Jak wygląda prawidłowy montaż okien?

Montaż okienCzy zakup okna wysokiej jakości, charakteryzującego się dobrymi parametrami, to gwarancja jego użyteczności i bezproblemowego funkcjonowania przez długie lata? I tak, i nie. Wysoka jakość produktu jest bardzo ważna, ale równie duże znaczenie ma staranny montaż. Błędy popełnione podczas montowania okna mogą sprawić, że szybko przestanie ono być szczelne i pojawią się problemy z jego otwieraniem i zamykaniem.

Montaż okna krok po kroku

Decyzje, co do kształtu i rozmiaru okien zostały podjęte? Wiemy już, jak wymarzone okna mają wyglądać, jakie parametry są ważne i w jakiej firmie zamierzamy dokonać zamówienia? Przemyśleliśmy wszystkie rozwiązania, które trzeba uwzględnić na etapie projektu - jak montaż rolet zewnętrznych i odpowiednia ekspozycja okien? Doskonale! Ale to dopiero część pracy - teraz czas na montaż. Oczywiście, dobrze zdać się na fachowców - warto jednak wiedzieć, na jakie kwestie uważać i zwrócić uwagę przy montażu okien. Poniżej omawiamy kolejne kroki, jakie wykonywane są podczas typowego montażu. Należy jednak pamiętać, że montaż nie zawsze wygląda tak samo - na przykład nieco innej techniki, niż w przypadku tradycyjnych okien pionowych będzie wymagało wstawienie okien narożnych czy dachowych.

Montaż okien

Montaż okien

Montaż okien

Montaż okien

Wybór ekipy montażowej

Najlepiej wybrać doświadczoną ekipę współpracującą z punktem sprzedaży czy producentem okien. Jeśli poszukujemy fachowców na własną rękę, starajmy się wcześniej zweryfikować ich wiarygodność i sprawdzić, jak do tej pory radzili sobie ze zleceniami (warto poszperać w internecie czy popytać wśród znajomych). Niedoświadczony albo niechlujny monter może doprowadzić do sytuacji, w której nawet najlepsze okna po roku czy dwóch będą nadawały się wyłącznie do wymiany. Montaż okien powinien być koniecznie przeprowadzany zgodnie z instrukcją producenta.

Przeprowadzenie pomiarów

Przed dokonaniem pomiarów powinniśmy upewnić się, że otwory są wypoziomowane i równe. Jeśli planujemy przeprowadzenie ciepłego montażu, otwory okienne należy także wyrównać, usuwając wszelkie niedoskonałości. Następnie wykonujemy pomiary ościeża. Jakakolwiek niedokładność na tym etapie może oznaczać, że zakupimy okna zbyt małe lub zbyt duże, a to z kolei utrudni ich montaż, odbije się na szczelności okien oraz (zwłaszcza w przypadku okna za dużego) może doprowadzić do wypaczenia okna.

Pomiary przeprowadzamy po wyrównaniu brzegów otworu, a przed otynkowaniem murów. Potrzeba do nich poziomicy oraz taśmy mierniczej i powinny być wykonane najlepiej od zewnętrznej, i od wewnętrznej strony ościeży oraz na trzech wysokościach otworu (u dołu, pośrodku i u góry), co pozwoli wyeliminować ewentualne rozbieżności. Ze względu na istotne znaczenie właściwie przeprowadzonych pomiarów, najlepiej powierzyć wymiarowanie fachowcom.

Należy pamiętać, że okno zawsze powinno być mniejsze od ościeża, tak by możliwe było zachowanie luzów montażowych zalecanych przez producenta (na ogół to ok.1,5 cm na każdą stronę). Rozmiar szczeliny, jaką należy uwzględnić, zależy od rodzaju okna i materiału, z jakiego zostało wykonane.

Przygotowanie otworów okiennych do montażu

Tuż przed montażem należy ostatni raz upewnić się, że w podłożu ościeży nie ma żadnych nierówności czy ubytków. Podłoże i brzegi muszą także zostać wyczyszczone z pyłu - w innym przypadku brud, który pozostanie w otworze, sprawi, że proces uszczelniania okien może nie przebiec prawidłowo. Przed przystąpieniem do użycia piany montażowej ościeża należy także po obwodzie zwilżyć wodą (np. przy użyciu spryskiwacza), która zwiększy trwałość mocowania.

Montaż ramy okiennej

To najważniejszy element procesu montażowego, któremu należy poświęcić szczególnie dużo uwagi i staranności. Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na montaż ramy okiennej - wiele zależy od tego, jakimi materiałami się posługujemy oraz z jakiego typu ścianami mamy do czynienia. Okno najlepiej osadzić i wypoziomować używając klinów dolnych (wykonanych z twardego impregnowanego drewna lub z tworzywa) oraz klinów pomocniczych (górnych), które montowane są tymczasowo i pozwalają na właściwe wypionowanie okna. Zamontowanie okna bez tych elementów może w doprowadzić do powstania mikroszczelin, przez które zacznie przenikać wilgoć oraz zimne powietrze z zewnątrz.

Następnie należy trwale przymocować okno. Na ogół montuje się je za pomocą kotew, śrub i dybli. Rozmieszczenie elementów mocujących uzależnione jest od rodzaju okna.

Uszczelnienie okna

Kolejny punkt montażu to uszczelnienie okna. Podczas standardowego montażu robi się to za pomocą pianki. Musi ona zostać zastosowana wyłącznie na czyste podłoże, a przy jej aplikowaniu należy pamiętać, że zwiększa ona swoją objętość. W związku z tym trzeba zadbać o to, by nie nałożyć ani zbyt mało pianki (konsekwencją będzie niedostateczne uszczelnienie), ani zbyt dużo (po "rozrośnięciu" może doprowadzić do wypaczenia okna). Nadmiar pianki powinien po wyschnięciu zostać ostrożnie usunięty, a montaż zabezpieczony poprzez wykonanie obróbek (pozostawienie niezabezpieczonej piany to bardzo zły pomysł, który może odbić się niekorzystanie na trwałości i szczelności połączenia).

Istnieje także inny rodzaj montażu - trójwarstwowego - zwanego także "ciepłym". W jego toku montażyści nakładają nie tylko piankę, ale też taśmy uszczelniające (od wewnętrznej strony) i impregnowane taśmy warstwowe/rozprężone (od zewnętrznej strony). Potrójne uszczelnienie gwarantuje skuteczniejszą izolację okna.

Obróbka połączenia z murem

Połączenia okna z murem muszą zostać zatynkowane, i od strony zewnętrznej, i od wewnętrznej. Jeśli okno nie posiada parapetu, szczególnie trzeba uważać, by tynk nie został położony na otworach odwadniających (zlokalizowanych w dolnej części profilu ramy).

Wkrótce po montażu powinniśmy także usunąć taśmę zabezpieczającą ramy okienne - nie powinna ona pozostawać naklejona na oknach dłużej niż przez dwa miesiące. Najlepiej zdjąć ją zaraz po zakończeniu robot budowlanych, podczas których okna mogłyby ulec uszkodzeniu lub zabrudzeniu.

Skutki błędnego montażu

Jeśli podczas montażu doszło do błędów, prawdopodobnie po pewnym czasie zaczną pojawiać się następujące problemy:

  • okno przestanie płynnie pracować, wystąpią trudności z jego otwieraniem i zamykaniem
  • powstaną nieszczelności, które mogą objawiać się wyczuwaniem zimnych podmuchów lub charakterystycznym świszczeniem w wietrzne dni;
  • w okolicach okna lub parapetu zacznie podciekać wilgoć
  • dojdzie do wypaczeń.

Czy na niestaranny montaż można coś zaradzić później? Istnieją różne sposoby, pozwalające ograniczyć lub usunąć niektóre niedociągnięcia, jednak w przypadku poważnych szkód jedyna naprawdę skuteczna metoda to jednak wymiana okien. Dlatego właśnie warto dopilnować, by montaż został przeprowadzony z dbałością o każdy szczegół.

Artykuł został opracowany przy wsparciu ekspertów DAKO, na podstawie przygotowanego przez nich tekstu "7 najczęściej popełnianych błędów podczas montażu okien - dowiedz się, jak ich uniknąć".

Ocena: 5.0

Komentarze