Beton architektoniczny - Czy ten materiał zastosujesz w swoim mieszkaniu?

Beton architektonicznyWspółczesny sektor wykończenia wnętrz oferuje szeroki wybór różnego typu materiałów dedykowanych do finalnej realizacji poszczególnych płaszczyzn. Nowoczesna formuła, wytrzymałość i względy estetyczne, które idą w parze z tworzeniem funkcjonalnych przestrzeni, przyczyniły się do popularności betonu architektonicznego. Warto mieć na uwadze, iż ten typ betonu jest innego rodzaju materiałem, niż tynk dekoracyjny, co przekłada się na różnice w sposobie nakładania poszczególnych mas, czy też finalnym efekcie.

Funkcjonalne i eleganckie przestrzenie mieszkalne

Konstrukcje betonowe są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych w budownictwie. Materiał ten pozwala na tworzenie budynków o dużej powierzchni. Stosowanie rozwiązania w postaci żelbetonu dodatkowo pozwoliło stworzenie tym bardziej wytrzymałego materiału. Natomiast beton architektoniczny jest zgoła innego rodzaju materiałem, jeśli chodzi o jego wykorzystanie. W przypadku elementów konstrukcyjnych, jak płyty betonowe, czy fundamenty, beton techniczny jest finalnie zakrywa przez innego rodzaju elementy. Jeśli natomiast chodzi o jego wykorzystanie jako materiału wieńczącego konstrukcję, pełniącego także funkcję ozdobną, mówimy właśnie o betonie architektonicznym. To nowoczesne rozwiązanie pozwala na uzyskanie ciekawego pod względem wizualnym efektu, a przede wszystkim bardzo trwałej, odpornej na uszkodzenia i zabrudzenia powierzchni. Dodatkowym atutem jest możliwość uzyskania faktury, która stanowi dodatkowe urozmaicenie dla wnętrza.

https://www.festfloor.pl/beton-architektoniczny-archifest/

Beton architektoniczny

Beton architektoniczny szalunkowy

W przypadku materiału, którym jest beton architektoniczny, można wyróżnić kilka typów. Podział ten wynika między innymi ze sposobu wykonywania poszczególnych aranżacji. Metoda szalunkowa jest podobna do tej, wykorzystywane przy okazji wylewania fundamentów. Jednak, jeśli idzie o uzyskanie estetycznej, efektownej, gładkiej powierzchni stanowiącej zwieńczenie pomieszczeń, w pierwszej kolejności należy zadbać o nowe, wysokiej jakości deski szalunkowe, ponieważ mają one bezpośredni wpływ na fakturę, jaka zostanie uzyskana. Szalunek zostaje wykonany w sposób bardzo precyzyjny i szczelny.

Beton architektoniczny

Zapewniając w ten sposób doskonały efekt końcowy. Jednak ten zależny jest również od innych aspektów. Jednym z najważniejszych są warunki pogodowe, czy jakość urobku. Masa rozprowadzana jest techniką wibracyjną, co zapewnia jej równomierne rozmieszczenie, jednolitą strukturę i pozwala na pozbycie się pęcherzyków powietrza. Ta technika wymaga dużo wprawy, precyzji i doświadczenia, ponieważ zdarza się, iż efekt finalny nie jest akceptowany przez inwestora, natomiast naprawa, czy zmiana wyglądu betonu architektonicznego nie jest możliwa, dlatego niezbędne jest jego ponowne wykonanie, co wiąże się z usunięciem wcześniejszej warstwy i ponownym przygotowaniem podłoża. Ryzyko w przypadku uzyskania efektu końcowego odległego wymaganiom inwestora jest dość wysoka, dlatego powinien on być świadomy prawdopodobieństwa różnic pomiędzy ustaleniami, a faktycznym wyglądem betonu.

Beton architektoniczny

Płyty dekoracyjne z betonu architektonicznego

Ryzyko związane ze stosowaniem techniki szalunkowej nie oznacza, iż nie istnieją prostsze sposoby realizacji poszczególnych pomieszczeń. Z uwagi na trudności związane z uzyskaniem odpowiedniego efektu, niezbędne stało się, aby w łatwy sposób można było osiągnąć konkretną fakturę, czy barwę. Dlatego najbardziej rozpowszechnionym sposobem na rynku, jeśli idzie o beton architektoniczny są płyty dekoracyjne, wykonane z tego materiału. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż różne sposoby produkcji tego tego elementów, praktykowane przez producentów, sprawiają, iż płyty mocno różnią się od siebie. Cechą wspólną jest ich uprzednie prefabrykowanie w specjalnych formach. Jednak zarówno struktura i deseń, jak również urobek są inne dla każdego z poszczególnych rozwiązań. Dlatego należy zwracać uwagę na typ płyt dekoracyjnych. Często spotykanym na rynku produktem są płyty porowate, powstałe w wyniku zastosowania zbyt gęstego urobku, wlanego do gładkiej formy. Są one rozwiązaniem bardzo tanio, a przez to nie sprawdzają się jako element dekoracyjny oraz wykończeniowy. Głównym celem stosowania betonu architektonicznego jest uzyskanie trwałej, eleganckiej stylizacji wnętrza, czy elementów zewnętrznych budynku.

Beton architektoniczny

Mikrocement dedykowany do trudnych powierzchni

Materiał ten wykazuje odporność na wodę i wilgoć, środki myjące i ścieranie, a z pewnością cechy te posiadają najlepsze mikrocementy. Dlatego doskonale sprawdzają się w przestrzeniach takich, jak łazienki i kuchnie. Dodatkowo efekt wizualny, uzyskany poprzez ich zastosowanie, jest zdumiewający. Sporym atutem tego rozwiązania jest fakt, iż mirobeton może być montowany bezpośrednio na starym podłożu, o ile jest ono twarde i stabilne. Trzeba jednak pamiętać, iż element kluczowym jest jakość masy, wykorzystywanej do wykończenia przestrzeni. Warto zwrócić uwagę na poszczególne rozwiązania, by mieć pewność, iż zakupiony produkt spełni oczekiwania i będzie doskonałym materiałem wykańczającym wnętrza pomieszczeń.

Beton architektoniczny

Komentarze