Co warto wiedzieć, zanim wybierzesz ogrzewanie gazem płynnym?

Ogrzewanie gazem płynnymIstnieje wiele źródeł energii, które można zastosować w instalacji ogrzewania domu jednorodzinnego. W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej Polaków i apelów Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących zmniejszania zanieczyszczenia powietrza warto inwestować w takie instalacje, które wykorzystują materiał opałowy czysty chemicznie, a tym samym ograniczają poziom emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Może być to na przykład instalacja ogrzewania na gaz płynny.

Gaz LPG w systemach grzewczych

Gaz płynny LPG można zastosować do ogrzewania domów prywatnych, ale nie tylko. Doskonale nadaje się do grzania wody użytkowej, do gotowania, zasilania kominków gazowych albo jako paliwo do agregatów prądotwórczych.

LPG, czyli gaz płynny, dzięki swojej wysokiej kaloryczności może być nawet do pięciu razy bardziej wydajny niż tradycyjne paliwa. Jak podkreślają eksperci z AmeriGas, paliwo gazowe zapewnia stabilną kontrolę temperatury. Dlatego jest rozwiązaniem idealnym zarówno dla procesów ogrzewania, jak i suszenia czy gotowania. Zbiornik LPG można ustawić na swojej działce lub też, jeśli spełnione są odpowiednie wymagania, wkopuje się go w ziemię i pozostaje niemal niewidoczny.

Dlaczego warto zastosować gaz LPG w systemach grzewczych?

Wiemy już, że gaz płynny ma wręcz uniwersalne zastosowanie. Łatwość instalacji sprawia, że można dostosować zbiorniki do indywidualnych potrzeb inwestorów, tak pod względem ich lokalizacji, jak i wielkości. LPG, czyli mieszanka propanu i butanu, to gazy czyste chemicznie, o prostej budowie molekularnej. Mają jednorodną strukturę i nie posiadają żadnych domieszek. Kiedy ogrzewanie na gaz płynny działa, spalający się w takim systemie gaz nie powoduje emisji wielu szkodliwych substancji do atmosfery. W jego przypadku możemy mówić o niższym poziomie zanieczyszczeń w porównaniu do tradycyjnych nośników energii. To o 20 proc. mniej CO2 niż w przypadku oleju opałowego i o nawet połowę mniej CO2 w przypadku spalania węgla. Zmniejsza się więc emisja gazów cieplarnianych do atmosfery. Przy spalaniu gazu płynnego nie ma sadzy ani innych pozostałości, które mogłyby stanowić zagrożenie dla wód gruntowych oraz dla gleby. Jakie jeszcze zalety ma ogrzewanie gazowe? Jego cena jest przystępna względem innych instalacji, np. wykorzystujących olej opałowy.

Komentarze