Odświeżenie wnętrza bez dużych wydatków

Odświeżenie wnętrzaWiele osób na myśl o remoncie dostaje bólu głowy. Perspektywa ogromnego bałaganu, przenoszenia mebli z pokoju do pokoju, wszędzie wdzierającego się kurzu, jest przerażająca. Co prawda można tego uniknąć wynajmując ekipę remontową i wyjechać na wczasy, ale koszty będą wtedy horrendalne, a efekt nie zawsze taki jaki zakładaliśmy.

Istnieją jednak sposoby na tanią i szybką zmianę wyglądu wnętrza i na dodatek bez wielkiego bałaganu. Jednym z pomysłów są modne i designerskie fototapety Kuźnia Naklejek, które świetnie odświeżają wnętrze i dodają mu nowego charakteru. Podpowiadamy, jak szybko i tanio nadać mieszkaniu nowego blasku.

Dobrze się przygotuj

Nim zaczniesz jakiekolwiek prace związane ze zmianą wnętrz w swoim mieszkaniu musisz spokojnie usiąść i dokładnie zaplanować co chcesz zrobić i jaki efekt osiągnąć. To bardzo ważne, by wiedzieć, czy metamorfozie ma ulec całe mieszkanie, czy tylko niektóre jego elementy. Takie strategiczne podejście pozwoli odpowiednio wcześniej zaplanować harmonogram prac i zakupić niezbędne materiały. Jazda do marketu po farbę lub klej w trakcie remontu dezorganizuje pracę i podnosi koszty (paliwo przecież kosztuje).

Wczesne określenie efektu końcowego pozwoli uniknąć sytuacji, że pomalowanie sufitu w kuchni przerodzi się w potężny remont całego mieszkania. Spontaniczne i nieprzemyślane działania znacznie podniosą koszty.

Odświeżanie ścian

To najtrudniejszy etap i zarazem najbardziej pracochłonny. Przed rozpoczęciem prac najlepiej ocenić faktyczny stan ścian i określić konieczny zakres prac. Niektórym wystarczy tylko pomalowanie farbą, inne mogą wymagać wyrównania nierówności, uzupełnienia dziur. I tu rodzi się pierwszy problem. Takie prace musi wykonać fachowiec, a to kosztuje i to sporo. Drugi problem to bałagan, którego nie da się w tym przypadku uniknąć.

Jest na to jednak sposób. Wystarczy zniszczoną ścianę pokryć fototapetą. Najlepiej wybrać jedną z poniższych tapet:

  • winylową - odporna na mycie, kryje nierówności,
  • na flizelinie - nowoczesna tapeta, łatwa w układaniu (klejem smaruje się tylko ścianę), wierzchnia warstwa odporna na zmywanie,
  • canvas - najmodniejsze tapety, wykonane na płótnie bawełnianym, odporne na zmywanie.

Zastosowanie fototapet do odświeżenia wnętrz daje dodatkowe możliwości aranżacyjne. Za ich pomocą pomieszczenia zyskują zupełnie nowy wygląd, dzięki nim pomieszczenia można zmieniać optycznie. Odpowiednio dobrane zdjęcia mogą je powiększać, wydłużać, obniżać lub podwyższać, w zależności od potrzeb. Wybór fototapet w marketach, a zwłaszcza w sklepach internetowych jest nieograniczony. Kto ma problem z wyborem, może zlecić wykonanie fototapety na podstawie własnego zdjęcia. Będzie trochę drożej, ale na pewno nikt nie będzie miał takiej samej.

Ceramiczne płytki ścienne i podłogowe jak nowe

Jeżeli płytki nie są popękane i nie mają przebarwień, to najczęściej wystarczy wyczyścić fugi specjalnym preparatem. Jeżeli chcemy zmienić ich kolor, to najpierw należy usunąć starą fugę, a potem nałożyć nową.

Więcej pracy i zachodu wymaga odnowienie płytek ceramicznych na ścianie lub podłodze bez konieczności ich wymiany. Do wyboru mamy trzy możliwości.

Pierwszą jest pomalowanie glazury specjalnymi farbami do ceramiki dostępnymi w sklepach budowlanych. Farba dobrze trzyma się podłoża, ale czasami trzeba położyć dodatkowe warstwy, by dokładnie pokryła płytki.

Drugi sposób to naklejenie nowych płytek na stare. Dzięki temu unikniemy ciężkiego skuwania, kurzu i wynoszenia ciężkiego gruzu. Do klejenia kolejnej warstwy płytek koniecznie trzeba użyć specjalnego gruntu o zwiększonej przyczepności oraz kleju o wysokiej elastyczności.

Ostatnią metodą jest naklejenie na płytki samoprzylepnej fototapety. Metoda czysta i dająca możliwości osiągnięcia zaskakujących efektów wizualnych. Część ścian możemy pokryć fototapetą imitującą płytki ceramiczne, natomiast na części zastosować tapety z odpowiednio dobranymi zdjęciami.

Do łazienki doskonale będą pasowały fototapety ze zdjęciami ze świata podwodnego. Spokojnie pływające ryby dodatkowo będą wpływać relaksująco.

W kuchni poza tapetą z płytkami, dobrze sprawdzi się tapeta imitująca cegłę, kamień. Nad blatem roboczym można umieścić fototapetę z salą restauracyjną. Efekt będzie zaskakujący i bardzo realistyczny. Oczywiście możliwości jest znacznie więcej.

Renowacja mebli

To chyba najtrudniejszy etap modernizacji mieszkania i wymagający najwięcej pracy i cierpliwości. Od razu jasno trzeba stwierdzić, że meble klasyczne z okresu przedwojennego trzeba oddać w fachowe ręce. Dzięki temu nie tylko odzyskają dawną świetność, ale zyskają również na wartości. Oczywiście podniesie to koszt zaplanowanych prac, ale naprawdę warto. Samodzielne bejcowanie i lakierowanie może poprawić ich wygląd, ale w rzeczywistości przestaną być tzw. starociami i stracą na wartości.

Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa w sytuacji mebli z czasów PRL-u, czy kupionych kilka lat wcześniej. Takie meble wystarczy pomalować farbą, ale wcześniej należy je zmatowić. W zasadzie nie ma tu żadnych ograniczeń kolorystycznych, poza dostosowaniem do pozostałych elementów aranżacji. Tym sposobem możemy odnowić każdy rodzaj mebli, i tych gładkich i tych z wypukłymi elementami.

Kolejnym sposobem na nadanie meblom nowego designu jest zastosowanie tapety samoprzylepnej. Doskonale nadaje się do segmentów z lat 70-tych i 80-tych oraz mebli kuchennych o kształtach prostych i bez wypukłych zdobień. Takie tapety są łatwe w docinaniu (na odwrocie mają specjalną kratkę pomiarową) i naklejaniu.

W przypadku mebli pokojowych można wykorzystać tapety imitujące różne gatunki drewna, włącznie z tymi egzotycznymi.

Do mebli kuchennych najczęściej stosuje się tapety jednolite kolorowo lub imitujące materiały o różnorodnej strukturze i kolorystyce.

Innym pomysłem na zmianę wyglądu szafek kuchennych jest po prostu zamówienie nowych frontów. Jest to rozwiązanie droższe niż malowanie i oklejanie tapetą, ale tańsze niż kupowanie nowych szafek.

Meble tapicerowane

Fotele, sofy i pufy wykończone skórą wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Czyszczenie ich za pomocą specjalnych mleczek zapewnia odpowiednią elastyczność skóry i przedłuża jej żywotność, staje się odporna na wycieranie i nie pęka.

Zupełnie inaczej jest w przypadku mebli wykończonych tkaniną. Przede wszystkim narażone są na wycieranie. Tempo tego procesu zależy od intensywności ich użytkowania.

Sposoby na ich odnowienie są właściwie tylko dwa. Pierwszy i najtańszy, to uszycie pokrowców, wymaga to jednak umiejętności szycia. Drugi, to oddanie mebli do tapicera (jeszcze są takie zakłady). W tym przypadku należy jednak porównać cenę usługi z ceną kupna nowego mebla. To drugie może być tańsze.

Boazeria i panele ścienne

Moda na obijanie ścian boazerią lub panelami dawno już minęła. Ich zrywanie jest bardzo kłopotliwe, dodatkowo później ścianę trzeba doprowadzić do porządku. Może zająć to nawet kilka dni. Szybciej i taniej będzie zastosować jedną z poznanych już wcześniej metod, czyli malowanie lub zastosowanie tapety. Możliwości kolorystyczne też są znacznie większe.

Kilka łatwych trików, o których warto wiedzieć

Jeśli coś drażni Cię w wyglądzie Twojego mieszkania, to zmień to najprostszym z dostępnych sposobów. Nie musisz w tym celu przewracać mieszkania do góry nogami.

Oto kilka podpowiedzi:

  • brzydki parapet możesz okleić tapetą,
  • metalowy karnisz możesz zasłonić konstrukcją ze sklejki odpowiednio ozdobioną,
  • nie bój się stosować sztukaterii styropianowych lub gipsowych,
  • do starej wanny możesz włożyć akrylową nakrywkę, która przywróci jej idealną biel.

Reasumując wychodzi na to, że szybką i tanią metamorfozę wnętrza możemy wykonać dzięki zastosowaniu tylko farb i fototapet. Nakład pracy niewielki a efekt wizualny niesamowity.

Ocena: 5.0

Komentarze