Jak wybrać wygodne łóżko do sypialni? Rama, stelaż, materac, na co jeszcze zwrócić uwagę?

Łóżko w sypialniTo, jak ważny jest dobry sen dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, wie chyba każdy. Podstawą do tego, aby się wyspać, jest wygodne łóżko.

Co jest w nim najważniejsze? Na jakie cechy zwrócić uwagę, by dokonać dobrego wyboru? Podpowiadamy!


Jak wybrać wygodne łóżko do sypialni?

Jak przekonamy się na stronie www.homebook.pl/produkty/lozka do wyboru mamy wiele rodzajów łóżek do sypialni. Tylko które z nich jest najwygodniejsze? Jak rozpoznać, jakie będzie dla nas najlepsze? Przede wszystkim istotne jest to, jakiego jesteśmy wzrostu i gabarytów, a także czy śpimy w pojedynkę, czy we dwoje. W drugim przypadku istotne jest też to, jaką budowę ciała ma partner. To oczywiście podstawa. Od tego w dużej mierze zależy to, jaką ramę i materac należy wybrać, ale o tym poniżej.

Jak dobrać ramę łóżka?

Przede wszystkim rama łóżka musi być dopasowana do osób, które będą w nim spały. Jeśli chodzi o długość, to najczęściej są takie, które pozwalają na umieszczenie materaca o długości 200 cm. W przypadku bardzo wysokich osób zalecane jest zamówienie ramy, stelaża i materaca na wymiar. Niezdrowe jest spanie na za małym łóżku. Nogi nie mogą zwisać, a głowa nie powinna opierać się na ramie.

Łóżko dla jednej osoby powinno mieć 90 cm szerokości. Owszem, w sklepach są i węższe, ale nie są polecane. Zwłaszcza dla osób, których nie można określić mianem "drobnych". Dla dwojga najmniejsze są materace o szerokości 120 cm, ale one z pewnością nie będą komfortowe. Właśnie dlatego zdecydowanie lepiej jest szukać ramy, która pozwoli na położenie materaca o szerokości 160 cm. Wiadomo, że nie zawsze warunki lokalowe na to pozwalają, ale warto.

W przypadku ramy, należy również uwzględnić jej wysokość, chociaż znaczenie ma też to, jak bardzo ponad nią będzie wystawał materac. Chodzi o to, jak wysokie będziemy mieli łóżko. Od tego zależy to, czy wygodnie i bezpiecznie będzie nam się wstawało i siadało. Znaczenie ma to zwłaszcza dla starszych osób. Oczywiście dużą rolę odgrywa nasz wzrost. Powinno się jednak dobrać ramę i materac tak, by po tym jak się usiądzie na łóżku, nogi mieć ugięte pod kątem prostym.

Wysokość znaczenie ma także z uwagi na to, w jakiej odległości od podłogi będzie materac. Zwłaszcza, jeśli ma się w domu ogrzewanie podłogowe. Im wyżej od podłogi, tym chłodniej i lepsza wentylacja materaca.

Im wyżej śpimy - tym lepiej dla naszego zdrowia. Oddychamy wtedy chłodniejszym i czystszym powietrzem.

Rama łóżka tapicerowanego

Jaki stelaż do łóżka?

Oczywiście sama rama łóżka to nie wszystko. Trzeba jeszcze wypełnić jego dno specjalnym stelażem. Do dyspozycji są stelaże nieregulowane i regulowane manualnie oraz elektrycznie. Regulowane pozwalają na zmianę ułożenia, czyli siedzenie lub półleżenie. To przydaje się podczas czytania, ale także w czasie długotrwałego leżenia, np. w czasie choroby. Listwy stelaża powinny być drewniane, ale sprężyste.

Stelaż pod materac do łóżka

Jak wybrać materac do łóżka?

Są tacy, którzy twierdzą, że najważniejszy jest materac i słusznie! Dopasować go trzeba do własnych predyspozycji. Do wyboru są materace sprężynowe, kieszeniowe, piankowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Pamiętać należy o tym, by dopasować materac do wzrostu, wagi. Może się zdarzyć, że para będzie potrzebowała dwóch odmiennych. To ważne także w sytuacji, gdy bierze się stelaż regulowany.

Materac z pokryciem

Ocena: 4.7

Komentarze