Ciepła łazienka i suche ręczniki, czyli wybieramy grzejnik łazienkowy

Grzejnik łazienkowyŁazienka jest pomieszczeniem szczególnie wymagającym. Nie powinno w niej być odczuwane zimno, tym bardziej wychodząc spod prysznica czy z wanny. Panująca temperatura nie może spadać poniżej 24°C. Zapewnienie takich warunków gwarantuje, że nie przeziębimy się po długich, relaksujących chwilach spędzonych w wannie pełnej gorącej wody i pachnącej piany. Tak mała, jak i duża łazienka, z oknami czy bez, potrzebuje właściwie dobranego grzejnika. Na co zwrócić uwagę?

Jakie funkcje ma spełniać grzejnik łazienkowy?

Estetyka łazienki jest ważna, a grzejniki przystosowane do montażu w tym pomieszczeniu, są w stanie odpowiedzieć na oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców. Kolorowe, matowe lub błyszczące, w postaci klasycznej drabinki lub nowoczesnego panelu, a nawet ukryte za praktycznym lustrem. Kwestie wizualne nie mogą być jednak najważniejsze.

Łazienka, szczególnie ta z oknem, wykazuje duże zapotrzebowanie na ciepło. Grzejnik powinien zostać dobrany pod względem mocy, ale i funkcji, jakie ma spełniać. Czy poza ogrzewaniem pomieszczenia, będziemy chcieli suszyć drobne elementy garderoby, na przykład bieliznę? Czy nasza łazienka zimną wiosną i chłodnym latem, potrzebuje niekiedy dodatkowego źródła ciepła? Odpowiadając sobie na te pytanie, jesteśmy w stanie określić, która kategoria produktów będzie nas najbardziej interesować.

Jeśli grzejnik ma za zadanie służyć jako niewielka suszarka, sprawdzi się ten o budowie drabinkowej. Typ wodno-elektryczny, pozwala dodatkowo dogrzać łazienkę poza sezonem lub wtedy, gdy zależy nam szybkim wysuszeniu wilgotnych ręczników. Do tego celu służy wygodna grzałka elektryczna. O wyjątkową estetykę zadbają grzejniki w postaci paneli, jak i te ukryte pod postacią lustra.

Moc i materiał grzejnika

Grzejniki łazienkowe zwykle oferują moc od 50 W do 1000 W, ale na rynku znaleźć można również te o mocy 2000 W. Standardowo przyjmuje się, że na 1 m2 łazienki, potrzebne jest około 120 W mocy. Jeśli grzejnik będzie miał dodatkowo służyć za podręczną suszarkę, warto wybrać nieco większą moc, ponieważ zawieszone ręczniki lub bielizna, będą ograniczały oddawanie ciepła do wnętrza. Nie bez znaczenia pozostaje szczelność okien, bo tu najłatwiej o straty cieplne i mniejszy komfort. Do tego dochodzi kwestia dodatkowych systemów grzewczych, w tym ogrzewania podłogowego. Obie instalacje powinny ze sobą współpracować i dawać szansę na jednoczesne regulowanie ciepła, by podłoga się nie przegrzewała, a grzejnik nie pozostawał zbyt chłodny lub odwrotnie.

Do suszenia zwykle wystarcza moc 50 W, a im będzie ona większa, tym szybciej wyschną ręczniki czy inne elementy garderoby. Łazienka, która jest duża lub narażona na niską temperaturę, powinna zostać uzupełniona o grzejnik o mocy minimum 400 W.

Grzejniki budowane są ze stali, aluminium lub miedzi. Zdecydowanie jakość materiału musi być wysoka, bo w łazience panuje wysoka wilgotność. Konieczne są zabezpieczenia antykorozyjne i powłoki wykończeniowe, które będą trwalsze i lepsze niż w zwykłych grzejnikach.

Montaż i użytkowanie

Grzejnik łazienkowy nie może znaleźć się bezpośrednio przy wannie, prysznicu czy umywalce. Pomimo odpowiednich zabezpieczeń, nieustanne działanie wysokiej wilgotności, nie wpływa korzystnie na grzejnik. Liczy się także, czy w grę będzie wchodziło podłączenie do sieci elektrycznej. Gniazdko musi być całkowicie chronione przed dostępem wilgoci, zabrudzeń i wody.

Jak zadbać o grzejnik, by posłużył długi czas? Poza odpowiednim doborem mocy i miejsca montażu, trzeba pamiętać o tym, by nie zastawiać grzejnika i nie wieszać na nim zbyt wielu ręczników lub garderoby do suszenia. W grę wchodzi nie tylko kwestia nadmiernego obciążenia, ale przede wszystkim ograniczenia swobodnego przepływu ciepła. Jeśli grzejnik przez większość czasu będzie traktowany wilgotnymi ręcznikami i ubraniami, w łazience znacząco obniży się komfort termiczny. W efekcie zaczniemy szukać dodatkowych urządzeń wydzielających ciepło, co nie będzie ani wygodne, ani oszczędne.

Producenci wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom. Grzejniki dziś nie tylko zapewniają pożądane ciepło, ale i komponują się z łazienkową aranżacją. Nie musimy martwić się o ich estetyczny wygląd, jednak to moc, funkcje, miejsce montażu i sposób użytkowania, powinny być najważniejsze. Pamiętając o nich, uda się stworzyć łazienkę, która zapewni komfort pod każdym względem.

Na stronie econovli.pl, można znaleźć więcej informacji na temat grzejników łazienkowych.

Ocena: 5.0

Komentarze