Jadalnia w kuchni czy salonie? Aranżacje nowoczesnych jadalni

Jadalnia w salonieJadalnia często bywa połączona z otwartą kuchnią lub salonem, bądź stanowi łącznik pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami. Piękna i praktyczna jadalnia to nie tylko miejsce, gdzie spożywamy posiłki, ale także spędzamy czas w gronie rodziny i znajomych. Przy stole w jadalni często bawimy się z dziećmi, rysujemy, gramy w gry planszowe, odrabiamy lekcje, pracujemy, czytamy książkę lub prasę. Odpowiednio ją urządzając, sprawimy, że przestrzeń ta będzie funkcjonalna, wygodna i reprezentacyjna.

Niewątpliwie najważniejsze meble w jadalni to wygodny stół i krzesła. Oprócz niego może się w niej znaleźć także praktyczny i ładny przeszklony kredens, w którym będziemy trzymać naczynia i przybory stołowe. To, w jakim stylu urządzimy naszą jadalnię, zależy wyłącznie od naszego gustu. Może to być stylowe i eleganckie pomieszczenie wzorowane na wystroju pałacowym lub stylu urządzania mieszkań w starych kamienicach, ale równie pięknie prezentują się swojskie i przytulne jadalnie w stylu wiejskim lub rustykalnym oraz minimalistyczne jadalnie w stylu modernistycznym. Sprawdź, jak urządzić stylową jadalnię.

Jadalnia w kuchni czy w salonie?

Na jadalnię bardzo rzadko przeznacza się osobne pomieszczenie w mieszkaniu czy domu. Najczęściej część jadalnianą wydziela się w salonie, dużej kuchni lub pomiędzy kuchnią otwartą na salon - to rozwiązanie jest idealne w przypadku małych kawalerek i małych mieszkań dwupokojowych.

Z reguły wybieramy taki wariant jadalni, na jaki pozwalają nam warunki mieszkaniowe. Jeśli jednak możemy sobie pozwolić na urządzenie każdego z wariantów, warto dobrze się zastanowić.

Jadalnia połączona z kuchnią
To niewątpliwie bardzo praktyczne, funkcjonalne i wygodne rozwiązanie. Tutaj będzie nam znacznie łatwiej szybko przenieść przygotowane dania na stół i sprawnie zebrać oraz przenieść do zlewozmywaka lub zmywarki naczynia po spożytym posiłku. Ponadto przyjemne aromaty z przygotowywanych dań będą unosić się w całym pomieszczeniu, co pozytywnie wpłynie na nastrój osób zasiadających przy stole. Jadalnia połączona z kuchnią nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią być podglądane podczas gotowania. Warto też wziąć pod uwagę to, do czego będzie nam służył jadalniany stół. Jeśli oprócz spożywania posiłków, chcemy również przy nim pracować czy uczyć się, wówczas zdecydowanie lepiej sprawdzi się połączenie jadalni z salonem, a nie z kuchnią, ponieważ kuchenne hałasy i zapachy mogą utrudniać koncentrację.

Jadalnia w salonie
To także bardziej eleganckie rozwiązanie. Choć przyniesienie do niej przygotowanych potraw, a później posprzątanie po posiłku będzie nieco mniej wygodne, ponieważ konieczne będzie kilkukrotne przechodzenie pomiędzy kuchnią a salonem, to jednak wydzielenie jadalni w salonie ma sporo zalet. Jest to doskonały pomysł na stworzenie pięknej i praktycznej aranżacji dużego salonu. Niewątpliwie jest to również najlepsze rozwiązanie, jeśli przy jadalnianym stole chcemy nie tylko spędzać posiłki, ale też bawić się z dziećmi, rysować, grać w planszówki, uczyć się lub pracować. W salonie łatwiej będzie stworzyć oazę spokoju sprzyjającą skupieniu i wysiłkowi intelektualnemu.

Aranżacja jadalni

Oprócz samego wyposażenia jadalni bardzo ważna jest również jej kolorystyka. Kolory mają ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. W jadalni powinna panować radosna pozytywna atmosfera, dlatego wybieramy do niej jasne i lekkie barwy. Mogą to być na przykład różne odcienie bieli, delikatne pomarańcze lub żółcie, ale też pastelowe błękity, jasna zieleń czy beże.

Unikajmy z kolei w nadmiarze ciemnych mocno nasyconych i przytłaczających barw takich jak:

  • czerń,
  • granat,
  • ciemny brąz,
  • ciemna szarość,
  • ostra czerwień.

Nie nadają się one na ściany w jadalni. Możemy je jednak zastosować w postaci dodatków takich jak na przykład serwetki czy świece.

Projektując jadalnię, zwróćmy uwagę na takie elementy jej wyposażenia jak:

1. Meble do jadalni

Najważniejsze meble w jadalni to stół i wygodne siedziska. Wielkość i kształt stołu dostosowujemy do wielkości przestrzeni, jaką dysponujemy oraz do naszych potrzeb. Weźmy pod uwagę to, że przy owalnym lub okrągłym stole zmieści się więcej osób niż przy prostokątnym lub kwadratowym. Wygodniejsze będzie też sięganie po dania ustawione na środku stołu. Ponadto okrągłe meble najlepiej sprawdzą się w małych pomieszczeniach.

Jako siedziska do jadalni najczęściej wybierane są krzesła, choć nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie. Wybór krzeseł jest ogromny - od tych najprostszych o prostej formie, poprzez modernistyczne modele, aż po bardzo eleganckie i stylowe meble z siedziskami wyściełanymi szlachetnym materiałami. Te ostatnie modele wybierane są najczęściej do jadalni urządzonej w luksusowym salonie. Jeżeli w jadalnianej części salonu ustawiamy tylko niewielki lub średniej wielkości okrągły stół, wówczas świetną alternatywą dla krzeseł są wygodne wyściełane fotele. Pamiętajmy, tylko by odpowiednio dopasować do nich wysokość stołu, aby spożywanie posiłków było komfortowe.

Pięknym meblem do jadalni, którego zakup warto rozważyć, jest też stylowy kredens. Ten praktyczny mebel służy do przechowywania zastawy stołowej. Znajdzie się tam miejsce zarówno na codzienną zastawę, jak i wyeksponowanie eleganckich porcelanowych talerzy i półmisków, a także kryształowych kieliszków i pięknych szklanek. W szufladach mebla zmieścimy sztućce oraz obrusy i serwetki. Stylowy kredens lub przeszklona witryna będą pasować zarówno do jadalni połączonej z kuchnią, jak i takiej wydzielonej w salonie.

2. Oświetlenie do jadalni

W jadalni unikajmy agresywnego bardzo jasnego oświetlenia. Nie będzie ono sprzyjać spokojnej atmosferze podczas spożywania posiłków. Lepiej sprawdzi się delikatne - jak najbardziej zbliżone do naturalnego - lekko żółtawe światło w postaci lampy sufitowej lub kinkietów ściennych.

Wielkość lampy dopasowujemy do metrażu pomieszczenia, a jej kształt powinien pasować do kształtu stołu. Jeśli więc nasz stół jest okrągły lub owalny, wybierzmy także okrągłe kinkiety ścienne, bądź okrągłą lampę sufitową lub piękny żyrandol na bazie koła. Jeśli to możliwe, postarajmy się powiesić lampę albo postawić stół w takim miejscu, by znajdowała się ona dokładnie nad centralnym punktem stołu. W ten sposób światło będzie na niego padać równomiernie, co zapewni komfort spożywania posiłku wszystkim osobom zasiadającym przy stole.

3. Stylowe dodatki do jadalni

W jadalni powinna panować przyjemna atmosfera pełna rodzinnego ciepła. Sprzyja to spokojnemu spożywaniu posiłków i miłemu spędzaniu czasu. Pamiętajmy, że najzdrowiej jest spożywać posiłki w dobrej harmonijnej atmosferze. Przekłada się to realnie na poprawę trawienia, a tym samym naszego samopoczucia i zdrowia. Dlatego tak ważne jest stworzenie niezwykłej atmosfery w jadalni. Składają się na nią nie tylko meble oraz kolorystyka pomieszczenia i oświetlenie, ale również dodatki.

Szczególne ważne jest staranne, schludne, czyste i ładne nakrycie stołu. Zadbajmy więc o piękny obrus i serwetki. Ponadto bardzo ciekawym rozwiązaniem są pokrowce na krzesła. Pomogą nam one wyczarować wyjątkową atmosferę na specjalne okazje takie jak święta czy eleganckie spotkania w gronie rodziny i znajomych na przykład z okazji urodzin czy imienin. Funkcję ozdobną mogą pełnić też dekoracyjne poduszki na siedziska krzeseł.

Nie zapominajmy także o takich dodatkach do jadalni jak:

  • świece - najlepiej w ozdobnych świecznikach,
  • serwetki w pięknym serwetniku,
  • wazon ze świeżymi kwiatami postawiony na stole lub kredensie,
  • lustro - powieszenie na ścianie w jadalni lustra w pięknej ramie jest szczególnie polecane do niewielkich oraz ciemnych jadalni. Pomoże ono optycznie powiększyć i rozjaśnić przestrzeń.

Jadania to serce domu - to właśnie w niej z reguły spędzamy najwięcej czasu w gronie najbliższych. Postarajmy się więc urządzić ją tak, aby była nie tylko praktyczna i funkcjonalna, ale również przytulna, bezpieczna i sprzyjała wspólnym chwilom w dobrym nastroju. Obecnie prawdziwym hitem są jadalnie urządzone w stylu wiejskim lub rustykalnym oraz takie nawiązujące swoim wystrojem do jednego ze stylów śródziemnomorskich w wystroju wnętrz jak na przykład styl prowansalski, toskański czy grecki.

Komentarze