Co wybrać - dachówki czy blachodachówki?

BlachodachówkiRównie ważne, co solidne fundamenty nowego domu staje się pokrycie dachowe. Nie można bowiem nie doceniać ich roli zwieńczającej trud wznoszenia betonowej konstrukcji. Materiał do tego użyty staje się wisienką na torcie budowy. Tyko od inwestora zależy, czy będzie to owoc prosto z sadu, czy zdobycz wyłowiona właśnie ze słodkiego syropu.

Kwestia (o)ceny

Wybór między dachówką i blachodachówką nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Patrząc tylko i wyłącznie na ekonomię zakupu, zdecydowanym faworytem jest podstawowa blachodachówka. Nawet droższe warianty tego pokrycia z tzw. posypką będą tańsze niż dachówki. Na korzyść blachodachówki w rywalizacji cenowej przemawia fakt, że akcesoria niezbędne do jej montażu są znacznie tańsze, prostsze i jest ich zdecydowanie mniej. Możemy zapomnieć o gąsiorach, czy dachówkach okapowych, niezbędnych przy kładzeniu dachówek. Można jednak pokusić się o szersze poszukiwania i trafić na dachówki cementowe, które w niektórych punktach będą na pewno tańsze od ceramicznych i być może od materiału z blachy. Wybór podstawowego koloru dachówki z pewnością pomoże dodatkowo obniżyć wydatki. W koszcie zakupu materiału na dach należy wziąć także pod uwagę opłatę za ułożenie. Zróżnicowanie mapy Polski pod kątem ceny jest tak duże, że nie można się tu kierować uśrednionymi, czy teoretycznymi kosztami. Urealnienie kosztorysu zagwarantuje nam cena umówiona wcześniej z wykonawcami lub też opcja zakupu materiału wraz z montażem. Ogólnie rzecz ujmując - kładzenie dachówek jest bardziej czasochłonne i złożone, więc też bardziej kosztowne. Podrożyć wydatki może również fakt skomplikowania płaszczyzny dachu oraz wielkość użytego materiału.

Gwarancja jakości

Uwaga inwestorów powinna być skierowana również na trwałość zastosowanego tworzywa. Producenci blachodachówek udzielają do 12 lat gwarancji na materiał, uzależnioną od montażu zgodnego ze sztuką i zaleceniami. Wytrzymałość tego tworzywa została obliczona na 25-70 lat. Z kolei nawet 100 lat mogą wytrwać niezniszczalne dachówki, a okres gwarancyjny do 50 lat świadczy o ich dosłownej nieprzemijalności. Dodatkowo nie mamy wyśrubowanych warunków udzielenia gwarancji, jak w przypadku blachodachówki.

Funkcjonalność rządzi

Istotną cechą blachodachówki jest wodoodporność i lekkość. Z kolei dachówka, choć częściowo nasiąkliwa, to pokryta dodatkową warstwą ochronną staje się mrozoodporna, a także zabezpiecza przed porastającym ją mchem. Nie można również nie docenić ciężaru dachówki, która zyskuje dzięki temu właściwości tłumienia hałasu, ale przy okazji znacząco obciąża więźbę dachową. Proces czyszczenia blachy jest też znacznie prostszy i sprowadza się do systematycznego usuwania zalegającego śniegu, by nie doprowadzić do rdzewienia. Natomiast zmorą posiadaczy dachówek jest mech i grzyby, których usunięcie wymaga trochę więcej zabiegów czyszczących.

Do wyboru do koloru

Dla niektórych poboczną, dla wielu dość istotną kwestią jest kolor wybranego pokrycia. Zarówno dachówki, jak i blachodachówki występują w różnych wariantach kolorystycznych. Jednak dachówka, z racji użycia naturalnego tworzywa do jej wykonania ma znacznie uboższą propozycję podstawową i każda wariacja z kolorystyką wiąże się z większymi kosztami. Matowa czy połyskliwa warstwa dekoracyjna to norma przy wyborze blachodachówki. Dominację dachówce zapewnia z kolei urozmaicenie kształtów (karpiówki, zakładkowe, esówki, mniszki, itp.)

Dachówka to rozwiązanie trwałe, klasyczne, nieco droższe, ale i ponadczasowe. Ceną, lekkością konstrukcji i łatwością montażu wygrywa zaś blachodachówka. Trzeba więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie kryteria są dla nas najważniejsze. Można też zagrać w marynarza: blacha, cement, glina!

Pola Kucharska Przygotowane we współpracy z portalem Dekarze.pl na podstawie https://www.dekarze.pl/windy-geda.

Ocena: 5.0

Komentarze