Jaki sprzęt będzie niezastąpiony na budowie?

Obszar budowyJest wiele rodzajów specjalistycznego sprzętu, z którego trzeba koniecznie w chwili obecnej skorzystać na placach budowy. Wymagania jakościowe i w kwestii zabezpieczeń są coraz silniej wypunktowane. Również międzynarodowe standardy budowlane wymuszają na kierownikach budowy przygotowanie odpowiedniej infrastruktury i sprzętu pod proces realizacji inwestycji. Nie jest to specjalnie proste, biorąc pod uwagę mnogość technologii budowlanych oraz typ ich realizacji.

Dobór sprzętu będzie również bezpośrednio zdeterminowany warunkami pracy: temperaturą, opadami oraz porą realizacji podstawowych zadań na placu budowy. Trzeba się więc dokładnie przyjrzeć temu, jak wygląda całościowy proces przygotowania inwestycji i jakie są najistotniejsze kryteria w trakcie realizacji inwestycji budowlanych.

O jakim sprzęcie trzeba koniecznie pamiętać?

Nie ma jednego, konkretnego zestawu osprzętu budowlanego, który musi się znaleźć na miejscu budowy. Wszystko zależy od specyfiki realizowanego obiektu. W przypadku domów jednorodzinnych prace budowlane wykonywane są w ograniczonej skali i dobór sprzętu zależy głównie od założeń projektowych i szczegółowego planu przygotowania inwestycji na etapie realizacji. Niemniej jednak, dobrze wyróżnić podstawową listę wyposażenia budowlanego na placu każdej budowy:

 • koparko-ładowarka: umożliwia znaczne przyśpieszenie przygotowywania wykopów pod wylew fundamentów, ograniczając zaangażowanie fizyczne pracowników na budowie.
 • betoniarka i agregat do wylewek,
 • agregat prądotwórczy: źródło zasilania dla elektronarzędzi, betoniarek oraz źródło awaryjnej energii w przypadku wstrzymania dostaw,
 • dźwigi, podnośniki hydrauliczne, żurawie,
 • baraki i przestrzeń składowa. Warunki pracy ściśle determinują potrzebę wykorzystania baraków budowlanych jako przestrzeni wypoczynkowej dla pracowników oraz przestrzeni biurowej dla potrzeb koordynacji i zarządzania procesem budowy,
 • zestawy elektronarzędzi: wiertarki, gwintownice, szlifierki, spawarki, mieszadła, wyrzynarki, heblarki, etc.
 • wózki widłowe, taczki, wózki ręczne,
 • agregaty tynkarskie, mieszalniki do zaprawy,
 • nagrzewnice, palniki gazowe,
 • oświetlenie robocze i nocne,
 • myjki ciśnieniowe, rozpylacze,

Są to tylko przykłady (i tak nie wszystkie) narzędzi potrzebnych do procesu budowy. Sprzętu jest całkiem sporo, lecz nie jest on potrzebny jednakowo na każdym etapie budowy. Niemniej jednak bardzo istotne jest zagwarantowanie dostępu ekipy do niezbędnego sprzętu w trakcie realizacji zaplanowanego etapu inwestycji. Pozwala to skutecznie zarządzać i poradzić sobie z wieloma wyzwaniami czekającymi na placu budowy.

Jak pozyskać niezbędny sprzęt budowlany?

W przypadku inwestycji znacznych rozmiarów, wykonawca na ogół posiada potrzebny sprzęt i samodzielnie go dostarcza, a następnie zabiera z placu budowy. W przypadku realizacji inwestycji niewielkiej, jak dom jednorodzinny konieczny może się okazać zakup pewnego rodzaju sprzętu. Niemniej jednak na rynku działa bardzo wiele wypożyczalni - trzeba jedynie dokładnie zadeklarować się odnośnie terminów i mieć je skoordynowane z okresami dostępności ekip realizatorskich oraz dostawami materiałów.

Autor - www.baukrane.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze