Budowa dachu krok po kroku

Budowa dachuBudowa dachu, która zwykle stanowi jedną z ostatnich prac budowlanych, jest skomplikowanym procesem. Wymaga właściwego wykonania kolejno wszystkich etapów, a od jakości przeprowadzonych prac zależy odpowiednia funkcjonalność pokrycia dachowego, jak również komfort mieszkania w danym budynku. Sprawdź, jak to wygląda krok po kroku - od stworzenia projektu do ocieplenia poddasza.

Projekt konstrukcji dachu

Projekt dachu zawsze musi być dobrany do warunków zabudowy. Odpowiedni kształt konstrukcji powinien pasować do rodzaju domu, czy też wytrzymałości ścian nośnych. To, czy powstanie dach dwuspadowy, czy wielospadowy określa się już w pierwszym etapie projektu. Należy także ustalić stopień nachylenia dachu - jest to bardzo ważne dla wydajnego odprowadzania wody opadowej, ale warunkuje również to, jaki rodzaj pokrycia może zostać wykorzystany.

Wzniesienie więźby dachowej

Wznoszenie więźby dachowej rozpoczyna się od wyboru jej rodzaju - może być to więźba płatwiowo-jętkowa, płatwiowo-kleszczowa, wieszarowa, mansardowa, jętkowa, krokwiowa Jej konstrukcja powinna być dopasowana do kształtu budynku, a przede wszystkim do jego szerokości, aby zachować wymaganą wytrzymałość konstrukcji nośnej. Ten etap prac musi być przeprowadzany na podstawie projektu dachu.

Foliowanie lub deskowanie

Następny etap budowy dachu obejmuje wstępne zabezpieczenie konstrukcji. Jeśli projekt przewiduje przestrzeń użytkową pod dachem, więźba jest pokrywana membraną dachową. Dzięki temu zostaje zapewniona odpowiednia wentylacja. Podczas foliowania należy pamiętać o zakładach, które należy skleić taśmą dwustronną - ma to bowiem duże znaczenie dla szczelności dachu. Każdy odcinek folii powinien zachodzić na poprzedni minimum 10 cm.

Łacenie

Kolejnym etapem jest łacenie dachu, czyli przybicie do krokwi kontrłat, a następnie, prostopadle do nich łat dachowych. Kontrłaty należy mocować do krokwi na przeciwległych stronach, w taki sposób, aby połączyły się ze sobą w kalenicy, czyli sięgały do najwyższego punktu u szczytu dachu.

Rynny, pas rynnowy, okna dachowe

Montaż orynnowania i okien dachowych stanowi następny ważny element budowy dachu. Jest on bardzo istotny dla samej konstrukcji budynku, ponieważ sprawia, że dach za pośrednictwem rynien może chronić ściany przed zawilgoceniem, skutecznie odprowadzając wodę opadową. Istotnym elementem są także pasy nadrynnowe i podrynnowe, które umożliwiają wymuszenie cyrkulacji powietrza i stworzenie odpowiedniego mikroklimatu pod pokryciem dachowym.

Układanie pokrycia dachowego

To etap rozpoczynający się od wyboru materiału, który będzie stanowił pokrycie więźby dachowej. Inwestor ma do wyboru wiele różnych produktów, jednak zawsze należy dobierać je do określonych warunków. Znaczenie ma między innymi kształt dachu. Wśród chętnie wybieranych opcji znajduje się dachówka ceramiczna lub betonowa, blacha trapezowa oraz blachodachówka https://floriancentrum.com.pl/product-category/blachodachowki/ . Ostatni wariant jest najbardziej uniwersalny - pasuje na różne rodzaje dachu, niezależnie od liczby spadów czy nachylenia. Co więcej, jest to lekkie i najbardziej odporne na silne podmuchy wiatru pokrycie.

Warto wziąć pod uwagę, że rodzaj pokrycia ma znaczenie dla prawidłowej wentylacji i odprowadzania wody opadowej. Jego wybór oraz montaż powinien więc odbywać się przy wsparciu fachowców, na przykład z Florian Centrum.

Ocieplenie poddasza

Sam dobrze wykonany dach to nie wszystko. Bardzo często usługi dekarskie obejmują też ocieplenie poddasza. Tutaj również kluczową kwestią jest wybór materiału docieplającego. Może to być styropian, wełna mineralna, wełna drzewna, celuloza  lub coraz popularniejsza piana PUR bądź PIR.

Łączny koszt wzniesienia dachu

Koszt przeprowadzenia takich prac zależy od wielu różnych czynników. Znaczenie ma przede wszystkim konstrukcja dachu, a także rodzaj pokrycia dachowego, które się na nim znajdzie. Przyjmuje się, że wykonany od A do Z dach na dom o powierzchni 150 m2 to koszt około 50 000 zł wzwyż. Jest to jednak wyłącznie cena szacunkowa, ponieważ zależy ona od dużej liczby zmiennych.

Spory wpływ na wysokość wydatków, jakie pochłonie budowa dachu, ma wybór pokrycia dachowego. Jeśli nie wiesz, na jaką cenę się przygotować, skorzystaj z pomocy fachowców. Zwracając się do Florian Centrum, możesz liczyć na rzetelne przedstawienie kosztów, a także wsparcie w wyborze pokrycia, które najlepiej sprawdzi się w danym przypadku.

Komentarze