Budowa domu: Pamiętaj o odpowiednim ociepleniu fundamentów

Budowa domuBudowa domu to wieloetapowy proces wymagający nieustannego podejmowania ważnych decyzji. Np. sposób izolacji fundamentów to rzecz, która będzie rzutowała na przyszłe życie domowników, więc należy poświęcić jej więcej uwagi.

Szczególnie, że źle wykonana izolacja czy zastosowanie materiałów kiepskiej jakości może prowadzić do dużych problemów, np. nasiąkania ścian budynków, a w efekcie nawet naruszania ich konstrukcji. Dowiedz się, jak uniknąć tak przykrych niespodzianek.

Dlaczego izolacja fundamentów jest tak ważna?

Zacznijmy od tego, że dobre ocieplenie ogólne budynku, nie tylko fundamentów, ma ogromny wpływ na komfort termiczny jego mieszkańców. Prawidłowa izolacja zatrzymuje ciepło wewnątrz domu, a niższe straty energii oznaczają mniejsze wydatki na ogrzewanie. Co ciekawe, latem działa to odwrotnie i takie domy nie nagrzewają się zbyt szybko.

Jeżeli zaś chodzi o samą izolację fundamentów to tutaj priorytetem jest zapewnienie budynkowi ochrony przed wilgocią z gruntu. Może ona przenikać przez mury i dosięgać wyżej położonych elementów konstrukcyjnych. Takie ściany nie tylko szybko pokrywają się wykwitami i mchem, ale też ulegają osłabieniu i stopniowej degradacji.

Ocieplanie fundamentów styropianem

Styropian nadal cieszy się dużą popularnością, jako niedrogi, lecz skuteczny materiał do izolacji części budynków. Fundamenty można ocieplać z jego wykorzystaniem, stosując zazwyczaj metodę pasmowo-punktową, w której klejem pokrywa się około 40% powierzchni płyty. Pozostaje jeszcze kwestia wypełnienia szczelin między płytami, czyli zastosowania dopasowanych klinów.

Do ocieplenia fundamentów można też zastosować inne materiały. Popularny jest także styrodur o niskiej nasiąkliwości, ale też wełna mineralna https://www.diamondexpert.pl/kategoria/welna-mineralna/, keramzyt czy perlit. Swój wybór zawsze warto dostosować do indywidualnych oczekiwań, dostępnego budżetu, jak również miejsca, gdzie posadowiony jest budynek.

Problemy i wyzwania przy ocieplaniu fundamentów

Ocieplanie fundamentów wiąże się z kilkoma wyzwaniami. Źle dobrany materiał izolacyjny, podobnie jak mało fachowy montaż mogą doprowadzić do powstawania mostków termicznych i przenikania wilgoci. Można sobie z tym poradzić, wybierając doświadczoną ekipę do robienia izolacji, która zadba o szybki i dokładny montaż bez mostków termicznych. Dobrze, gdy na swoje usługi udziela gwarancji, tak, jak robią to producenci materiałów ociepleniowych.

Komentarze