Co to jest jastrych? Gdzie stosuje się taką wylewkę?

JastrychCzym charakteryzuje się jastrych anhydrytowy? Jakie ma zastosowanie? Jakie korzyści płyną z wyboru takiego rozwiązania?

Jastrych w formie wylewki anhydrytowej jest dość uniwersalny - można go wykończyć w każdej technologii. Można ułożyć na nim zarówno panele, parkiet, deski, płytki ceramiczne i kamienne, a także wykładziny czy posadzki dekoracyjne i żywiczne.

Czym jest wylewka anhydrytowa?

Posadzka anhydrytowa ANHYLEVEL to samopoziomująca się mieszanka na podkłady podłogowe (jastrychy/wylewki). Jest to płynny podkład, wytworzony na bazie siarczanu wapnia. Jest przygotowywany w wytwórni i dostarczany na budowę w formie już gotowej do użycia. Układa się go mechanicznie, pompami ślimakowymi albo tłokowymi.

Jastrych anhydrytowy z racji dobrego przewodnictwa cieplnego świetnie sprawdzi się w sytuacji montażu ogrzewania podłogowego. Ma także właściwości samopoziomujące. Dzięki jego zastosowaniu można tworzyć duże powierzchnie bez dylatacji.

Kompleksowym rozwiązaniem na podłogi jest zastosowanie posadzki anhydrytowej, wraz z pianobetonem, który stanowi dobrą izolację.

Zastosowanie posadzki anhydrytowej

Ten rodzaj jastrychu można użyć zamiast tradycyjnie stosowanej wylewki z mixokretu. Wylewka anhydrytowa ANHYLEVEL jest przeznaczona do wykonywania: podkładów podłogowych z ogrzewaniem podłogowym, pod płytki ceramiczne i kamienne, panele drewniane i laminowane, wykładziny dywanowe i posadzki dekoracyjne oraz żywiczne, na izolacjach wykonanych z pianobetonu i styropianu, na warstwie rozdzielającej z folii czy papy na podłożu sztywnym.

Zalety stosowania wylewki anhydrytowej

Tego typu wylewka ma wiele zalet, a zalicza się do nich:

1. Łatwość i wygodę wykonania

Ten rodzaj wylewki kładzie się szybko i wygodnie. Ekipa budowlana może położyć aż 1200 metrów kwadratowych posadzki dziennie. Oprócz tego kładzie się ją łatwo, z uwagi na dużą płynność. Wylewa się ją w pozycji stojącej, co jest mniej męczące dla pracowników. Wyrób jest przygotowywany tuż przed wbudowaniem, więc nie ma ryzyka stosowania przeterminowanej wylewki.

2. Dużą wytrzymałość

Wylewka ANHYLEVEL ma klasę wytrzymałości na ściskanie od 20 MPa oraz wytrzymałości na zginanie od 4 MPa.

3. Oszczędność

Mamy tu do czynienia z oszczędnością w trakcie eksploatacji budynku (niższe koszty ogrzewania), gdyż jastrych ANHYLEVEL wykazuje świetne przewodnictwo cieplne, a także z oszczędnością materiału - posadzkę można wylewać na grubość minimalną 30 mm na warstwie oddzielającej bez ogrzewania oraz 50 mm z ogrzewaniem podłogowym.

4. Estetykę

Przy zastosowaniu posadzki ANHYLEVEL nie ma problemu z pękaniem podkładu podłogowego, spowodowanym skurczeniem mieszanki podczas schnięcia i wiązania. Dzięki temu zaś istnieje możliwość wykonania dużych pól (do 300 metrów kwadratowych z ogrzewaniem i do 600 metrów kwadratowych bez ogrzewania podłogowego) bez dylatacji.

5. Większy komfort użytkowania ogrzewania podłogowego

Ten rodzaj jastrychu jest idealny pod ogrzewanie podłogowe z uwagi na swoje właściwości.

Uwaga! Jastrych anhydrytowy nadaje się tylko do stosowania wewnątrz pomieszczeń! Nie powinien także stanowić warstwy końcowej.

Jeśli ogrzewanie podłogowe, to tylko z jastrychem anhydrytowym

Coraz częściej jako rodzaj ogrzewania wybiera się ogrzewanie podłogowe. Niestety, dość często inwestorzy popełniają błąd, wybierając zły rodzaj betonu. Tradycyjnie podkłady podłogowe wykonuje się za pomocą mixokreta. Ten sposób wbudowania wraz z półsuchą konsystencją powoduje, że wewnątrz tak wylanego betonu powstaje duża ilość tzw. pustek powietrznych. A ponieważ powietrze jest jednym z najlepszych izolatorów, to stosowanie betonu na ogrzewanie podłogowe jest po prostu nieopłacalne. Dlatego lepiej wykorzystać wylewkę anhydrytową. Ma ona dwukrotnie lepszy współczynnik przewodzenia ciepła niż cementowe wylewki tradycyjne. Przenikanie ciepła ułatwia płynna konsystencja wylewki anhydrytowej, w której nie tworzą się pęcherze powietrza. Przy tym typie jastrychu, podczas schnięcia i wiązania nie występuje skurcz, charakterystyczny dla wylewek cementowych. Ponadto, są o wiele cieńsze. To wszystko sprawia, że posadzka anhydrytowa jest najlepsza do stosowania przy ogrzewaniu podłogowym.

Podłoga nie musi być wykonana z betonu

W sytuacji, gdy inwestor chce mieć na części podłóg podłogę betonową, a na części inne wykończenie jak np. deski, panele czy płytki, warto rozważyć wykonanie na całej powierzchni podłogi wylewki anhydrytowej. Jest to uniwersalne rozwiązanie, gdyż dzięki temu podkład podłogowy można wykończyć każdą dostępną techniką. Rzecz jasna, można także zastosować posadzkę dekoracyjną o wyglądzie podłogi betonowej. Jednak posadzki dekoracyjne w przeciwieństwie do betonu są cienkowarstwowe (mają grubość 2-3 mm), a przy tym świetnie imitują beton. Warto użyć tej technologii, gdy istnieje ograniczenie co do grubości posadzki z uwagi na obciążenie stropu. Tradycyjne podłogi betonowe mają 8-10 cm grubości, a warstwa wylewki anhydrytowej i posadzki dekoracyjnej nie przekracza 4 cm grubości. Zatem nawet jeśli inwestor chce mieć posadzkę o wyglądzie betonu, wcale nie musi stosować tego materiału, żeby uzyskać pożądany efekt.

Źródło: https://betonnadom.pl/.