Budowa fundamentów. Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Budowa fundamentówFundament to podstawowy element konstrukcji i jednocześnie najbardziej obciążona część budynku. Aby stanowił solidną podstawę naszego domu, powinien zostać wykonany z odpowiednich materiałów. Ważne jest również, aby był zaprojektowany odpowiednio do przewidywanych obciążeń. Fundamenty zawsze projektuje się indywidualnie, pod konkretne parametry.

Budowa fundamentów krok po kroku

Zanim rozpoczniemy robienie wykopów pod fundamenty, powinniśmy zatrudnić geodetę, który wytyczy osie oraz punkty charakterystyczne dla budynku. Bardzo ważne jest zachowanie wymiarów w rzucie, a także właściwości rzędnych. Pomiary zrobione przez geodetę powinny dodatkowo zostać sprawdzone i zatwierdzone przez kierownika budowy.

Pierwszym etapem wykonania fundamentów są wykopy oraz przygotowanie szalunków. Szalunki fundamentowe to drewniane konstrukcje, które określają kształt naszych docelowych fundamentów. Można je wykonać samodzielnie, wypożyczyć lub skorzystać z gotowych rozwiązań oferowanych przez wiele firm. Umieszczamy je w przygotowanych wcześniej wykopach wraz ze zbrojeniem. Całość zalewamy mieszanką betonową. Szalunki ziemne są tańszym rozwiązaniem od tych drewnianych.

Fundamenty są elementami żelbetowymi, dlatego należy pamiętać o wszystkich zasadach, które obowiązują przy wykonywaniu tego typu konstrukcji. Najważniejszym jest, aby przygotować ją zgodnie z projektem. Ponieważ zbrojenie zostaje zakryte betonem, ten etap prac powinien być dokładnie skontrolowany zarówno przez kierownika budowy, jak i inspektora nadzoru inwestorskiego.

Kolejnym etapem jest wylewanie mieszanki betonowej. Musi koniecznie zostać ona odpowietrzona.

Fundamenty domu. Jaki beton wybrać?

Beton jest głównym materiałem konstrukcyjnym w trakcie budowy fundamentów. Kiedy odpowiednio połączymy go ze stalą zbrojeniową, uzyskamy solidne podstawy do dalszej budowy. O typie betonu, jaki należy wykorzystać, powinien zdecydować konstruktor. Informację na ten temat znajdziemy zawsze w opisie technicznym dołączonym do projektu domu. Należy bezwzględnie zastosować się do zawartych tam wytycznych.

Beton to mieszanina cementu, kruszywa oraz wody. O jego jakości decydują przede wszystkim proporcje wykonanej mieszanki. Dlatego najlepiej kupować beton od sprawdzonego producenta. https://bostabeton.pl/ to firma z wieloletnim doświadczeniem, która w swoim asortymencie posiada również ofertę niezawodnych betonów doskonale nadających się na fundamenty.

Pielęgnacja betonu

Dwa ostatnie kroki w budowie fundamentów dotyczą pielęgnacji betonu oraz zabezpieczenia go przed wilgocią. Kiedy beton tężeje i schnie, następuje jego skurcz. Może to powodować powstawanie rys, przez co wilgoć może dostać się do zbrojenia. Dlatego należy fundamenty pielęgnować przez 7 dni, polewając je wodą. Utrzymanie wysokiej wilgotności fundamentów zabezpiecza je przed powstawaniem rys, będących skutkiem intensywnego wysychania.

Aby wyliczyć potrzebną ilość betonu do budowy naszego domu, potrzebujemy takich informacji jak: szerokość, długość, głębokość, a także długość ławy fundamentowej. Ważna jest również klasa betonu, która określa jego konsystencję. W ofercie firmy Bosta-Beton najodpowiedniejsza do tego celu będzie mieszanka XC3 W8.

Komentarze