Jak wygląda proces obróbki drewna?

Proces obróbki drewnaZanim obiekty drewniane takie jak meble trafią do hurtowi, następnie na półki sklepowe i potem do naszych domów do użytku codziennego, przechodzą najpierw długi proces. Wszystko zaczyna się od kawałka drewna, które należy poddać obróbce. To właśnie z pomocą odpowiednich narzędzi oraz specjalistycznych maszyn uzyskuje się efekt, którym my cieszymy się na przykład pod postacią biurka lub krzesła. Cała ta droga jest o wiele dłuższa niż się może nam wydawać. Oto, jak wygląda proces obróbki drewna.

Przygotowanie materiału

Zanim zaczniemy właściwą obróbkę, należy oczywiście odpowiednio przygotować materiał, którym w tym przypadku jest drewno. Obiekty zazwyczaj wykonuje się już z przygotowanych desek oraz brył. Musimy więc posiadać ich odpowiednio dużo, aby być w stanie wykonać pożądany obiekt. Można oczywiście zacząć cały proces stolarski od zwykłego kawałka drewna, lecz wtedy będziemy musieli poświęcić czasu na przygotowanie materiału. Potrzebne będzie rozłupanie drewna, wyprofilowanie desek oraz brył i dopiero wtedy będzie można przejść dalej.

Jeśli posiadamy już potrzebny nam materiał, musimy teraz zaplanować dokładnie każdy krok obróbki oraz odpowiednio go rozdzielić. Proces ten nazywamy trasowaniem. Z pomocą szkiców na drewnie, rysunków pomocniczych, dokładnych narzędzi pomiarowych i oznaczeń dokonujemy pewnego rozplanowania naszych cięć na drewnie. Do trasowania używać można narzędzi manualnych takich jak kątowniki, wysokościomierz, cyrkiel itp.

Proces obróbki drewna

Przecinanie drewna

Gdy mamy już odmierzone cięcia, jakie zamierzamy wykonywać, może przejść do części właściwej, czyli obróbki. Zaczynamy od odpowiedniego wyprofilowania drewna właśnie poprzez przecięcie go w miejscach wyznaczonych podczas trasowania. Cięcie musi być bardzo dokładne i nie może zostawić żadnych niedoróbek. Centymetr w złą stronę i będziemy musieli przygotować część materiału na nowo. Dobrze wykonane trasowanie powinno pomóc nam z wymierzeniem precyzyjnych cięć, lecz potrzebujemy jeszcze dobrze dobranych narzędzi.

Do profesjonalnej obróbki nie wystarcza zwykła piła ręczna. Specjaliści zazwyczaj wyposażeni są w wiele rodzajów różnych pił do drewna, z których każda sprawdzi się przy wykonywaniu innego typu cięcia. Tak więc mamy piły taśmowe, które świetnie sprawdzają się przy precyzyjnej obróbce dużych kawałków drewna; pilarki tarczowe, które poradzą sobie z najtwardszym materiałem; wyrzynarki, których używa się do tworzenia nieregularnych kształtów; piły wahadłowe, które stosuje się przy drewnie opałowym; i wiele innych. W zależności od materiału, rodzaju cięcia, wymaganej dokładności, rozmiaru drewna itp., sięgniemy po inne urządzenie.

Proces obróbki drewna

Proces obróbki drewna

Odpowiednio pocięty materiał można poddawać dalszej obróbce. Można je wygładzić, przygotować otwory, poddać toczeniu i frezowaniu, lub wyrównać.

Szlifowanie drewna

Szlifowanie to bardzo ważny proces obróbki drewna. Pozwala pozbycie się chropowatych elementów powierzchni, lekko ją wycieniować oraz pozbyć się starej warstwy farby bądź lakieru. Dobrze wykonany szlif wygładza materiał bez uszkadzania go oraz nie narusza struktury drewna. Metod szlifu istnieje wiele. Można skorzystać ze specjalistycznej maszyny, elektronarzędzia bądź narzędzia manualnego. To od nas zależy, jakiej metody użyjemy. Dobrze jest pamiętać o wypolerowaniu materiału potem, jak zakończymy szlifowanie. Drewno w ten sposób będzie jeszcze gładsze i przyjemniejsze w dotyku.

Wiercenie

W przygotowaniu odpowiednich otworów pomogą nam wiertarki. W profesjonalnej obróbce drewna korzysta się najczęściej używa się do tego wiertarki stołowej, która szybko i precyzyjnie jest w stanie wykonać wwiertu na zadziwiającą głębokość i szerokość. Można skorzystać też z elektronarzędzia, lecz ze względu na brak odpowiedniej eliminacji wibracji, nie są one równie dokładne co modele stołowe.

Proces obróbki drewna

Toczenie

Ten proces obróbki drewna polega na skrawaniu obiektów o kształcie brył obrotowych takich jak kule, stożki, walce itp. Obróbką tą zajmują się tokarki a do całego procesu wykorzystują noże tokarskie lub wiertła. Toczyć można zarówno powierzchnie zewnętrzne jak i wewnętrzne.

Frezowanie

Frezowanie jest również obróbką skrawaniem, która polega na wykonywaniu rowków, nacinania gwintów lub wykonywaniu innego tego typu kształtów. Krawędzie frezu nie pracują jednocześnie, lecz jedna za drugą, co odpowiada za specyfikę tego typu obróbki.

Proces obróbki drewna jest o wiele bardziej skomplikowany i wymaga o wiele większej ilości specjalistycznych urządzeń i narzędzi niż nam się wydaje. Odpowiednie przygotowanie materiału, wyprofilowanie, wygładzenie - to tylko kilka z procesów, którym poddany jest materiał, zanim trafi do naszego użytku.

Autor: https://jptech-maszyny.pl/.

Komentarze