3 mity na temat wentylacji w domu

Wentylacja w domuKażdy dom oraz mieszkanie musi posiadać sprawny system wentylacji. To nie tylko wymóg budownictwa, ale czysty rozsądek. Dzięki skutecznej wymianie powietrza zapobiega się powstawaniu grzyba oraz wilgoci na ścianach i zapewniony jest dostęp do świeżego powietrza, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i zdrowie domowników. Istnieje wiele błędnych przekonań dotyczących wentylacji. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze mity i uzyskaj rzetelne informacje na temat efektywnej wymiany powietrza w domu.

Mity dotyczące wentylacji w domu

Wentylacja to nic innego jak proces usuwania zanieczyszczonego powietrza i dostarczanie w jego miejsce świeżego. Może się to odbywać poprzez mechanizm wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej. Pierwszy sposób polega na wypieraniu ciepłego powietrza przez zimne ku górze. Dzięki tej zasadzie działają kominy, które są najważniejszymi elementami systemu wentylacji grawitacyjnej. Jest to najstarszy i najmniej skomplikowany sposób wymiany powietrza w pomieszczeniach. Wentylacja mechaniczna, inaczej znana jako rekuperacja, zapewnia stałą cyrkulację powietrza. Jej ogromną zaletą jest fakt, że w procesie wymiany jednocześnie odzyskiwane jest ciepło. Dzięki tej cesze rekuperacja jest energooszczędnym sposobem wentylacji, co pozwala oszczędzić na ogrzewaniu zimą. Obydwie metody cyrkulacji powietrza mają swoich zwolenników i przeciwników. Jakie są najpopularniejsze mity dotyczące wentylacji w domach?

Mit - wentylacja nie jest potrzebna

Odpowiednia wentylacja zapewnia stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach. Dzięki temu procesowi możliwy jest dostęp do odpowiedniej jakości świeżego powietrza. Bez efektywnej wentylacji w domu powstaje nadmiar wilgoci, który prowadzi do powstawania grzyba na ścianach pomieszczeń. Dodatkowo negatywnym skutkiem nadmiaru wilgoci jest zawilgocenie izolacji cieplnej, która prowadzi do gorszej izolacyjności termicznej. Istnieje wiele zagrożeń wynikających z braku efektywnej wentylacji, dlatego tak ważne jest zagwarantowanie skutecznej wymiany powietrza.

Mit - wentylacja nie ma związku ze zdrowiem domowników

Efektywna wentylacja zapewnia dostęp do świeżego powietrza. Jest to kluczowe, ponieważ bez tego procesu podniósłby się poziom dwutlenku węgla oraz pary wodnej. Dwutlenek węgla znajduje się w wydychanym przez domowników powietrzu oraz powstaje wskutek pracy kuchenek gazowych, kominków i pieców. Gdy zaczyna brakować powietrza, w wyniku spalania zaczyna powstawać śmiertelnie niebezpieczny tlenek węgla, czyli czad. Oprócz wymienionych, szkodliwych czynników, kolejną negatywną dla zdrowia substancją jest smog, który może dostawać się do domów. Wentylacja mechaniczna posiada specjalne filtry, które zapobiegają przedostawaniu się cząsteczek smogu do środka pomieszczeń.

Mit - wentylacja mechaniczna to nieopłacalna inwestycja

Wentylacja mechaniczna to najbardziej energooszczędny sposób wymiany powietrza. Dzieje się tak, ponieważ rekuperacja gwarantuje stałą cyrkulację powietrza z jednoczesnym odzyskiem ciepła. Dzięki tej funkcji możliwe jest zaoszczędzenie sporej kwoty na ogrzewaniu w trakcie zimy. Z tego powodu wentylacja mechaniczna jest inwestycją, która z pewnością okaże się opłacalnym wydatkiem.

Wentylacja w Alnor to sposób na czyste powietrze w domu - https://www.alnor.com.pl/index/produkty-pl/wentylacja-domowa-flx-reku/.

Komentarze