Cyklinowanie podłóg i parkietów - jakie daje efekty?

Cyklinowanie podłóg i parkietówPiękna drewniana podłoga to ozdoba każdego wnętrza. Drewno jest jedynym materiałem podłogowym, który można wielokrotnie odnawiać. Nawet mocno zużyty parkiet czy deski dostaną nowe życie, gdy zajmą się nimi specjaliści od cyklinowania. Co warto wiedzieć o tej technice renowacji podłogi? Kiedy warto klepki odnowić, a kiedy, niestety, przyszedł czas na nową podłogę?

Jaką podłogę można cyklinować?

Masz w domu nieestetyczną, zużytą i porysowaną podłogę? W wielu wypadkach zamiast kłaść nowe panele, płytki czy deski, starą posadzkę da się odnowić, by wyglądała niemal jak nowa. Popularna technika renowacji podłogi drewnianej to cyklinowanie, czyli zeszlifowanie cienkiej warstewki drewna, aby dało się podłogę na nowo polakierować czy zaolejować.

Zacznijmy od podstaw. Jaką podłogę można cyklinować? Odpowiedź jest dosyć prosta - drewnianą, i to niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z długimi szerokimi deskami czy parkietem ułożonym w jodełkę lub mozaikę.

Nie można cyklinować podłogi z paneli laminowanych, nawet jeśli do złudzenia przypominają drewno. Wzór drewna na panelach to tylko rysunek - po zeszlifowaniu bezpowrotnie znika.

Podłogi drewniane można cyklinować wtedy, gdy mają taką grubość, która na to pozwala. Najprościej jest z podłogą jednorodną (litą drewnianą). Jeśli jest odpowiednio gruba, można ją odnawiać wielokrotnie. W przypadku podłóg dwuwarstwowych czy trzywarstwowych wierzchnia warstwa (fryz) bywa dosyć cienka. W takim wypadku podłoga może być czasem poddana tylko jednokrotnej lub dwukrotnej renowacji.

Na czym polega cyklinowanie i jakie daje efekty?

Cyklinowanie jest pierwszym etapem całego procesu renowacji drewnianej podłogi. W trakcie tego zabiegu górną warstwę podłogi się zeszlifowuje, aby odsłonić świeże drewno i usunąć rysy, zadrapania i ubytki. Usunięta warstwa to kilka milimetrów uszkodzonego drewna.

Cyklinowanie wykonuje się specjalną maszyną, czyli cykliniarką. To rodzaj szlifierki, do której zakładany jest papier ścierny. Zabieg dostosowuje się do stanu podłogi oraz jej indywidualnych potrzeb.

Jak wygląda podłoga po renowacji? Jest jasna, świeża i bardzo gładka. Nowa warstewka drewna, która się wyłania po cyklinowaniu, to idealny materiał do dalszego odnawiania. Można ją teraz polakierować lub zaolejować. W zależności od potrzeb i upodobań inwestorów podłoga może być błyszcząca (stosuje się wtedy lakiery w połysku), półmatowa (lakiery półmatowe) lub całkiem matowa (olejowoski lub nowość, czyli lakiery z efektem super mat).

Czym bezpyłowe cyklinowanie parkietu różni się od zwykłego cyklinowania?

Cyklinowanie bezpyłowe to nowoczesny sposób cyklinowania, który jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, zarówno wśród inwestorów, jak i wśród fachowców od podłóg drewnianych. Pod względem technologii nie różni się od zwykłego cyklinowania. W jednym i drugim wypadku mamy do czynienia z maszyną, która szlifuje i zdziera górną, kilkumilimetrową warstewkę drewna. Podstawową różnicą jest jednak rodzaj użytego sprzętu.

Cykliniarka do cyklinowania bezpyłowego wyposażona jest w dodatkowy system, który pozwala na bieżąco usuwać zeszlifowany kurz i resztki nawierzchni. Zamiast znanego z dawnych lat drewnianego pyłu, który osadza się na meblach i sprawia, że cyklinowanie zawsze było uważane za zabieg męczący dla otoczenia i brudzący, mamy czyste pomieszczenie i zdecydowanie mniej pyłów w powietrzu i na różnych powierzchniach.

Cyklinowanie bezpyłowe oznacza też bardzo duże korzyści dla inwestorów. Można je przeprowadzać nawet wtedy, gdy wnętrze jest zamieszkałe. Cyklinowanie nie jest uciążliwe dla domowników, a pomieszczenie łatwo i szybko się po tym zabiegu sprząta. Co więcej, po cyklinowaniu bezpyłowym podłoga jest natychmiast gotowa do dalszych prac. Oszczędza się wiele pracy, a podłoga wygląda bardzo efektownie.

Szukasz dobrej firmy zajmującej się odnawianiem podłóg w Warszawie? Polecamy specjalistów z firmy Renowacja Podłóg (renowacjapodlog.pl). Doświadczeni eksperci wycenią koszt renowacji parkietu, doradzą, jakie rozwiązanie wybrać w zakresie jego wykończenia, a wszystkie prace wykonają szybko i rzetelnie.

https://pixabay.com/.

Komentarze