Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

Kolektory słoneczneŹródłem czystej i darmowej energii może być promieniowanie słoneczne. Systemy solarne spotykamy w naszym kraju coraz częściej. Znacznie rzadziej możemy spotkać panele fotowoltaiczne. Być może dlatego wiele osób myli te urządzenia. Działają one korzystając z tego samego źródła, którą jest energia słoneczna. Ale systemy solarne zamieniają ją na energię cieplną, a panele fotowoltaiczne na energię elektryczną.

Zastosowanie kolektorów słonecznych

Zdecydowana większość osób wybiera kolektory słoneczne, kiedy chce zmniejszyć koszty związane z podgrzewaniem wody użytkowej. W chwili obecnej na rynku dostępne są dwa rodzaje kolektorów słonecznych: płaskie i rurowe otoczone próżnią. W tych pierwszych absorber zbudowany jest z aluminiowej lub miedzianej blachy. Dodatkowo zabezpiecza się je bardzo wytrzymałą szybą. Absorber w kolektorach próżniowych składa się z pojedynczych pasów umieszczonych w próżni. Straty ciepła w kolektorach płaskich ogranicza się poprzez zastosowanie warstwy izolacyjnej. Najczęściej jest to wełna mineralna. W kolektorach rurowych nie ma konieczności stosowania warstwy izolacyjnej. Rolę tę bowiem spełnia próżnia. Kolektory słoneczne rurowe sprawdzają się nie tylko do podgrzewania wody. Mogą współpracować z wodną instalacją centralnego ogrzewania.

Zastosowanie paneli fotowoltaicznych

Na wstępie wspomnieliśmy, że panel fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną. Różnią się one od kolektorów słonecznych także budową. Pojedyncze ogniowo fotowoltaiczne wytwarza bardzo małą ilość energii elektrycznej. Stąd też, aby otrzymać napięcie, którym będziemy mogli zasilać urządzenia elektryczne w swoim domu muszą one zostać połączone w panele fotowoltaiczne.

Co wybrać: kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

Oba rozwiązania są warte zastosowania. Ale decyzja, które z nich wybrać zależy od tego w jakim celu chcielibyśmy każde z tych urządzeń wykorzystywać. Jeżeli chcemy przede wszystkim tanio (wręcz za darmo) podgrzewać wodę użytkową lub zaoszczędzić na kosztach ogrzewania to wybór jest oczywisty: system solarny. W okresie od wiosny do jesieni koszt podgrzania wody użytkowej będzie zerowy. Kiedy system solarny zintegrujemy z wodną instalacją centralnego ogrzewania zaoszczędzimy także zimą. Jeżeli naszym celem jest uzyskanie prądu elektrycznego powinniśmy wybrać panele fotowoltaiczne. Dzięki temu również uda nam się zaoszczędzić. Energię elektryczną pochodzącą z paneli fotowoltaicznych wykorzystamy do zasilania urządzeń elektrycznych, które mamy w swoim domu.

Gdzie montować panele a gdzie kolektory?

Zarówno systemy solarne jak i panele fotowoltaiczne powinno się montować na połaci dachu skierowanej na południe. Jeżeli nie ma możliwości zamontowania ich na dachu można je zamontować także w ogrodzie. Także najlepiej od strony południowej.

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: co wybrać panele fotowoltaiczne czy system solarny? Wydaje się, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wybór obu tych urządzeń. Oczywiście takie rozwiązanie oznacza spore nakłady finansowe.

Autor: www.tatarek.com.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze