Cyrkulacja powietrza w mieszkaniu - o czym pamiętać?

Cyrkulacja powietrzaWiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak ważna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza w mieszkaniu. Ma ona bowiem wpływ na kilka istotnych kwestii. Z jednej strony zapewnia nam odpowiednie samopoczucie, z drugiej nie eksploatuje konkretnych pomieszczeń w naszym loku. Co zatem sprawi, że mieszkaniu będziemy mieć cały czas świeże powietrze?

Cyrkulacja powietrza to nic innego jak wymiana powietrza "zużytego" na świeże. Dopływ tego drugiego do zamkniętych pomieszczeń jest bardzo istotne z co najmniej kilku względów. Przede wszystkim, cyrkulacja ma znaczący wpływ na ludzkie zdrowie oraz samopoczucie. Oprócz tego wpływa na ogólny stan budynku mieszkalnego.

Cyrkulacja powietrza - dlaczego jest ważna?

Czy zdarzyło ci się czuć we własnym domu niekomfortowo? Uskarżasz się może na ciągłe zmęczenie, a także nie potrafisz się skupić na najprostszych sprawach podczas pracy we własnych czterech kątach? Być może stan ten spowodowany jest złą wymianą powietrza. Świeży dopływ tlenu do mieszkania lub domu ma bowiem zbawienny wpływ na samopoczucie lokatorów. Brak cyrkulacji sprawia, że po pomieszczeniach cały czas krążą cząstki dwutlenku węgla oraz kurz. Nic zatem dziwnego, że osoby przebywające długo w niewentylowanych pomieszczeniach uskarżają się np. na bóle głowy.

Cyrkulacja powietrza w mieszkaniu a wilgoć

Brak cyrkulacji powietrza ma też negatywny wpływ na stan samego mieszkania. Odpowiednia wentylacja chroni bowiem lokum przed wilgocią. Ta w ostatecznym stadium może doprowadzić np. do zagrzybienia ścian. Taki stan to zniszczy nasze mieszkanie oraz niekorzystnie wpłynie na zdrowie wszystkich lokatorów. Kiedy powinniśmy się zacząć niepokoić i podejrzewać, że w lokum panują wilgoć. Bardzo łatwo rozpoznać to po ciągle zaparowanych szybach i zapachu stęchlizny. Warto również przyjrzeć się praniu. Jeśli to nie chce schnąć, wówczas istnieje podejrzenie zbyt wysokiej wilgoci w mieszkaniu.

Jak zapewnić sobie odpowiedni dopływ powietrza?

Co zatem należy zrobić, by w mieszkaniu dochodziło do odpowiedniej wymiany powietrza? Najprościej jest oczywiście systematycznie otwierać okna. Nawet chwilowe przewietrzenie danego pomieszczenia może znacząco poprawić nasze samopoczucie. Warto o tym pamiętać szczególnie zimą, kiedy to dopływ świeżego powietrza jest zwykle bardzo ograniczony. Większość osób nie chce bowiem uchylać okna podczas mrozów. Warto także zainteresować się nawiewnikami. Te proste urządzenia umożliwiają wymianę powietrza przy zamkniętych skrzydłach okiennych. Wyróżniamy trzy podstawowe typy nawiewników:

  • Manualne;
  • Ciśnieniowe (działanie zależy od ciśnienia atmosferycznego na zewnątrz budynku);
  • Higrosterowane (automatyczne, działające w zależności od odczytanego poziomu wilgotności).

Dodatkowe wskazówki

Nie zapominajmy również zapewnieniu przepływu powietrza w samym mieszkaniu. Dobrze jest raz na jakiś czas pozostawiać pootwierane drzwi. W łazience natomiast skrzydło powinno być wyposażone w niewielkie otwory. Zaleca się również o montaż takich drzwi, które pozostawią nad podłogą niewielką szparę.

Autor: www.el12.pl.