Budujesz dom? Sprawdź czym go ogrzać!

Ogrzewanie domuBudowa domu to niezwykle złożony proces, który wymaga od inwestora wielu ważnych decyzji. Już na etapie projektowania, do wyboru jest wiele rozwiązań, które w mniejszym lub większym stopniu odpowiadają naszym potrzebom i preferencjom. Dotyczy to każdego etapu procesu budowy domu. Jedną z najważniejszych decyzji jest wybór źródła ciepła, które będzie ogrzewało nasz dom w przyszłości. Na rynku są dostępne bardzo zróżnicowane urządzenia grzewcze, które spełniają współczesne standardy?

O jakich wymaganiach mowa? Przede wszystkim, obecnie duże znaczenie mają trendy ekologiczne. Ochrona środowiska jest aspektem, na który coraz bardziej zwraca się uwagę w kontekście ogrzewania domu. Ponadto, regulują to również rozporządzenia prawne. Producenci urządzeń grzewczych dostosowują się do wymagań współczesnego rynku i wytwarzają źródła ciepła, dzięki którym zadbamy o otaczające nas środowisko. Oprócz tego, ciągle wysokim priorytetem dla klientów jest oszczędność. Ogrzewanie domu stanowi wysoki procent comiesięcznych wydatków, dlatego też warto wybrać źródło ciepła, które nie będzie generowało wysokich kosztów. Ostatnim aspektem, który jest ważny w 2021 roku jest ergonomia i komfort eksploatacji. Sterowanie ogrzewaniem za pomocą urządzeń mobilnych staje się standardem zarówno w powstających jak i starszych budynkach. Wachlarz możliwości ogrzewania domu jest bardzo szeroki. Wiele urządzeń grzewczych łączy wszystkie powyższe cechy. Co zatem wybrać jako główne źródło ciepła do domu? Podpowiadamy!

Odnawialne źródła energii

Pierwszym skojarzeniem większości czytelników będzie tutaj zapewne pompa ciepła. Owszem, jest to atrakcyjna lecz wciąż droga alternatywa. Obecnie najbardziej popularnych, odnawialnym źródłem ciepła jest kocioł na pellet (np. Defro). Piece zasilane biomasą należą do najczystszych źródeł ciepła. Wynika to nie tylko ze specyfiki paliwa ale również z charakterystyki samych urządzeń grzewczych. Kotły na pellet to urządzenia 5 klasy, posiadające certyfikat Ecodesign. Dzięki temu, inwestując w taki kocioł, mamy gwarancję nie tylko dbałości o środowisko ale również o zasobność naszego portfela. Ponadto, obsługa kotłów na pellet nie jest tak absorbująca jak to miało miejsce w przypadku pieców starszej generacji. Jedynym obowiązkiem użytkownika jest uzupełnienie zasobnika paliwa, raz na kilka dni.

Kocioł na paliwo stałe - tanie ogrzewanie

Kotły na ekogroszek należą do najbardziej ekonomicznych źródeł ciepła. Koszt wytworzenia 1kWh energii cieplnej za pomocą urządzeń tego typu to około 0,13 zł. Próżno szukać na rynku równie oszczędnych urządzeń. Co więcej, są to kotły 5 klasy z certyfikatem Ecodesign, dzięki czemu nie musimy się martwić o kwestie związane z zanieczyszczeniem środowiska. Piece zasilane ekogroszkiem są równie komfortowe w eksploatacji co kotły na pellet.

Ogrzewanie gazowe

Do najbardziej popularnych rozwiązań grzewczych należą również kotły gazowe. Charakteryzują się one wysokim komfortem użytkowania. Ich eksploatacja jest bezobsługowa. Pod względem kosztów wytwarzania energii nie mogą konkurować z kotłami zasilanymi ekogroszkiem. Problematyczna jest również dostępność sieci gazowych. W wielu miejscach naszego kraju, taka infrastruktura nadal jest niedostępna. Gaz jako źródło ciepła doskonale sprawdza się w blokach mieszkalnych i kamienicach.

Wybór źródła ciepła zależy od wielu czynników. Najważniejsze są oczekiwania inwestora oraz zasobność jego portfela. Obecnie, rynek jest na tyle zróżnicowany, że każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź propozycje ogrzewania domu urządzeniami Defro.

Komentarze