Barierki schodowe w domu piętrowym

Bierierka schodowaBarierki schodowe - bez względu na wygląd i umiejscowienie wewnątrz lub na zewnątrz domu - zawsze mają ten sam cel: mają wpływać na bezpieczne korzystanie ze schodów. Przy okazji wpływają również na estetykę klatki schodowej w domu piętrowym. Ze względu na ich przeznaczenie, trzeba dobrać odpowiedni materiał, z którego będą wykonane.

Barierki schodowe - wymóg techniczny

Nawet prawo określa warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać schody oraz balustrady, aby użytkowanie ich było bezpieczne i minimalizowało bariery architektoniczne. Balustrady powinny stanowić osłonę dla schodów zewnętrznych i wewnętrznych, które przekraczają 50 cm wysokości. Sama balustrada powinna mieć minimum 90 cm wysokości, aby stanowiła barierę bezpieczeństwa dla poruszających się po schodach osobach.

Natomiast uchwyt barierki na schody powinien być na tyle szeroki, aby można go było swobodnie chwycić i się na nim wesprzeć. Trzeba również zwrócić uwagę na samą konstrukcję balustrady, by nie posiadała ona ostrych krawędzi, które mogłyby być potencjalnie groźne dla bezpieczeństwa i zdrowia.

Takie elementy barierek schodowych wydają się rzeczą naturalna i logiczną, ale niestety nazbyt często w domach piętrowych w ogóle się ich nie stosuje - przede wszystkim ze względów estetycznych (aczkolwiek obecnie można je bardzo dobrze przystosować do wyglądu schodów). Zbyt często zapomina się, że balustrada ma chronić użytkowników, a również ma być podporą dla osób starszych oraz dzieci, którym ten element ułatwia wchodzenie po schodach, a w razie upadku, może być zaczepieniem.

Jakie powinny być barierki schodowe?

Barierki schodowe należy dostosować do wnętrza nie tylko pod względem estetycznym, ale przede wszystkim powinny one odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Wyróżniamy kilka rodzajów barierek schodowych ze względu na materiał wykonania:

  • balustrady drewniane,
  • balustrady szklane,
  • balustrady kute,
  • balustrady granitowe lub marmurowe,
  • balustrady stalowe,
  • balustrady aluminiowe,
  • balustrady winylowe lub z pleksi.

Odrębną sprawą jest styl, w którym zostaną wykonana, gdyż to zależne jest już od rodzaju schodów, designu pomieszczenia i potrzeb użytkowników. Można również mieszać style i na przykład dla schodów drewnianych wybrać szklaną balustradę. Mimo wszystko już na etapie projektowania domu piętrowego należy wziąć pod uwagę fakt, że prędzej lub później wygodne wejście na drugi poziom domu (odpowiednio zabezpieczone barierkami schodowymi), będzie niezbędne każdemu.

Balustrady dobiera się również pod względem ich przeznaczenia - czy mają być umiejscowione wewnątrz domu piętrowego, czy na zewnątrz. Jeśli w grę wchodzi druga opcja, to barierki schodowe muszą zostać wykonane z materiału odpornego na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Z tego względu na zewnątrz najlepiej sprawdzą się barierki stalowe, kute, marmurowe lub granitowe, ale również drewniane (o ile drewno zostało odpowiednio zaimpregnowane).

Ostateczny wygląd barierek schodowych nie powinien wyprzedzać ich głównego celu, czyli zabezpieczenia i podpory dla osób starszych, chorych, ale również dzieci.

Komentarze