Płytki wielkoformatowe - charakterystyka, układanie, aranżacje

Płytki wielkoformatowePłytki wielkoformatowe w tzw. rozmiarze XXL są coraz częściej wykorzystywane w aranżacjach wnętrz, szczególnie tych w stylu nowoczesnym, choć nie tylko - doskonale sprawdzają się również w łazienkach, kuchniach czy salonach, które niekoniecznie cechują się niezwykłą przestronnością. Co wpływa na to, że cieszą się one rosnącym powodzeniem, czym się charakteryzują oraz jak wybrać te odpowiednie?

Charakterystyka płytek wielkoformatowych

Według fachowej terminologii płytki wielkoformatowe posiadają powierzchnię, która przekracza 1600 cm2. Do formatu XXL zaliczamy więc takie jak 30 × 60 cm, czy też bardzo popularne 60 × 60 cm. Obecnie takie formaty są już coraz częściej uznawane za standardowe, natomiast jako wielkoformatowe przyjmuje się te, których wymiary zaczynają się od 50 × 100 cm, poprzez 100  x 100 cm do nawet 300 × 100 cm - ewolucja na rynku płyt trwa więc w najlepsze.

Gres wielkoformatowy

Gres wielkoformatowy Basaltina White, https://miradalfa.pl/pl/c/Plyty-Wielkoformatowe/495

Aranżacje z wykorzystaniem płytek wieloformatowych

Płytki wielkoformatowe to idealna odpowiedź rynku na nowe trendy w projektowaniu wnętrz, a więc stawianie na lekkość, prostotę form oraz otwarte przestrzenie - w takich pomieszczeniach, płytki formatu XXL stanowią idealne tło, które nie burzy tych minimalistycznych założeń. Wśród płytek w rozmiarze XXL idealnie pasujących do surowych aranżacji (takich jak wnętrza w stylu industrialnym czy loftowym), szczególnie polecanym rozwiązaniem są płytki betonopodobne, których wygląd jak najwierniej odwzorowuje surowy materiał - szeroka gama szarości, niejednorodne struktury oraz różne poziomy matowości każdemu pozwolą na wybór odpowiedniego rozwiązania. Takie płytki mogą być idealnym rozwiązaniem nie tylko na podłogi dużych przestrzeni użytkowych, ale doskonale sprawdzą się też np. na ścianach.

Kolejną ciekawą propozycję stanowią płytki imitujące swoim wyglądem kamień. Choć podłoga kamienna wydaje się najtrwalszym rozwiązaniem, to ma jednak szereg wad, wśród których do tych najważniejszych zaliczyć można brak odporności na uszkodzenia przez wszelkie kwasy, a także środki chemiczne czy porowatą strukturę, która utrudnia utrzymanie czystości. Płyty imitujące kamień stanowią niezwykle ciekawą alternatywę dla tego typu rozwiązania - są odporne na zabrudzenia i działanie środków chemicznych, a mogą wyglądać równie spektakularnie. Producenci gresu, wciąż ścigają się w coraz to nowych propozycjach, dzięki którym bez problemu stworzyć można jednolite powierzchnie do złudzenia przypominające marmur, granit czy nawet kamienie półszlachetne takie jak onyx.

Gres wielkoformatowy

Płytki wielkoformatowe Ultra Paonazzetto, https://miradalfa.pl/pl/p/ULTRA-PAONAZZETTO-S/1418

Glazura wielkoformatowa nie jest jednak odpowiednia jedynie do wnętrz w stylu modernistycznym, odpowiednio zaaranżowana pasuje również doskonale do stylu rustykalnego, a przede wszystkim powracającego ostatnio w łaski - stylu glamour (szczególnie jeżeli wykorzystamy np. czarny, połyskujący gres - efekt może być naprawdę oszałamiający).

Układanie płytek wielkoformatowych

Wbrew temu, co mogłoby się niektórym wydawać, układanie dużego gresu, nie przebiega wcale szybciej niż płytek o standardowych wymiarach, dzieje się tak głównie dlatego, że format XXL wymaga bardzo dużej precyzji od etapu planowania ułożenia takich płytek, przez całą fazę montażu. Szczególnie duże znaczenie w tym przypadku odgrywa właściwe przygotowanie podłoża - służy do tego masa samopoziomująca, która pozwala na nadanie podłożu wymaganej gładkości. Kolejną ważną kwestią jest wybór odpowiedniego kleju (tzw. klej odkształcalny lub wysokoodkształcalny), który gwarantuje przede wszystkim wysoką odkształcalność, co wiążę się z tym, że gres wielkoformatowy musi mieć możliwość swobodnej "pracy" (jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy będzie on poddawany działaniu dużych obciążeń lub zamontowane zostanie pod nim ogrzewanie podłogowe).

Ważną sprawą jest również sposób mocowania takich płytek - klej rozprowadza się na podłożu i na płytkach (wyjątkiem jest używanie samorozpływowej zaprawy klejącej, którą wystarczy nałożyć jedynie na podłoże).

Układanie płytek wielkoformatowych warto powierzyć profesjonalnej ekipie, składające się z minimum dwóch osób oraz dysponującej specjalistycznymi narzędziami, takimi jak przyssawki, które umożliwiają dokładne ułożenie każdej płytki. Taki gres wymaga dużo większej staranności podczas wykonywania prac montażowych niż ma to miejsce w przypadku standardowego, nie jest to więc proces ani szybszy, ani tańszy (choć mogłoby się z pozoru wydawać inaczej). Cały trud i ilość pracy, jaka musi zostać włożona w przygotowanie powierzchni i układanie płytek rekompensuje jednak z pewnością niezwykły efekt wizualny - jednolitej i eleganckiej powierzchni, pasującej do różnorodnych aranżacji.

Źródła zdjęć:

Ocena: 4.8

Komentarze