Budowa domu - jakie etapy możemy wyróżnić?

Budowa domuProces budowy domu należy do tych, na których realizację trzeba przeznaczyć bardzo dużo czasu i pieniędzy.

Całe to przedsięwzięcie możemy podzielić na kilka odrębnych etapów, które musimy uwzględnić w planowaniu budowy już przed jej początkiem. Pozwoli nam to na dokładniejsze przygotowanie się do nadchodzących prac oraz uniknąć niepotrzebnych komplikacji. Warto również jak najszybciej sporządzić przynajmniej wstępny kosztorys, abyśmy mieli pewność, że nie zabraknie nam środków potrzebnych do realizacji poszczególnych etapów.

Etap 0

Pierwsze kroki stawiane w tej fazie odnoszą się do momentu, gdy już zakupimy działkę. Teraz musimy znaleźć i zakupić odpowiednio dopasowany projekt domu. Możemy tego dokonać na dwa różne sposoby. Pierwszą i zarazem tańszą opcją jest zakup gotowego projektu. Cena, jaką będziemy musieli zapłacić za propozycję katalogową to średnio 3000 złotych. Warto dodać, że ofert jest bardzo dużo, więc nawet najbardziej wybredny klient znajdzie coś odpowiedniego. Alternatywnie możemy złożyć indywidualne zamówienie u architekta. Ceny takich projektów są zwykle dwu lub trzykrotnie wyższe. Korzystając z tego rozwiązania, często dostaniemy propozycję zagospodarowania terenu wokół domu oraz schematy poszczególnych instalacji.

Etap 1 - Stan zerowy

Mówiąc zwięźle - na tym etapie musimy przygotować teren do budowy. Należy dokładnie ogrodzić działkę budowlaną, a także wyrównać grunt. Potrzebny nam będzie także geodeta, który określi dokładne wymiary oraz położenie budynku. Po tych czynnościach możemy zająć się stawianiem pierwszych fundamentów, a także zabezpieczeniem ich przed działaniem wilgoci.

Etap 2 - Stan surowy otwarty

Początek tego etapu należy zaplanować na wczesne miesiące wiosenne ze względu na czas potrzebny do jego zrealizowania (prace z nim związane najlepiej zakończyć przed zimą). Przed rozpoczęciem budowy warto także dokładniej rzucić okiem na wyceny budowlane, ponieważ ten etap może pochłonąć blisko połowę funduszy przeznaczonych na całą budowę. Zakres prac obejmuje postawienie ścian zewnętrznych, ewentualnych betonowych schodów oraz stropów. Dalsze czynności skupią się już na takich rzeczach jak komin, pokrycie dachu oraz montaż dachowych okien.

Etap 3 - Stan surowy zamknięty

Teraz zajmiemy się przygotowaniem naszego przyszłego domu do zimy. Do naszych obowiązków należeć będzie wstawienie wszelkich zewnętrznych drzwi oraz okien. Innym zdaniem do realizacji jest podłączenie budynku do mediów (sieć elektryczna, gazowa, kanalizacyjna). Na koniec tego etapu przypadają prace związane z uporządkowaniem terenu budowy oraz wykonaniem stałego ogrodzenia.

Etap 4 - Prace wykończeniowe

Jak nazwa wskazuje, na tym etapie zajmiemy się sprawami typowo wykończeniowymi, które obejmują między innymi instalacje grzewcze, wykonanie ścian wewnętrznych, malowanie ścian, układanie podłóg oraz umeblowanie.

Etap 5 - Zakończenie budowy

Na sam koniec zostają nam jeszcze kwestie prawne. Po zakończeniu prac budowlanych musimy zgłosić ten fakt do odpowiedniej instytucji, dołączając do wniosku wymaganą dokumentację. Jeżeli zgłoszenie jest kompletne i w ciągu trzech tygodni nie otrzymamy zwrotnego pisma z zastrzeżeniami, możemy legalnie zamieszkać w naszym nowym domu.

Artykuł powstał we współpracy z Techbud - kosztorysowanie technik budowlanych.

Ocena: 5.0

Komentarze