważne będzie sprawdzenie, jaką temperaturę masz na piecu z ekogroszkiem. W przypadku pelletu powinna ona kształtować się w granicach 60-80 stopni. W przypadku zmiany opału z ekogroszku na pellet warto ustawić także odpowiedni czas podawania pelletu. Zbyt mała oraz zbyt duża ilość jest niewskazana.

Niektórzy zalecają także wymianę paleniska oraz odpowiedni serwis pieca przed rozpoczęciem grzania. Najlepiej, by zrobił to fachowiec, który pokaże nam, w jaki sposób używać ustawień pieca, do którego kiedyś wkładałeś ekogroszek.

W przypadku zmiany opału z ekogroszku na pellet trzeba również liczyć się z regularnym serwisem profesjonalnej firmy. Tylko czynności wykonane przez fachowców mogą zapewnić działanie kotła przez długie lata. Także odpowiednie czyszczenie i dbanie o piec we własnym zakresie pomoże w prawidłowym działaniu pieca.

Zalety palenia pelletem

Pellet jest wskazywany jako ekologiczny materiał opałowy. Powstaje w wyniku prasowania odpadów z produkcji drzewnej. W przeciwieństwie do węgla oraz innych paliw nie wytwarza przykrego zapachu oraz czarnego dymu. Wybierając pellet należy zwrócić uwagę na to, by jego wilgotność nie przekraczała 10 procent.

Jeśli chcesz zgłębić odpowiedź na pytanie: czy w piecu na ekogroszek można palić pelletem? Warto zajrzeć na stronę https://kamen.com.pl/czy-w-piecu-na-ekogroszek-mozna-palic-pelletem/. W tym miejscu rozwiejesz swoje wątpliwości oraz zobaczysz ofertę pieców, pozwalających na tego typu zmianę opału.

Komentarze