Jak zrobić drewnianą donicę na kompozycje roślinne?

Drewniana donicaDrewniana donica to doskonale rozwiązanie do ogrodu i na taras. Dodatkowo drewno idealnie komponuje się z każdą roślinnością. Donicę można zakupić w sklepie lub wykonać samodzielnie. Jak jednak zrobić drewnianą donicę? Przy pomocy kilku narzędzi, odrobinie czasu i chęci już w kilka godzin stworzymy własną drewnianą donicę, która będzie zdobić nasz ogród.

Jak zrobić drewnianą donicę? - Drewniana donica kwadratowa na kompozycje roślinne w 10 krokach

Drewniana donica ogrodowa to ciekawe rozwiązanie na kompozycje roślinne do ogrodu lub na taras. Taką donicę możemy ustawić w dowolnym miejscu i dopasować prawie do każdego ogrodu. Drewno jest bowiem uniwersalnym materiałem, który łączy się np. z kamieniem i metalem. Drewnianą donicę można zakupić w każdym sklepie z dekoracjami do ogrodu. Jednak warto pokusić się o jej samodzielne wykonanie.

Jak jednak zrobić drewnianą donicę? Nie jest to trudne, a my wyjaśnimy jak w 10 krokach zrobić kwadratową donicę z drewna na kompozycje roślinne.

Krok 1

Na samym początku przed rozpoczęciem prac należy przygotować potrzebne materiały i narzędzia.

Potrzebne będą:

  • Kantówki i deski drewniane o grubości ok. 4 × 5 cm;
  • Wkręty o odpowiedniej do kantówek długości;
  • Impregnat do drewna;
  • Pędzel, młotek, szlifierka, piła oraz wkrętarka i wiertarka.

Kiedy chcemy, aby nasza donica posiadała grubsze ściany, możemy dobrać kantówki o innej szerokości.

Krok 2

Kantówki dzielimy na elementy o długości 50 cm - 10 szt. oraz długości 42 cm - 10 szt.

Krok 3

Z przyciętych kantówek wybieramy dwie krótsze i dwie dłuższe, a następnie układamy w kwadratową ramę. Między równolegle ułożone dłuższe kantówki, należy ułożyć kantówki krótsze tak, aby deski zachodziły dokładnie na siebie.

Ramę skręcamy wkrętami, aby wszystkie elementy były dokładnie połączone. Czynność tę powtarzamy jeszcze 4 razy, aby na koniec uzyskać 5 szt. gotowych ram. Posłużą one, jaki ściana naszej donicy, jeśli więc chcemy zbudować donicę wyższą, należy przygotować odpowiednio więcej ram.

Krok 4

Gotowe ramy szlifujemy od zewnętrznej części.

Krok 5 i 6

Na tym etapie przystąpimy do budowy dna naszej kwadratowej donicy. W tym celu potrzebujemy deskę o powierzchni min. 50 × 50 cm lub np. 5 szt. desek o szerokości 10 cm i długości 50 cm. Dno donicy bowiem wykonać można na dwa sposoby.

  • Sposób 1: Do jednej z kwadratowych ram przykładamy szeroką deskę i jeśli wychodzi poza powierzchnię ramy, docinamy tak, aby dokładnie pokrywała się z ramą. Następnie przykręcamy ramę z deską, w min. 4 miejscach na jeden bok kwadratu.
  • Sposób 2: Tak jak w poprzednim przypadku do jednej z ram przykładamy kolejno deski, aby ściśle pokryły powierzchnię ramy. Następnie kolejno każdą deskę przykręcamy solidnie do ramy.

Niezależnie jaki sposób wybierzemy, na tym etapie mamy gotowe dno donicy więc możemy przystąpić do kolejnego kroku.

Krok 7

Na tym etapie przystąpimy do budowy ścian donicy. Do zmontowanego wcześniej dna i jednej z ram będziemy kolejno dołączać kolejne warstwy ścian. Każda z ram po kolei nakładamy na siebie, a następnie skręcamy wkrętami.

Krok 8

Z pozostałych kantówek odcinamy elementy o długości ok. 10 cm. Jeśli nasza donica jest większa, elementów może być odpowiednio więcej. My jednak potrzebujemy 4 szt. Każdy z tych odcinków przykręcamy do dna donicy w 4 narożnikach.

Jest to rozwiązanie, aby uchronić donicę przed bezpośrednim kontaktem z często wilgotnym podłożem.

Krok 9

Przystępujemy do szlifowania całej powierzchni donicy. Ważne, żeby gładka była powierzchnia zewnętrzna.

Krok 10

To ostatni etap, w którym wykańczamy naszą donicę. Całą powierzchnię donicy malujemy impregnatem chroniącym przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Kwadratowa donica drewniana jest gotowa!

Ważne, żeby donice na samym końcu pokryć impregnatem. Odpowiednio dobierając jego kolor, możemy dopasować donicę do naszego ogrodu. Przedstawiony sposób budowy donicy ogrodowej jest bardzo prosty. Takie donice można budować jednak w wielu innych kształtach i rozmiarach. Fajnym rozwiązaniem jest dodawanie do jednej ze ścian donicy również pergoli, aby móc posadzić rośliny pnące. Tak naprawdę ile osób tyle pomysłów na drewniane donice ogrodowe.

Źródło: www.ogrodolandia.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze

Ewelina
Bardzo ciekawy artykuł. Drewniane donice są świetne! :)
https://pinus-shop.com.pl/27-doniczki