Czy opłaca się podgrzewać wodę w przydomowym basenie?

Ogrzewanie wody w basenieNie da się ukryć, że przydomowy basen to prawdziwy luksus, który podnosi wartość posesji oraz komfort życia jej użytkowników. I choć latem zawsze kąpiemy się w chłodnej wodzie, ponieważ potrzebujemy orzeźwienia, to czasami mamy chęć na pluskanie się w nagrzanej wodzie. Okazuje się jednak, że nie zawsze możemy liczyć na ogrzanie wody za pomocą promieni słonecznych. Dlatego w ofercie sprzedaży pojawiły się specjalne podgrzewacze takie jak solar do basenu.

Ogrzewanie wody w basenie

Woda basenowa w krytych basenach jest zazwyczaj dogrzewana do osiągnięcia wymaganej temperatury. W tym przypadku jest to łatwe, ponieważ ogólne warunki eksploatacji krytych basenów są dosyć stabilne. Zmienność temperatur i wilgotność w zamkniętym pomieszczeniu jest znacznie mniejsza. Dzięki temu jesteśmy w stanie precyzyjnie dobrać układ podgrzewania wody. Z trudniejszą sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy posiadamy basen zewnętrzny, czyli sezonowy.

Możemy zwiększyć skuteczność podgrzewania wody w basenie ogrodowym, jeśli na czas nieużytkowania przykryjemy go folią lub specjalną roletą. Straty ciepła powstają najczęściej od lustra wody na skutek parowania oraz oddawania ciepła. Duże znaczenie ma także osłonięcie basenu. Pamiętajmy o tym, że intensywny ruch powietrza zawsze zwiększa straty ciepła z lustra wody.

Warto dodać, że podgrzewanie wody jest skuteczniejsze, gdy jest on wystawiony na bezpośrednie nasłonecznienie. Oczywiście wszystkie przeszkody zacieniające naszą domową strefę relaksu zwiększają wymaganą ilość ciepła dla grzania wody.

Idealna temperatura wody w basenie

Temperatura wody w basenie jest uzależnione od przeznaczenia basenu. Komfortowa temperatura to około 25-28 stopni Celsjusza (w basenie zewnętrznym). Niestety w naszym klimacie jesteśmy w stanie osiągnąć powyższe parametry wyłącznie dzięki zastosowaniu dostępnych systemów grzewczych. W takiej sytuacji do wyboru mamy konwencjonalne oraz odnawialne źródła energii.

Ogrzewanie solarne do basenu

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się maty solarne, które są uzupełnieniem przykryć bąbelkowych. Takie rozwiązanie sprawia, że temperatura wody w naszym basenie będzie o wiele wyższa.

Aby nieco podnieść temperaturę, musimy podłączyć ogrzewanie solarne bezpośrednio do systemu pompującego i filtrującego wodę. To idealne rozwiązanie dla osób, które korzystają z pomp basenowych. Warto dodać, że mata solarna działa również wtedy, gdy nie korzystamy z basenu.

Powierzchnia maty najczęściej jest wykonana z materiału, który gromadzi energię słoneczną. Następnie energia jest oddawana do wody w postaci ciepła przepływającego przez kanał, który jest podłączony wężem do basenu. Przy pomocy tego urządzenia jesteśmy w stanie niemal błyskawicznie, a co więcej, także bez dodatkowych kosztów podgrzać wodę o 3-5 stopni Celsjusza. Jedna mata solarna wystarczy nam w basenie o średnicy ok. 300 cm. Warto pamiętać o tym, że w przypadku basenów o większych rozmiarach, czas podgrzewania wody będzie o wiele dłuższy. Oczywiście można zrobić to szybciej, jednak musimy wtedy skorzystać z 2 lub 3 mat szeregowo. Takie rozwiązanie pomoże nam zwiększyć wydajność całego systemu.

Solar do basenu - instalacja

Jeśli chcemy uzyskać jak najlepszy efekt ogrzewania wody w basenie, niezwykle ważne jest to, aby solar był ustawiony w takim miejscu, gdzie jest najwięcej słońca. Pamiętajmy także o tym, aby wybrana przez nas mata była w tym czasie włączona i działała sprawnie. Jeśli nie będzie ona włączona, nie uzyskamy oczekiwanego rezultatu.

Ogrzewanie solarne do basenu kupimy w sklepach internetowych takich jak DobreBaseny.pl.

Komentarze