Domy modułowe - czym są? Zalety i wady tego typu konstrukcji

Dom modułowy - budowa domuChoć budownictwo modułowe z roku na rok staje się coraz bardziej popularne, to jednak wciąż wiele osób podchodzi do tego sposobu powstawania budynków z pewną dozą nieufności i niepewności. Obawy te są często jednak zupełnie nieuzasadnione - nowoczesne technologie i coraz większe doświadczenie inwestorów pozwalają nie tylko na szybką budowę, ale przede wszystkim na uzyskanie trwałego i komfortowego budynku, który służył nam będzie latami.

Czym właściwie są domy modułowe?

Domy modułowe to budynki, których większość elementów (ponad 80%) powstała w zakładzie produkcyjnym. Przez słowo "elementy" rozumie się gotowe części budynku takie jak ściany, fragmenty stropów lub nawet przestrzenne moduły, które stanowić aktualnie mogą już nawet całość danego budynku. W skład gotowych elementów wchodzą również tzw. prefabrykaty drobnowymiarowe, a więc np. duże elementy ścienne takie jak, chociażby panele. Powstałe w fabryce elementy przewozi się następnie na plac budowy i montuje na przygotowanym już wcześniej fundamencie. Główne prace wykonywane na placu budowy to więc prace montażowe, co wciąż może być dla wielu zaskakujące.

Zalety i wady domów modułowych

Jakie są główne zalety domów modułowych? Dla kogo takie rozwiązanie?

Dom modułowy posiada co najmniej kilka zalet, jednak tą najważniejszą jest to, że jest to najkrótsza droga do posiadania własnego domu. Rozwiązanie to docenią szczególnie osoby, które z powodów osobistych czy rodzinnych muszą szybko wprowadzić się do nowego domu lub np. nie czują się szczególnie dobrze w dziedzinie prac budowlanych czy wykończeniowych i nie mają czasu lub nie chcą zajmować się tzw. doglądaniem budowy. Rozwiązanie to jest idealne, gdy działka, na której powstanie nasz dom znajduje się w znacznej odległości od naszego aktualnego miejsca zamieszkania, co powodowałoby trudności i straty czasu związane z dojazdami na budowę. Co ważne domy modułowe objęte są określoną przez daną firmę gwarancją, co oznacza, że wszelkiego rodzaju usterki będą naprawiane na jej koszt, wiąże się to również z tym, że poszczególne elementy budynku poddawane są bardzo surowej kontroli, ponieważ wykonawcom zależy oczywiście na tym, aby wszelkich napraw było jak najmniej.

Warto również wspomnieć o mniejszym wpływie warunków atmosferycznych na przebieg budowy oraz o tym, że posesja, na której powstaje dom modułowy, nie będzie wymagała po zakończonej inwestycji gruntownego sprzątania, ponieważ prace wykonywane na tego typu budowach nie są tak uciążliwe. Zminimalizowane jest również ryzyko kradzieży narzędzi wykorzystywanych przy budowie oraz wszelkiego rodzaju materiałów składowanych na działce.

Jakie są główne wady domów modułowych? Jakie problemy mogą się pojawić?

Jeżeli chcielibyśmy zdecydować się na dom modułowy, to powinniśmy wiedzieć o tym, że musimy być w posiadaniu całej potrzebnej sumy, która pozwoli sfinansować kompletną budowę (nie jest to wiec rozwiązanie dla osób, które budowę domu chciałyby finansować etapami). Nie jest to również rozwiązanie dla osób, które wiele prac byłyby w stanie przeprowadzić we własnym zakresie czy z pomocą rodziny, a także osób, które dobrze czują się w tematyce budowlanej i chciałyby mieć własny wkład w powstający dom. Dom modułowy w całości wykonywany jest przez fachowców z danej firmy i nie będziemy mieć możliwości ingerencji na placu budowy, co dla osób, które lubią angażować się w tego typu prace, może być problemem. W przypadku domów modułowych musimy po prostu zaufać firmie, która przeprowadzać będzie prace, nie mamy przecież możliwości kontrolowania wszystkich wykonywanych przez nią działań - zwłaszcza powstawania elementów w fabryce.

Co ważne, budowa domu modułowego wymaga dobrego dojazdu na posesję, co jest związane z tym, że gotowe elementy przewożone są za pomocą samochodów ciężarowych, a do ich instalacji konieczny bywa dźwig. Pojazdy te muszą też mieć oczywiście zapewnione miejsce postojowe, tak aby nie blokowały dróg dojazdowych itp.

Projekty domów modułowych

Zdawać sobie trzeba sprawę z tego, że specyficzna technologia ich wykonania ogranicza możliwości wyboru form budynku. Każda z firm dysponuje określoną ofertą, obejmującą najczęściej kilka lub kilkanaście projektów domów, z których będziemy musieli wybrać najbardziej odpowiadającą nam propozycję. W przypadku domów modułowych trudno więc mówić o projektach z prawdziwego zdarzenia, wszelkie wybory ograniczają się zazwyczaj do wybierania określonych konfiguracji modułów, dlatego, jeżeli zależy nam na oryginalnym wyglądzie naszego domu, budynek modułowy może nie spełnić naszych oczekiwań.

Domy modułowe to niezwykle ciekawa opcja, którą z pewnością warto rozważyć, stojąc właśnie przed podjęciem decyzji o budowie własnego domu, mimo kilku wad jest to z pewnością rozwiązanie niezwykle wygodne, które docenią szczególnie osoby, którym potocznie mówiąc "zależy na czasie".

Ocena: 5.0

Komentarze