Pomysł na ogrodzenie - panele ogrodzeniowe

Panel ogrodzeniowyOgrodzenie posesji lub działki wiąże się przede wszystkim z koniecznością dokonania wyboru materiałów, z których zostanie wykonany płot lub ogrodzenie. Wybór ten musi być dobrze przemyślany, ponieważ zwykłe wizualne wydzielenie posesji to w znakomitej większości przypadków zbyt mało. Ogrodzenie musi również zapewniać odpowiedni poziom ochrony (zarówno przed zwierzętami, jak i przed wejściem na teren posesji osób niepożądanych), powinno również być trwałe, estetyczne oraz praktyczne. Dodatkowym, bardzo istotnym aspektem, jest dopasowanie wyglądu oraz funkcjonalności ogrodzenia do potrzeb i oczekiwań użytkowników posesji.

Dlaczego warto wybrać panele ogrodzeniowe?

Całościowy koszt stworzenia ogrodzenia spełniającego wspomniane powyżej warunki oraz relacja pomiędzy ceną a jakością i wytrzymałością to czynniki, które dla wielu osób są najważniejsze podczas podejmowania decyzji. W tym kontekście panele ogrodzeniowe z drutu, zyskujące w ostatnim czasie coraz większą popularność wśród inwestorów, stanowią dobry pomysł na ogrodzenie nie tylko ze względu na to, że są tańszą alternatywą dla ogrodzeń kutych czy betonowych - mają wiele innych zalet. Jakich?

Szybki montaż

Jedną z najistotniejszych cech płotu wykonanego z paneli ogrodzeniowych jest szybkość i łatwość montażu takiego ogrodzenia, dzięki czemu w niedługim czasie od rozpoczęcia inwestycji można skutecznie zabezpieczyć posesję przed wzrokiem wścibskich przechodniów oraz przed wtargnięciem na nią zwierząt. Płot z paneli ma konstrukcję modułową, co pozwala na stworzenie ogrodzenia o pożądanych przez siebie parametrach - wysokości, szerokości i kształcie. Znakomita większość modeli dostępnych w handlu jest przeznaczona do montażu na słupkach, dzięki czemu panele ogrodzeniowe z siatki drucianej są o wiele bardziej wytrzymałe na obciążenia i odporne na odkształcenia niż standardowa siatka. Poza tym w łatwy i wygodny sposób można je zdemontować, jeśli np. zachodzi konieczność przeniesienia danego segmentu ogrodzenia w inne miejsce. Co istotne, relokacja nie wpływa negatywnie na trwałość paneli ogrodzeniowych.

Niska cena paneli

Kolejną bezdyskusyjną zaletą tego rozwiązania jest cena paneli ogrodzeniowych - jak już wspominaliśmy, jest ona znacznie niższa niż koszt wykonania ogrodzenia kutego z metalu czy ogrodzenia betonowego. Oznacza to, że za relatywnie niewielkie pieniądze możemy wybudować trwałe, bezpieczne ogrodzenie, które będzie można eksploatować przez wiele kolejnych lat bez obawy o to, że ulegnie szybkiemu zniszczeniu (co często zdarza się np. w przypadku ogrodzeń drewnianych lub betonowych).

Atrakcyjny wygląd i uniwersalność paneli ogrodowych

Poza przystępną ceną panele ogrodzeniowe posiadają również i tę zaletę, że są uniwersalne - równie dobrze prezentują się na prywatnej posesji, jako ogrodzenie wokół budynków przemysłowych lub obiektów użyteczności publicznej (placów zabaw, obiektów rekreacyjnych, itp.) czy na działce rekreacyjnej. Panele ogrodowe, dostępne w ofercie wielu producentów, doskonale sprawdzą się nie tylko na działce rekreacyjnej - jeśli chcemy, możemy ich bez problemu (i bez uszczerbku na wyglądzie ogrodzenia!) użyć w roli płotu dookoła domu. To szczególnie wskazane w przypadku, gdy ogradzamy za ich pomocą dom otoczony ogrodem.

Co niezwykle istotne, w niejednym przypadku producenci oferują nie tylko ocynkowane panele ogrodzeniowe, które nie każdemu się podobają, ale także dają możliwość wyboru z szerokiej palety dostępnych kolorów. Pozwala to perfekcyjnie dobrać zarówno typ jak i wygląd ogrodzenia do naszych oczekiwań.

Panel ogrodzeniowy

Wybierz sprawdzonego producenta

Liczba producentów paneli ogrodzeniowych z siatki zgrzewanej jest obecnie ogromna, co może skutkować niemożnością podjęcia decyzji co do wyboru konkretnej firmy. Warto jednak cały czas mieć na uwadze, że najważniejszą kwestią jest dokonanie takiego wyboru, który nie pozostawi nas na przysłowiowym lodzie w przypadku wystąpienia jakichś problemów. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup, sprawdźmy długość okresu gwarancyjnego (im dłuższy, tym lepiej) i sytuacje, w jakich producent uchyla się od odpowiedzialności za wady zakupionych paneli ogrodzeniowych. Tego rodzaju informacje powinny być dostępne na stronie internetowej firmy - jeśli ich nie ma, najlepszym pomysłem będzie zrezygnowanie z usług takiego producenta.

Ponadto doskonałym źródłem informacji dla inwestora mogą być komentarze i opinie na temat danej firmy znalezione na dedykowanych forach internetowych czy w Google. Przykładowo jeden z renomowanych polskich producentów paneli ogrodzeniowych z siatki i innego typu ogrodzeń, firma Zampol, cieszy się wyłącznie pozytywnymi opiniami od osób, które skorzystały z jej usług.

Grubość drutu ma znaczenie

Wybierając panele warto wziąć pod uwagę nie tylko wymiary paneli ogrodzeniowych czy ich cenę, ale także grubość drutu, z jakiego został wykonany dany model. Wytrzymałość ogrodzenia z paneli siatkowych jest tym większa, im grubsze druty zostaną zastosowane w konstrukcji, grubsze druty przekładają się też na większą sztywność pojedynczego przęsła. Te parametry przekładają się bezpośrednio na trwałość ogrodzenia, jego żywotność i odporność na potencjalne odkształcenia czy uszkodzenia mechaniczne. Rzecz jasna zawsze na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać nasze oczekiwania estetyczne (bo nie wszystkie panele z bardzo grubych drutów prezentują się dobrze), trzeba też pamiętać o tym, że nie każdy producent posiada taki sam wybór grubości siatki - w przypadku wspomnianej przed chwilą firmy Zampol zakres ten wynosi od 3 do 5 mm dla standardowych paneli siatkowych.

Zabezpieczenia antykorozyjne

W celu zwiększenia trwałości paneli ogrodzeniowych producenci stosują rozmaite techniki, choć bez dwóch zdań najpopularniejszą jest cynkowanie. Dzięki nałożeniu ocynku panel staje się znacznie bardziej odporny na korozję, co zwiększa trwałość ogrodzenia. Inną techniką jest nałożenie warstwy farby proszkowej, co z kolei nie tylko poprawia wytrzymałość ogrodzenia i uodparnia je na zmienne warunki atmosferyczne, ale także pozwala inwestorowi wybrać kolor paneli ogrodzeniowych z palety dostępnej u danego producenta.

Komentarze

Rafał
Bardzo dobre ogrodzenia ma też Pan Przemysław ze Szczecina - jego strona kowalstwo.com.p l