Agregat do malowania. Jaki wybrać?

Malowanie ścianJakie cechy agregatu malarskiego mają największe znaczenie? Na co zwrócić uwagę przed jego zakupem lub wypożyczeniem?

Agregat malarski to urządzenie niezbędne nie tylko w profesjonalnych ekipach remontowych. Okaże się też niezwykle przydatny w gospodarstwie rolnym, gdzie znacznie usprawni bielenie ścian w pomieszczeniach służących hodowli zwierząt lub malowanie drzewek w sadach. Dzięki temu narzędziu znacznie łatwiejszy będzie też przeprowadzany samodzielnie remont mieszkania (wynająć je można na stronie http://bmbserwis.eu/oferta-wynajmu/agregaty/8-agregaty-malarskie.html), bo najlepsze modele potrafią wykorzystać nawet ponad 3 litry farby na minutę.

Na malowanie agregatem warto zdecydować się nie tylko ze względu na oszczędność czasu. To też możliwość zmniejszenia ilości zużytej farby, a technika jej natryskowego nanoszenia zapewnia doskonałe efekty i umożliwia dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc, takich jak szczeliny, narożniki czy załamania. Aby jednak eksploatacja agregatu była bezproblemowa, należy wybrać jego odpowiedni model. Jak to zrobić?

Agregaty do malowania - jak wybrać dyszę?

Dla końcowego efektu prac niezwykle ważny jest rodzaj dyszy. Ten powinien być dopasowany przede wszystkim do tego, jakiego rodzaju farba (lub inny środek) będzie natryskiwany za pomocą agregatu do malowania. Najważniejsze rozmiary dysz to:

  • 0,009’’ - do farb poliuretanowych, chlorokauczukowych i poliwinylowych;

  • 0,013’’ - do tych samych typów;

  • 0,015’’ - do farb olejnych;

  • 0,017’’ - do gruntów i farb akrylowych;

  • 0,021’’ - do farb lateksowych;

  • 0,025’’ - do farb epodyksowych.

Drugą ważną dyszy jest kąt natrysku. Ten parametr jest podawany przez producentów jako jedna piąta pierwotnej wartości przy założeniu, że farba natryskiwana jest z odległości 25 centymetrów. Na oznaczeniach dysz występuje w jednym ciągu cyfr z rozmiarem – na przykład 515 oznacza dyszę o średnicy 0,015’’ i kącie natrysku 50 stopni.

Agregaty malarskie - metoda napędzania

Wybierając agregat do malowania, należy też koniecznie zwrócić uwagę na sposób napędzania. Pod tym względem wyróżniamy dwa typy urządzeń:

  • membranowe: ich największa zaleta to niska cena. Poza tym są łatwe w użyciu, a ewentualna naprawa, polegająca na wymianie membrany, nie przysporzy większych problemów i nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Nie nadają się jednak do intensywnego użytku, co jest związane z niską efektywnością;

  • tłokowe: dużo lepiej sprawdzają się w profesjonalnych zastosowaniach. Choć są droższe od membranowych, cechują się większą wydajnością i pozwalają na szybkie pokrycie farbą nawet dużych powierzchni, a niektóre mogą pracować nawet jako agregat szpachlarsko-malarski. Dzięki temu, że ich pracą steruje zwykle układ elektroniczny, są bardzo dokładne i oszczędne.

Agregat malarski - wydajność i ciśnienie

Wydajność i ciśnienie pracy agregatu to parametry, które również powinny być uzależnione od rodzaju aplikowanej farby. Jeśli urządzenie ma być używane do malowania farbą olejną, w zupełności wystarczy wydajność na poziomie 0,7-1,2 litra na minutę i ciśnienie 100-200 barów. W przypadku farb emulsyjnych, akrylowych i lateksowych wartości te powinny zaś wynieść kolejno 1,25-1,8 i 200-230. Bardziej wymagające okazują się farby elewacyjne, do których niezbędny jest agregat o wydajności minimum 3 litrów na minutę zapewniający ciśnienie powyżej 230 barów.

Komentarze