Projekt domu z betonu komórkowego - co musi zawierać?

Projekt domuBeton komórkowy już od dłuższego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Charakterystyka i właściwości fizyczne materiału są doceniane zarówno przez deweloperów jak i inwestorów indywidualnych, z tego powodu elementy z betonu komórkowego można znaleźć na budowach domów jednorodzinnych, bloków mieszkalnych czy budynków użyteczności publicznej. Co warto wiedzieć o tym materiale budowlanym? Co musi zawierać projekt domu wykonanego z betonu komórkowego?

Czym jest beton komórkowy?

Elementy konstrukcyjne wykonane z betonu komórkowego charakteryzują się niewielką gęstością objętościową - posiadają strukturę wewnętrzną stworzoną z mikroporów wypełnionych powietrzem, które będąc świetnym izolatorem wpływa bezpośrednio na niski współczynnik przewodzenia ciepła betonu komórkowego. Elementy wytworzone z betonu komórkowego najniższych gęstości (posiadające najlepsze właściwości cieplne), nawet bez dodatkowych warstw izolacji termicznej umożliwiają uzyskanie granicznego współczynnika przenikania ciepła, który będzie obowiązywał po kolejnych zaostrzeniach przepisów - w 2021 r. Niska gęstość objętościowa wpływa również na ułatwienia wykonawcze. Elementy są lekkie, łatwe do przeniesienia i ustawienia w murze, nie sprawiające problemów przy docinaniu i obróbce - praca z bloczkami z betonu komórkowego jest szybka i prosta, co przekłada się bezpośrednio na oszczędności inwestorów.

Elementy z betonu komórkowego do budowy domu

Na rynku dostępnych jest wiele produktów wykonanych z betonu komórkowego, które można wykorzystać przy budowie domu. Każdy z nich charakteryzuje się odmienną geometrią oraz przeznaczeniem. Do elementów wykonanych z betonu komórkowego zalicza się między innymi:

  • bloczki (w tym bloczki TERMO i SUPERTERMO),
  • panele,
  • płytki,
  • belki nadprożowe,
  • kształtki U.

Beton komórkowy: bloczki

Bloczki z betonu komórkowego to elementy konstrukcyjne stosowane do budowy ścian jednowarstwowych oraz wielowarstwowych, zarówno zewnętrznych, jak i zewnętrznych. Bloczki stosowane są nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale są bardzo popularne również w przypadku obiektów użyteczności publicznej, przemysłowych czy rolniczych. Niektóre z nich są gładkie (z uchwytem montażowym lub bez) bądź profilowane na pióro - wpust (także z uchwytem lub bez).

Beton komórkowy: bloczki TERMO i SUPERTERMO

Wśród bloczków z betonu komórkowego na szczególną uwagę zasługują elementy oznaczone jako TERMO i SUPERTERMO. Są to elementy o najlepszych właściwościach cieplnych - charakteryzujące się najwyższą izolacyjnością termiczną. Znajdują one zastosowanie głównie przy budowie ścian zewnętrznych jednowarstwowych. Bloczki te pozwalają ograniczyć koszty związane z dodatkową warstwą izolacji cieplnej będąc jednocześnie materiałem energooszczędnym.

Beton komórkowy: panel TEMPO

Panel TEMPO to panel ścienny produkowany w gęstościach 500 oraz 600 kg/m3. Jest to element o dużych wymiarach 600 x 500 mm, występujący w dwóch grubościach 100 oraz 115 mm - przeznaczony do szybkiego wznoszenia ścian działowych. Zużycie 3,3 szt./m2 zapewnia najmniejszą pracochłonność i szybki postęp prac murarskich.

Beton komórkowy: płytki

Płytki z betonu komórkowego to elementy drobnowymiarowe służące do zabudowy wnętrz oraz prac wykończeniowych. Mogą być wykorzystane do zabudowy wnęk, obudowy wanien i brodzików, półek oraz szafek łazienkowych i kuchennych itd.

Beton komórkowy: belki nadprożowe

Belka nadprożowa zbrojona lub niezbrojona to lekki, gotowy wariant nadproża do zastosowania w konstrukcji murowanej wzniesionej z betonu komórkowego. Bardzo dobra izolacyjność cieplna belek nadprożowych pozwala uniknąć efektu mostków cieplnych. Belki nie wymagają szalunku i betonowania - wystarczy osadzić je na konstrukcji murowej. Dzięki zastosowaniu belek prefabrykowanych czas trwania budowy może zostać znacząco skrócony, gdyż etap wiązania betonu pozostaje całkowicie pominięty.

Beton komórkowy: kształtki U

Kształtki U to elementy szalunkowe, z których wykonywane się wieńce, pionowe oraz poziome belki żelbetowe, a także silnie obciążone nadproża nad otworami: okiennym lub drzwiowym. Jako szalunek tracony ułatwiają one wykonanie m.in. trzpieni, belek czy słupów. Ponadto, tworzą jednolitą powierzchnię ściany oraz pozwalają na bezproblemowy montaż dodatkowych izolacji termicznych koniecznych do zastosowania w przypadku żelbetowych elementów budynku.

Reasumując, do budowy domu można wykorzystać rozmaite elementy wykonane z betonu komórkowego. Duża gama produktowa wpływa na usprawnienie oraz przyspieszenie prac budowlanych, a nowo powstające obiekty są bezpieczne, trwałe i energooszczędne.

Źródło: H+H - Beton komórkowy.

Ocena: 5.0

Komentarze