Czy altany drewniane zostaną wyparte przez aluminiowe?

Nowoczesna altanaAltanka ogrodowa to nieodłączny element wyposażenia działki, nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale także użytkowe. To pod jej dachem szukamy odrobiny cienia i ochrony przed spadającymi liśćmi, szczególnie jeśli ustawiliśmy pod nią stół. Sprawdzamy, jakie altany są najpopularniejsze.


Nowoczesność kontra tradycja

Altanka ogrodowa kojarzy się zazwyczaj z drewnianą zadaszoną konstrukcją. Na ogół nie ma ścian lub ma ściany ażurowe, także z drewna. Jej zadaniem jest nie tyle ochrona przed wiatrem, co przed słońcem. Jednak drewno to dziś nie jedyny materiał, z jakiego można zrobić altankę ogrodową. Do głosu doszły nowoczesne tworzywa i niegdyś uważana za futurystyczną altanka ogrodowa aluminiowa z zadaszeniem poliwęglanowym dziś jest po prostu alternatywą dla drewna. Posiadacze ogrodów i ogródków działkowych na bieżąco podążają za nowinkami technologicznymi. W kręgu ich zainteresowań znajdują się nie tylko nowoczesne narzędzia ogrodnicze, ale także właśnie altany.

Sprzedaż altan aluminiowym powoli, ale systematycznie wzrasta. Można się spodziewać, że praktyczny materiał będzie miał coraz większe grono zwolenników, jednak jest mało prawdopodobne, by w najbliższym czasie altany aluminiowe wyparły drewniane - uważa specjalista ds. sprzedaży ze sklepu ogrodosfera.pl.

Drewniana altanka

Drewniana altanka Ewa fot. Ogrodosfera

Altany drewniane - rzecz dla koneserów

Drewno jako naturalny surowiec wydaje się najodpowiedniejsze do produkcji altanek ogrodowych. Postawiona z takiego materiału altana doskonale komponuje się z otoczeniem, wpasowuje w krajobraz i staje jego integralną częścią. Taki efekt można podkreślić, zachowując naturalną strukturę drewna - zamiast farby wystarczy zastosować lakier bezbarwny. Drewno postrzegane jest jako materiał z duszą - drewniana altanka ogrodowa tworzy przytulną, swojską atmosferę, przywołując wspomnienia sielskich wakacji z dzieciństwa. Jednak nie można zapomnieć, że drewno wymaga okresowej konserwacji. Stąd osoby, które decydują się na drewnianą altankę, muszą pamiętać, że korzystanie z niej wiąże się z obowiązkami. Mimo to rynek altanek drewnianych jest dość stabilny i raczej nie zanosi się na zmiany w najbliższym czasie.

Aluminiowa altana

Aluminiowa altana Martinique fot. Ogrodosfera

Altany aluminiowe - nowoczesność i wygoda

Altany aluminiowe z zadaszeniem poliwęglanowym to propozycja skierowana do osób, które lubią praktyczne rozwiązania. Aluminium i poliwęglan to materiały trwałe, długowieczne, niewymagające konserwacji. Raz zamontowana altanka będzie nam służyć przez wiele lat. Przy tym warto zauważyć, że połączenie aluminium i poliwęglanu nie oznacza konstrukcji tyleż nowoczesnej, co brzydkiej. Ostre kształty można łatwo złagodzić, upinając pod dachem fantazyjne firany i zasłony. O swojski klimat mogą zadbać także drewniane bądź wiklinowe meble, nawiązujące do tradycji działkowych sprzed lat.

Altany aluminiowe najlepiej prezentują się na przydomowych tarasach oraz specjalnie w tym celu położonych posadzkach. Stabilne i wypoziomowane podłoże jest niezbędne do prawidłowego ustawienia altany aluminiowej. Dzięki temu uzyskujemy w ogrodzie wygodną wydzieloną strefę odpoczynku i miejsce, gdzie możemy bezpiecznie spożywać posiłki.

Na uwagę zasługuje specjalne zadaszenie poliwęglanowe. Chociaż sam węgiel kojarzy się z twardą czarną bryłą, to warto wiedzieć, że poliwęglan jest… przezroczysty. Ponadto jest to bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia tworzywo. Poliwęglanowe zadaszenie altany ogrodowej z aluminium nie tylko estetycznie wygląda, ale nie ogranicza dopływu tak bardzo potrzebnego światła. Stąd też altanka może być doskonałym miejscem pracy.

Komentarze

Chief
Drewniana jest drewniana. Ma swój styl i aromat :)